Yıldırım Kaya adım adım gezerek seçim vaatlerini anlatıyor

Yıldırım Kaya adım adım gezerek seçim vaatlerini anlatıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara 2. Bölge Milletvekili Yıldırım Kaya 24 Haziran seçimleri önce çalışmalarına son sürat devam ediyor.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara 2. Bölge Milletvekili Yıldırım Kaya 24 Haziran seçimleri önce çalışmalarına son sürat devam ediyor. Her gün başka bir bölgede seçmenle buluşan Kaya seçim vaatlerini anlatarak halktan partisi için oy istiyor.

VERGİ SİSTEMİMİZ ÇOK ADALETSİZ

Yaptığı ziyaretlerde esnaflarla, öğretmenlerle ve gençlerle bir araya gelen Kaya şunları söyledi: Türkiye “azdan çok”, “çoktan az” vergi alınan bir ülke. Adaletsiz bir vergi sistemi var. Ancak, şunun da altını çizmek gerekir ki, hiçbir dönemde AKP iktidarında olduğu kadar adaletsiz bir vergi sistemi olmadı. Artan dolaylı vergiler gelir dağılımını daha da derinleştirdi. Türk Lirası hızla değer kaybediyor, Enflasyon oranı dünya ortalamasının beş katını aştı. Dar gelirli vatandaş her geçen gün biraz daha fakirleşti/fakirleşiyor. Türkiye’de 16 milyon yoksul, 6 milyon işsiz var. Milyonlarca işçi, memur, emekli, esnaf, köylü açlık sınırında yaşam mücadelesi veriyor. İnsanımızı böylesine ağır koşullarda yaşamaya mahkum eden bu iktidarın artık değişmesi gerek. Türkiye’nin üreten, rekabet edebilen, rant ekonomisine değil, adaletli gelir dağılımını sağlayacak, katma değeri yüksek bir ekonomi politikasına ihtiyaç var. CHP iktidarında önceliğimiz; yüksek katma değerli üretime geçerek, yoksulluğu ve adaletsiz gelir dağılımını bitirmek olacak. Hakça paylaşımı gerçekleştireceğiz. Hiç kimse muhtaç olmayacak, Anayasamızdaki “Sosyal Devlet” ilkesini işler hale getireceğiz” dedi.

İŞTE SEÇİM VAATLERİ

Kaya partisinin seçim vaatlerini şöyle sıraladı; Yoksullar Aile Sigortası çatısı altına alınacak. Bu kapsamdaki vatandaşların Genel Sağlık Sigortası prim borçları silinecek. Asgari ücret 2.200 liraya çıkartılacak. KOBİ’lere yönelik teşvikler artırılacak. Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında birer maaş ikramiye verilecek. Çiftçinin üretimde kullandığı mazottan ÖTV ve KDV ‘yi kaldıracağız. Bu sayede mazotun litresi 3 TL’ye düşecek. Vergi reformu yaparak, dar gelirli vatandaşın sırtında yük olan dolaylı vergileri düşüreceğiz. Herkesten gücüne göre vergi alınacak. Yani az kazanan az, çok kazanan çok vergi verecek. Çiftçinin tarımsal kredi borçlarının faizlerini sileceğiz. 05.2018 tarihi itibarıyla takibe düşmüş, kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarının faizlerini, vergi, resim, harç… vd. silinecek. Anaparası ise uzun vadeye yayılarak tahsil edilecek. Kayıt dışı istihdama son vereceğiz. Herkesin sosyal güvencesi olacak. Kimse gelecek kaygısı yaşamayacak. Çalışanları enflasyona ezdirmeyeceğiz, refahtan pay vereceğiz. Asgari ücretten ve esnafın asgari ücrete kadar olan gelirlerinden vergi alınmayacak. Orman Kanunu’nda, orman köylüsü aleyhinde yapılan değişiklikler kaldırılacak. Orman Köylerinde kooperatifleşme teşvik edilecek. Kredi ödeme koşulları kolaylaştırılacak. Orman köylüsünün, orman içi boşluklarda bedelsiz tarım yapmasına izin verilecek. Bu köylülerinin ormancılık faaliyetleriyle ilgili çalışmaları sosyal güvence kapsamına alınacak. Sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi sağlanacak. Nesli azalan Ankara keçisi yetiştiriciliği desteklenecek, tiftik üretiminin günün koşullarına göre yapılarak marka değeri kazanması sağlanacak. Arıcılık yapmaya ve organik bal üretmeye müsait olan Kızılcahamam’ın bal üretim merkezine dönüşmesi için gerekli destekler verilecek.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.