Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Siyasetin gündemi

A+A-

Bu hafta köşe yazımda son günlerin en çok konuşulan konularından olan yeni parti hazırlığı, Ahmet Davutoğlu ve idam konusunu ele almak istiyorum.

Türkiye’de gündemden düşmeyen bir unsur olan siyaset her hafta çalkantılar içerisinde bana göre magazinden bile daha da çok popülitesi artmış durumda. Son günlerde yaşanan siyasi olaylar ülke gündemine bomba gibi düşerken geleceği dönük neler olacağı hiç kestirilemeyip sonu görünmüyor.

Ülke gündemini alt üst eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun  Siyasi gezilerine devam ederken Sakarya'da yaptığı bir konuşmada, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasını işaret ederek sarf ettiği "Terörle mücadele defterleri açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz" sözleri tartışma başlattı. Ahmet Davutoğlu, yaptığı açıklamada, Devlet Bahçeli'yi bu dönemle ilgili isim vererek eleştirdi.

7 Haziran 2015 seçimlerinde Davutoğlu'nun başında olduğu AK Parti, Meclis çoğunluğunu kaybetmişti.  1 Kasım'da yenilenen seçime kadar devam eden süreçte yapılan koalisyon görüşmeleri de başarısız olmuştu. Bu dönemde Türkiye tarihinin en kanlı intihar saldırısı olan Ankara gar saldırısı dâhil olmak üzere güvenlik zaafı iddialarının gündeme geldiği birçok olay yaşandı. Davutoğlu’nun bu sözleri olay etkisi yaratsa da çoğu kesim tarafından eleştirilirken bazı kesimlerde de neler anlatmak istediğini açık açık söylemesi gerektiği savunuldu.

YENİ PARTİ HAZIRLIKLARI

Türkiye'nin eski başbakanı Ahmet Davutoğlu ve eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın iki ayrı yeni parti kurma hazırlıklarını sürüyor. Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in de AK Parti'den istifa ettiği ve Babacan'ın kuracağı yeni oluşumda yer alacağı belirtiliyor. Ankara kulislerinde AK Parti’den istifa eden Ergin’in parti için çalışmaya çoktan başladığı bilgisi de yayılmaya başladı. Başka bir parti kurma hazırlığı içinde olan Davutoğlu'nun ise Babacan’ın kuracağı oluşumda benimsenmediği, ancak 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Babacan'a destek vereceği ifade ediliyor.  Durum böyle olunca vatandaşında ne zaman parti kurulacağı yönlerinde kafasında soru işaretleri kalırken ben aldığım kulis bigilerince yeni parti Eylül- Ekim ayı gibi kurulacak.. Bundan hiç şüpheniz olmasın… Ama kurulacak bu parti kamuoyu tarafından ne kadar benimsenir yada ne kadar tutulur buna halk karar verecek..

GELELİM İDAN KONUSUNA

Kırıkkale’de kızının önünde katil bir eş tarafından boğazı kesilerek öldürülen Emine Bulut cinayetinin ardından  vatandaşın idam istekleri arttı. Konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül “"Sayın Cumhurbaşkanı’nın bu konuda tutumu açıktır. Eğer parlamento bu değişikliği yaparsa Cumhurbaşkanı ne yapacağını söylemiştir” diyen Gül, "Bu konu tabii parlamentonun kararıdır, Anayasa değişikliği gereken bir konudur. Parlamento bu konuda bir düzenleme yaparsa Sayın Cumhurbaşkanı da o tutumunu bir kez daha söylemiştir. Umarız bu tür suçlara karşı hak edilen cezalar gecikmeksizin verilir ve bu tür acı hadiseleri de umarız yaşamayız. Bu konuda toplum olarak el birliği ile ne gerekiyorsa kanun, uygulama, idari tedbirler hepimize düşen sorumluluk elbette hepimizin görevidir” sözleriyle topu parlamentoya atarak partilerin ve vekillerin onay vermesi halinde gerekenin yapılacağını hatırlattı.

Demem o ki Türkiye siyaset gündemi belirli iddialarla sallanırken insanlar önünü ilerisini göremez oldu. Bu kadar iddia ve bilgi karmaşasından sonra tek dileğim savaşsız, mutlu, huzurlu bir Türkiye’de yaşamak… Kalın sağlıcaklar

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları