Şahin: İktidarın derdi Yeni Anayasa

DEVA Partisi Ankara Milletvekili ve Parti Sözcüsü İdris Şahin, emekli, işçi ve memurların sorunları çözüm beklerken anayasa değişikliğinin gündeme getirilmesine tepki gösterdi. Şahin, “Emeklinin, işçinin, memurun, polisin, doktorun, öğretmenin sorunlarını çözmek istediniz de 'hakkıyla uymadığınız anayasa' mı yetersiz kaldı?” diye sordu.

Şahin: İktidarın derdi Yeni Anayasa
Yayınlanma:
Güncelleme:

DEVA Partisi Sözcüsü ve Ankara Milletvekili Av. İdris Şahin TBMM’de, iktidarın yeni anayasa çalışmalarını değerlendirmek üzere basın toplantısı yaptı. Anayasa’nın 34. Maddesi'nde ‘Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.’ hükmünü içerirken; 1 Mayıs’ta işçiye Taksim Meydanı’nın açılmamasını eleştirdi. Şahin “İktidar, milletin sorunlarına karşı samimi olsaydı ortak sorunlarda ortak duruş sergilerdi.” dedi.

“YENİ ANAYASA İKTİDARIN AĞZINDA BİR MASAL”

Şahin, iktidarın birçok sorunu görmezden gelerek, kendi isteklerini öncelikli olarak öne sürdüklerini belirterek, şunları söyledi: “1 Ocak’tan bu yana grubu bulunan muhalefet partileri tarafından Meclis gündemine 8 kez getirilen depreme dair bir adım atardı. Öğretmenlere dair 3 kez verilen, ekonomik sıkıntılara dair 3 kez verilen, emeklilerin sorunlarına dair 2 kez verilen, stajyer ve çırakların sorunlarına dair 2 kez verilen grup önerilerini kökten reddetmez, sosyal güvenlik konuları ve bu kapsamında aylık bağlama güncellemelerindeki farklılıklar, vergide adaletsizliğin araştırılması, Kentsel dönüşüm, Kamuda tasarruf, Organize suç örgütleriyle mücadele ve milletin ortak dertlerine dair bunun gibi grup önerilerini reddetmez, milletin meclisinde değerlendirirdi.”

“VAR OLANI UYGULAMAYAN BİR İKTİDARIN YENİSİNİ TALEP ETME HAKKI OLAMAZ”

DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, iktidarı eleştiren konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“Peki, iktidar neye ses çıkartıyor. Millete ne anlatıyor? Yeni anayasa iktidarın ağzında bir masal. Var olanı uygulamayan bir iktidarın yenisini talep etme hakkı olamaz. Elbette siyasi nezaket başka bir konudur. Meclis Başkanı bu turları devam ettirecek, gruplar da Meclis Başkanı’nı elbette dinleyecektir. Lakin millet sofrasına ekmek götürmekte bu kadar zorlanırken, emekli 10 bin TL’ye talim ederken, iktidarın fantazisini gerçekleştirmek için iktidar değirmenine su taşımak, muhalefet açısından bir utanç olacaktır."

DEVA PARTİSİ, YENİ ANAYASAYA KAPILARI KAPATTI

İktidarın Anayasa değişiklik talebine DEVA Partisi'nin olumlu yaklaşmayacağını ifade eden Şahin, şunları kaydetti: “İktidar ülke sorunlarına dair siyaset üretememekte, ülkeyi yönetememekte ve suni gündemlerle milleti oyalamaktadır. 2018 yılından itibaren demokrasimiz Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'nin saldırısı altındadır. Demokratik değerlerimizi teker teker yıkan, demokrasimizi gerileten bu krizin sonuçlarını vatandaşlarımız her alanda yaşıyor.”

Kaynak:Bülten

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.