Yeşil: “İşgücüne dahil olmayan nüfus 29 milyona ulaştı”

Yeşil: “İşgücüne dahil olmayan nüfus 29 milyona ulaştı”

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil yapmış olduğu basın açıklamasında, 2019 yılı ekim kasım ve aralık ayları işsizlik ortalamalarını değerlendirdi.

A+A-

CHP’li Yeşil: “İşgücüne Dahil Olmayan Nüfus 29 Milyona Ulaştı”

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil yapmış olduğu basın açıklamasında, 2019 yılı ekim kasım ve aralık ayları işsizlik ortalamalarını değerlendirdi.

İşsizlik Yüksek Seyrini Sürdürüyor

Türkiye’deki işsizlik oralarının Geçen yıl kasım ayında (Ekim-Kasım-Aralık ortalaması)  2018 yılının aynı ayına göre 1 puan artarak yüzde 13,3 olarak gerçekleştiğini ifade eden CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil: “ Mevsimlik etkilerden arındırılmış işsizlik oranı 0,9 puanlık artışla yüzde 13,2’ye çıktı. Son bir yılda çalışabilir yaştaki nüfus 944 bin kişi artarken, bunların sadece 132 bini iş gücüne katılabildi.  Bu nedenle işgücü hacmi, 32 milyon 477 bin kişiye çıkarken, istihdam 182 bin kişi azalarak 28 milyon 169 bin kişiye geriledi. Diğer bir ifadeyle Türkiye ekonomisi çalışabilir nüfusta yaşanan artışın çok az bir kısmının işgücüne katıldığı bir dönemde yeni iş imkanları yaratılamadığı gibi mevcut çalışanlardan 182 bini    işini kaybetti.” dedi

2019’ da  İşsiz Sayısı 4 Milyon 308 Bine Yükseldi

Kasım 2019 dönemi işsiz sayısının 327 bin kişi artarak 3 milyon 981binden 4 milyon 308 bine yükseldiğine dikkat çeken CHP’li Yeşil; şöyle devam etti:

“Son bir yılda işgücüne dâhil olmayan nüfus 762 bin kişi artarak 29 milyon 363 bine çıktı.

Akp İktidarı 17 Yıldır İstihdam Yaratamıyor

AKP iktidarının uygulamış olduğu istihdam politikasının yanış olduğunu işaret eden CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil; “AKP 17 yıldır ülkeyi kötü yönetmektedir, Türkiye’de işsizlik ve yoksulluk vahim bir hal almıştır. Hatay Valiliği önünde kendisini yakan yurttaşımız, vicdanı olan herkesi derinden etkilemelidir. İşsizlik ve yoksullukla mücadelede yapılması gereken tek şey;  Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi üretimi arttırmak ve aile sigortası sistemini hayata geçirmekle olacaktır”. Diye sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.