Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sizin derdiniz nedir?

A+A-

Son günlerin olay ismi CHP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkanvekili Engin Altay katıldığı özel bir televizyon programında ‘Adnan Menderes'in akibeti’ gibi benzetmede bulununca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Partililerden büyük tepki aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan Engin Altay, darbeciler tarafından idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes'i örnek vererek, “Sonu benzemesin” ifadelerini kullanarak kimine göre aba altından sopa gösterdi, kimine göre tehdit etti, kimine göre de haddini aştı.

Başta siyasi parti temsilcileri özellikle AK Parti cephesinden sert açıklamalar ve eleştiriler geldi. Sadece kendi seçmenleri ve kendi gibi düşünenler belki Altay’a hak verdi, ya da vermedi orasını bilemem.

Daha sonra Engin Altay bu açıklamasının yanlış anlaşıldığını belirterek düzeltme yoluna gidip resmi Twitter hesabından programa ilişkin görüntüleri yeniden paylaştı. Altay paylaşımına “Bu konuşmadan darbe algılayanların IQ’su ayakkabılarının numaraları kadardır” notunu düştü.

“Yanlış anlaşıldım veya bunları anlamayan bir kitle var” diyorsunuz, hadi not düşmeleri anladık da bu tehditvari sözleri neden kullanma ihtiyacı hissediyorsunuz, asıl ben orasını merak ediyorum. Bir bildiğiniz mi var, yoksa başka bir plan mı var işin içinde. Orasını ancak siz biliyorsunuz.

Zaman zaman özellikle CHP’li vekiller, parti yöneticileri bu çeşit hatırlatmaları sık yapar oldu. Bunun nedenini de açıklamak zorundalar bence. Eğer bir bildiğiniz varsa söyleyin millet bilsin. Bilsin ki ona göre tedbirini alsın.

Bu iş tehditle olacak iş değil. Sonra “Beni anlamadılar onların zeka seviyesi düşük istediklerini anlıyorlar” diyorsunuz. O zaman bu açıklama milletin aklıyla alay etmek değil mi? Bu konuşmadan darbe iması çıkaranların IQ’su düşük ne demektir? Bu nasıl bir savunma anlaşılır gibi değil.

Eğer bu hükümetin gitmesini istiyorsanız seçim sandıkları kurulur o zaman herkes boyunun ölçüsünü alır. Hatırlatırım size Cumhuriyet Halk Partisi, Erdoğan ile girdiği her seçim yarışını kaybetti ve böyle giderse kaybetmeye devam edecek korkarım.

Siz sevmeseniz de, istemeseniz de Erdoğan bu milletin yüzde 52 oyunu alarak demokratik yollarla Cumhurbaşkanı olmuştur. Bunu kabullenmek bu kadar zor mu?

Sizin derdiniz nedir, anlamak mümkün değil. Bu millet ilk seçimde gerekli dersi kim hak ediyorsa ona verecektir ve devletin başına en çok güvendiği, lider olarak istediği ismi zaten getirir orasını merak etmeyin. Yeter ki siz artık bu ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı söylemlerinizden uzak durun ve kimseyi idamla korkutmaya çalışmayın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları