Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal medya yakar

A+A-

Hayatıma girdiği günden bu yana sosyal medya adeta vazgeçilmezimiz oldu. Güne onunla başlar, gece onunla yatarız. İş artık o raddeye geldi ki sabah kalkar kalkmaz ilk işimiz acaba sosyal medyada ne oldu.

Sosyal medyayı kullanmak güzel bir şey fakat önemli olan faydalı ve yararlı işler için kullanmak önemli. Fakat günümüzde sosyal medya artık lüzumlu işlerden çıktı gereksiz bir mecraya dönüştü.

Hayatımızın vazgeçilmezi olan bu mecrada yapılan paylaşımlar ve yayınlar insanların hayatını biranda kabusa çevirebiliyor. Bunun örneklerini çok sık görüyoruz ve artık şaşırmıyoruz.

Sosyal medyada meydanı boş bulan insanlar birbirlerine o kadar hakaret dolu mesajlar atıyor, o kadar pervasızca paylaşımlarda bulunuyor ki inanamıyorsun. Hani karşında olsa o attığı mesajların birisini atsa sonunu düşünmek istemiyorum.

Medyada yer alamayan kendini ifade edemeyen insanların kullandığı bir yer haline gelen bu ortamın artık cılkı çıkmış durumda. Berbat ötesi videolar, berbat ötesi resimler ve insanın kendine yakıştıramadığı paylaşımları buradan yapmaları geldiğimiz son nokta.

Fakat bu sosyal medyanın birde kötü yanı var ki insanların birbirine meydan okuması. Öyle ki bu meydan okumaların sonunda birileri hayatını kaybedip bu dünyaya veda ediyor. Birileri de hayatına kodeste devam ediyor. Yani anlayacağınız neyi nasıl kullanacağınız önemli işin özü.

Şimdi bir moda çıktı videonu çek yolla yayınlayalım ve seni meşhur edelim. Fakat bu çok tehlikeli yakında insanlar birbirini keserken veya şiddet uygularken video çekip gönderse bunu da yayınlayacak mısınız? Yani hayatın içine sosyal medyaya çok sokmamak lazım.

Bu sosyal medya aileleri perişan edip boşanmalara kadar gidiyor. Hatta çocuklarımızı o kadar kötü etkiliyor ki olur olmaz şeylere merak edip heves ediyorlar. Hal böyle olunca bu mecraları kim nasıl denetleyecekse buna bir çözüm bulunmalı. Böyle giderse hayatımızı artık yönlendirme işini buralara bırakacağız.

Müstehcen görüntüler o kadar yayıldı ki önü alınamıyor. İnsanlar birbirini bu şekilde tehdit edip ahlaksızca isteklerde bulunabiliyor. Aman siz, siz olun lütfen sosyal medyayı kullanırken çok dikkatli olun sonra hayatınız biranda kararır farkında olmazsınız.

Sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları