Usta: Bunun bedelini bütün Türkiye öder

Usta: Bunun bedelini bütün Türkiye öder

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Son 11 aylık dönemde Türkiye'ye yaklaşık 20 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para girişi olduğunu” söyledi.

A+A-

İYİ Parti Grup Başkanvekili Erhan Usta, “Son 11 aylık dönemde Türkiye'ye yaklaşık 20 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para girişi olduğunu” söyledi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Usta, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Merkez Bankası Başkanı ile Hazine ve Maliye Bakanı'nın son zamanlarda ortalıkta görünmediğini, bu işlerde sürekli beyanat vermek kadar hiç konuşmamanın da kötü olduğunu, ayarının tutturulması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dünkü grup konuşmasındaki ekonomiye ilişkin açıklamalarını aktaran Usta, "Sayın Cumhurbaşkanı şimdi enflasyon savunmasına geçti. Daha önceki açıklamasında enflasyon gerçeğini kabul etmemişti. Şimdi gelişmiş ülkelerde enflasyon oranının dört veya beş katına çıktığını söylüyor. Bu yanlış bir tespittir. Bu enflasyonu küçümsemek ve bu işi sıradanlaştırmaktır. G-20 ülkelerinin 2020 enflasyonuna bakıldığında Japonya'da yüzde 0,6, Suudi Arabistan'da yüzde 1,1, Çin'de yüzde 1,5, İsviçre'de yüzde 1,5, Endonezya'da yüzde 1,9, Fransa'da yüzde 1,8, Güney Kore'de yüzde 3,7, Brezilya'da yüzde 10, Türkiye'de yüzde 36,1, Arjantin'de ise yüzde 50'dir." diye konuştu.

Arjantin'in ödeme zorluğu çektiğini ve Türkiye ile aynı kategoride değerlendirilmemesi gerektiğini belirten Usta, "Ödeme zorluğu çekmeyen ülkelere baktığımızda Türkiye, dünyada enflasyon şampiyonudur. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyada bazı ülkelerin enflasyon oranının 3-4 kat arttığını söylüyor. Şimdi enflasyon oranı yüzde 1 olan bir ülkedeki 2-3 puanlık artış ile Türkiye'deki enflasyonu bir mi tutacağız? Bu istatistik bilimine aykırı. Böyle bir açıklama Cumhurbaşkanına yakışıyor mu? Bu enflasyonu küçümsemektir, bunun bedelini bütün Türkiye öder" ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.