Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal medyaya yeni düzenleme mi geliyor?

A+A-

Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ve eşi Esra Albayrak’ın dördüncü oğlu Hamza Salih’in doğumunu hesabı twitter üzerinden paylaşıp sevincini  ve mutluluğunu dile getirmesinin ardından kıyamet koptu.

Gerek Esra Albayrak gerekse Berat Albayrak bu paylaşım sonrası adeta bir kin ve nefret dolu linç girişiminin kurbanı oldu desek yeridir. Paylaşım sonrası yapılan yorum ve eleştirileri hiçbir insan hak etmiyor ve hiçbir insana bu tür eleştiriler yapılamaz.

Bunun üzerine savcılar harekete geçerek hakaret ve aşağılama yorumları yapanlar hakkında inceleme başlattı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da harekete geçerek, sosyal medya platformlarını daha fazla kontrol altına alabilmek için düzenleme yapılması gerektiğine vurgu yaptı. Bu açıklamanın ardından ülke gündemine düşen Erdoğan’a siyasi liderlerin sosyal medya üzerinden cevapları gecikmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sosyal medya düzenlemesi” çağrısına tepkiler gelmeye başladı, başta da siyasi parti liderlerinden. Öte yandan halk tarafından durumun ne olacağı tartışma konusu oldu. Peki Türkiye’de sosyal medya kapatılır mı? Tabii ki de kapatılabilir. Ama kamuoyunun bu duruma tepkisini iyi analiz etmek gerekir. Çünkü gelişen teknoloji ve o meşhur laf olan globalleşen dünyada teknolojiyle uğraşmak bana göre çok yanlış bir hareket. Hele hele 21. Yüzyılın gençlerinin elindeki telefon merakı bunun en somut örneği. Bu yüzden sosyal medya platformlarının kapanacağını düşünmüyorum...

İşte Erdoğan ve diğer siyasi liderlerin sosyal medyada kapışması:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hedefinde YouTube, Twitter, Netflix gibi platformlar var. Uzun süredir gündemde olan ve yeniden dile getirilen düzenleme için binler ''Sosyal medyama dokunma'' paylaşımı ile tepki gösterirken AK Parti ve MHP'liler hesaplarını kapatmaya başladı. Bunların üstüne Erdoğan'ın sosyal medyadan "Onlar dizi izleyip film çeviredursun, biz hizmet edip tarih yazmaya devam edeceğiz" ifadelerini içeren paylaşımına birçok siyasetçi yanıt verdi.

MERAL AKŞENER’DEN İMALI GÖNDERİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Erdoğan’ın bu paylaşımına “Emin misin Sayın Erdoğan?” ifadeleriyle yanıt vererek, paylaşımında Erdoğan’ın ‘Diriliş Ertuğrul’ dizisinin setinden bir fotoğraf kullandı.

KILIÇDAROĞLU ANİMASYONLA YANIT VERDİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın son paylaşımı sonrası, 2 yıl önce yayımlanan internet yasaklarıyla ilgili mesajlar verdiği bir animasyon videosunu paylaştı. Bu videoyu yeniden paylaşarak alıntılayan Kılıçdaroğlu, “Yasaklarla tarih yazmaya devam eden saraydaki zat; sansürsüz, yasaklamasız ve bug’sız bir dünyadan daha fazla korkmaya başladı! Gençler; dikta yönetimi istemiyor, özgürlük istiyorlar. Yasaklarla, gerçekleri örtemez, gençleri kendine güvendiremezsin” dedi.

BABACAN: TEKNOLOJİYLE SAVAŞMAK MÜMKÜN DEĞİL

Karar TV’nin canlı yayınında Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendiren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Baktılar ki ‘dislike’larda durum felaket. ‘Bu böyle olmayacak bari kapatalım’ dediler. Başarısız olunca direkt müdahale. Teknoloji üreten gençlerin, gönüllerini kaybettiler örneğin. Teknoloji ile mücadele etmeleri mümkün değil. Teknoloji ile ancak yan yana yürürler. Teknoloji ile sadece büyünür. Teknoloji ile savaşmak, teknolojiyi kapatmak ya da yasaklamak mümkün değil” dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları