Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Sokaklarda başıboş köpekler 

A+A-

Sokakta yaşayan köpeklerin insanlara saldırma, yaralama haberleri devam ediyor.

Her gün bir köpek saldırısını basında okuyoruz. Televizyon kanallarında izliyoruz. Sosyal medyada takip ediyoruz.

Köpeklerin saldırdığı insanlarımız zarar görüyor. Sokak hayvanların saldırısında çocuklar ya sakat kalıyor, ya da canından oluyor.

Cadde ortalarında, sokak aralarında sahipsiz dolaşan köpeklere kim sahip çıkacak dersiniz. Aileler çocuklarını okullara göndermekten korkar oldu.

Çünkü köpeklerle nerede, nasıl karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Köpekler sürü halinde şehir meydanlarında geziyor.

Bunların içerisinde saldırgan olmayanlar olduğu gibi, saldırganlarda olmakta. Şehirli yaşamın içerinde büyüyen çocuklar köpeklerden çekiniyor.

Köpeklerden birisi saldırmaya başladığında diğerlerde aynı anda saldırmaktalar. Genelde köpeklerin saldırısında en çok zararı çocuklar görmekte.

Büyük bir hevesle alınıp ardından sokaklara terk edilenler, dövüştürülüp yaralı bırakılanlar, satmak için defalarca doğuma zorlanan ardından dağlık ormanlık alanlara bırakılan köpekler... 

Kent yaşamında özellikle covit döneminde evden çalışanların çoğu yalnız kalmamak için köpek sahiplendi, ya da çoğu aile çocuklar istiyor diye köpek aldı. 

Daha sonraları bakılamayan ve zaman ayrılmayan köpekler ise sokaklara terk edildi.

Köylerde getirilip şehir etrafına bırakılan köpekler. Sokak köpekleri ortalığa bir anda çıkmadı. 

Açlık korkusunda saldırganlaşan köpekler, 'canavara' dönüşüyor. Saldırganlaşan canavarlaşan sokak köpekleri şehirli insanları korkutuyor.

Köpekler eğitimli bile olsalar sokaklara bırakıldıklarında saldırganlaşa biliyorlar. Köpekler zarar görmesin derken insanlar zarar görüyor.

Bugün sokak köpeklerine hoşt diyemiyorsunuz. Saldırsa dahi sokak köpeklerine vuramıyorsunuz. Etrafınızda sözüm ona hayvan haklarını savunan, koruyanlar var.

İnsan hakları bitiği yerde, hayvan hakları başlıyor demek ki. İnsanlardan nefret edenler hayvan hakları savunucu oluyor.

Türkiye genelinde hayvan severler önce bir insanı sevmeyi öğrensinler. Yaratılmışların hepsi tek canlı insanoğlu için yaratılmıştır. Önce insanların canını korumalıyız.

Hayvan savunucular yok falan yerde köpek ölmüş şikâyetlerini basınlara taşıyacaklarına insanlar ölüyor onunla uğraşınız.

İnsanı sevmeyen hayvan sevse ne olur, sevmese ne olur. Hiçbir akıl sahibi durduğu yerde bir canlı hayvana zulüm yapmaz.

Eğer hayvana şiddet uygulayan birisi varsa zaten aklında şüphe edilmeliyiz. Sokak köpekleri her geçen gün daha da çoğalıyor ve sokaklarda dolaşıyor.

Bunlar bir an önce çözüm üretilmeli. Köpeklerin saldırılarında giden canlar geri gelmiyor, vücutlarında oluşan yaraların izleri geçmiyor.

Sokak hayvanlarına sahip çıkacak kurumlar görevlerini yapmalı bu hayvanlara sahip çıkmalı. Başıboş sokak hayvanları ulu orta sokaklara salınmamalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları