Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sonuçlara saygı

A+A-

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme işlemin sona ermesinin ardından 25 Haziran sabahı Türkiye yeni bir döneme merhaba dedi. Cumhur İttifakı önderliğinde seçimlere giren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin ilk ilk Devlet Başkanı oldu.

Bu sonuçları kabul etmek, kabullenmek hepimizin görevi. Millet sandığa gitti ve tercihini yaptı. Milletin tercihini eleştirmek ve beğenmemezlik etmek hiç kimsenin haddine değil. Hiç kimse buna burun kıvıramaz ve bu millete laf söyleyemez.

Kendisine laf söyleyen, kendisin hakir ve hor gören benim oyunla onun oyu bir mi diyenlere geçmişte en güzel cevapları nasıl verdiyse 24 Haziran akşamı da vermiştir. Bazı eleştiriler görüyor ve okuyorum bu karara saygı duymuyorum gibilerinden.

Sen saygı duysan ne olur duymasan ne olur Türk milleti kararını vermiş ve sandıkta son sözü söylemiştir. Geriye bu kararı emir telakki edip bir sonraki seçimlerde daha iyi çalışarak milletin karşısına çıkarak görevi istemez olacaktır en güzeli.

Bu yeni dönemde Parlementer Sistemden, Başkanlık Sistemine geçmiş oldu. Türk milleti yaklaşık yüzde 87 gibi bir rakamlar seçimlere katılım göstererek demokrasi şölenindeki yerini aldı. Bu yüzdeye bakıldığında birçok Avrupa ülkesine örnek olması bakımından da gerçek bir demokrasi dersi vermiş oldu.

Sonuçlara baktığımızda Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan %52,55, Millet İttifakı’nın adayı Muharrem İnce %30,67, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener %7,33, şuan hapiste bulunan HDP lideri Selahattin Demirtaş %8,36, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu %0,89 ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ise %0,20 oy alarak seçimi tamamladılar.

Yaklaşık iki ay süren seçim maratonunda kimi zaman sesler yükseldi, kimi zaman liderler birbirlerini en sert şekilde eleştirdi ve yerden yere vurdu. Yapacakları vaatlerle milletin teveccühüne layık olmak için yarıştılar sonunda 24 Haziran 2018 Pazar akşamı bu iş nihayete erdi ve Türk Milleti 2023 yılına kadar Türkiye’nin ilk Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bu görevi verdi.

Bir sürü sürü spekülasyon oldu, bir sürü asılsız iddia ortaya atıldı. Fakat her şeye rağmen Türkiye’de herhangi bir olay yaşanmadan seçimler büyük bir sulh içinde tamamlandı. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Anadolu Ajansı’nın verilerine güvenmeyen bir muhalefet gördük. Sonuçlar onlara göre spekülasyona açık ve maniple edilmişti.

Fakat oyların sayılmasının ardından bunların boş çıktığı ve Anadolu Ajansı’nın bunları hak etmediğini de gördük. Sonuçları işlerine geldiği gibi yorumlayan ve kabul etmeyen muhalefet gecenin ilerleyen saatlerinde oyların sayımının tamamlanmasının ardından sesi soluğu kesti ve kabullenmek zorunda kaldı.

Türk milleti bütün baskıları, bütün ekonomik darbelere rağmen istikrardan yana tavır aldı ve Recep Tayyip Erdoğan’a güvenerek bütün bu zorlukların üstesinden gelmesi için kendisine güvendiğini bir kez daha gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da seçimlerin ardından yaptığı balkon konuşmasında milletten gelen uyarıyı dikkate aldıklarını ve bunun için çok çalışacaklarının sözünü verip seçimlerin kazananın bütün Türkiye ve demokrasi olduğunu bir kez daha dile getirdi.

Seçimler sona erdi ve artık Türkiye için yeniden ayağa kalkma ve yeniden birlik zamanı. Birbirimize daha sıkı sarılarak, farklılıklarımızla bu ülkenin bu vatanın bizim vatanımız ülkemiz olduğunun farkın vararak daha çok çalışarak, daha çok üreterek ülkemizin gelişmesi ve kalkınması için elimizden gelenin en iyisini yaparak bu vatan bu millete layık olduğumuz göstermek zamanıdır…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.