Erol Tosun

Erol Tosun

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Son 30 yılın ve geleceğin sendika lideri: Pevrul Kavlak

A+A-

Son 30 yılda sendikaların yüksek perdeden faaliyet gösterdiğine hiç şahit olmadım. 1991 yılındaki Madenci Yürüyüşünden bu yana ilk defa bir sendikanın böylesine büyük bir eylem yaptığına şahit oldum. Tam 31 yıldır hasret kaldığımız kimsenin önünde eğilmeden, el, etek öpmeden ilk defa böyle dik duruş sergileyen bir sendika başkanı gördüm.

Yumruğunu masaya vuran, masadan kalkarsanız Türkiye’yi ayağı kaldırırım diyen, diyebilen, hiçbir güçten korkmayan, yağız Anadolu çocuğu. Günümüzde her kesimden, her meslekten adeta toplumun bir yarısının bir tarafı, diğer yarısının da karşı tarafa biat kültürü ile hareket ettiği bir dönemde, tamam efendim dediği, korkudan ağzını açmadığı, açamadığı bir dönemde masaya vurmak, yüzbinleri ayağa kaldırırım demek her yiğidin yapamayacağı bir hareketi yapan kişi ancak devrimci bir ruha hitap eden birisi olmalıdır dedim.

Eğilmez duruşu, hak arayan, hakkını kimseye yedirmeyecek derecede iddialı bir sendika önderi, damarlarında dolaşan alyuvarlarında bile mücadele yapan bu yağız Anadolu evladının, Orta Anadolulu Keskinli bir ailenin evladı olduğunu gururla öğrenmiş oldum.

Bu vakur duruşlu yürekli sendikanın doğduğu toprakları araştırdığımda ve tarihine baktığımda 1950’li yıllara kadar Kırşehir’e bağlı bir köyde doğduğunu tespit ettim. İşte bu dedim. Kökünde asalet olan, yiğit insanın damarındaki dolu yürekli duruş örgütlenmenin önderi, dürüstlük timsali Ahi Evran Veli’nin yaşadığı topraklarda teneffüs edilen havadan kaynaklandığına inandım.

erol-tosun-003.jpg

Çünkü Kırşehir, ilçe olma pahasına demokrasi bedeli ödemiş bir vilayet. O nedenle, böyle yürekli birinin ancak benim doğduğum topraklara yani Kırşehir ile içi içe bir ilçe olan Keskin’de doğar ancak dedim. Bununla da gururlandım. Ne şanslı yüzde 67 zam alan Türk Metal Sendikası üyeleri, ne kadar övünseler az olur. Böyle bir sendika liderine sahip oldukları için.

Bizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak şanslı olmak istiyoruz. Böyle cesaretli, iddialı bir sendika liderinin daha yukarılara TÜRK-İŞ Genel Başkanlığına gelerek, bütün işkollarındaki sendika üyelerinin de en iyi sözleşme yapmalarına sebep olması için, ülkemizin sünepe, tamam efendim, olur efendim diyen sözde sendika lideri olanlarından kurtularak, istikbal vaad eden, gelecekte Türk sendikacılığı için en güzel projelere imza atacak olan yürekli, cesaret dolu sendika başkanına kavuşmak isteriz.

Yürekli sendikacı, cesaretli sendikacı haklı mücadelesini zirveye çıkaran sendikacı Türkiyemize çok yakışır. Yolun açık olsun ülkemiz için gelecek vaad eden Keskinli örnek ve gerçek sendika önderi Pevrul Kavlak başkan…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.