Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal medyayı dikkate almayın

A+A-

Dolar, Euro aldı başını gidiyor durdurabilene aşk olsun… Hal böyle olunca bu durum ülke ekonomisini de kötü etkiliyor. Normal şartlar altında Türkiye’de yaşayan ve kendini bu ülkenin bir ferdi olarak gören çalışan, çocuğunu okutan, eve ekmek götürme derdinde olan, hatta geliri iyi olan, bu ülkenin keyfini süren herkesin bu duruma üzülmesi gerekiyor.

Ekonominin kötü gitmesinden ama az ama çok herkes bir şekilde etkileniyor. Sonuçta başta dolar olmak üzere euro yükselince benzin, gıda, ulaşım, ev artık aklınıza ne gelirse her şeyin fiyatı artıyor. Vatandaşın alım gücü düşüyor ve cebinden her gün birkaç lirası eksiliyor ne yazık ki.

Fakat birde sosyal medya üzerinden Türkiye’ye saldıran ve sallayan kesim var ki Allah onları ıslah etsin. Sosyal medyaya şöyle bir bakıyorum; birçok insan, sanki ekonomi uzmanı, borsacı, dövizci gibi, dövizdeki hareketliliği anı anına sevinçle paylaşıyor. Ekonomi medyası bile dövizdeki iniş çıkışları bu insanlar kadar sosyal medyadan paylaşmıyor.

Yahu siz hangi ara bu ekonomi eğitimini aldınız da ülkemize saldırıya geçtiniz. Yani bu mecrayı kullanan insanları dikkate alacak olsanız ülkenin kapısına kilit vurup başka bir ülkeye yerleşmek lazım diye düşünür insan. Fakat o ülke nerede ve seni hangi ülke alır.

Yahu biraz düşünün beyinsiz insanlar. İki mülteci gitti diye adamların ödü bilmem neyine karıştı. Seni kim alsın ve sana nasıl baksın. Adamlar kendi vatandaşına iş bulamıyor ve ekonomik krizlerle boğuşuyorlar. İşte en somut örneği komşumuz Yunanistan onlara bakın da ibret alın. Çünkü Yunanistan batmış durumda ve hükümet her gün vatandaşları tarafından protesto ediliyor.

Gece gündüz, dolar yükseldi diye tweet atıp seviniyorlar, kendilerinden geçiyorlar. Bu acımasız kesimin tek düşünceleri var: Türkiye iyice ekonomik krize girsin, Venezuela gibi olsun, iktidar partisine oy verenler pişman olsun ve AK Parti seçimi kaybetsin. Ülke batarsa batsın bize ne diyorlar. Nasıl olsa bizim kıyıda köşede biraz dolarımız var yükselince bozdurur harcarız ve kendimizi kurtarırız.

Ne yazık ve ne acı bir durum değil mi? Ülkesinin batmasından mutlu olacak ve binlerce insanın işsiz kalması evine ekmek götürememesi hiç mi sizin vicdanınızı sızlatmayacak. Hiç mi utanmayacaksınız insanlığınızdan ülkeniz batarsa unutmayın ki hep birlikte batarız. Aklınızı başınıza toplayın ve ellerinizi ovuşturup sevinmeyin.

Bana kalırsa sosyal medyada doların yükselişiyle ilgili yapılan paylaşımlar, ekonomiyi daha da kötü etkiliyor. Sosyal medyada yaratılan panik havası herkesin psikolojisini kötü etkiliyor, karamsarlık artıyor. Dolar bilmem şu kadar oldu. Yok hızla batıyoruz, ülke batsın, umurumda değil. Panik havasına girmenin hiç kimseye faydası olmadığı gibi ülke insanını da olumsuz yönde etkiliyor bu haberler.

Kendi ülkesinin kötülüğünü, ekonomisinin batmasını isteyene muhalif değil, başka bir şey denir. Bunların bu tutumu inanın kıyıda köşede Türkiye’yi nasıl ve nereden sıkıştırırız diyen düşmanların ne kadar çok hoşuna gidiyor farkın olun ve bu güzel ülkeye sahip çıkalım. Eğer gemi su alır batarsa hep birlikte o gemiyle birlikte bizde sulara gömülürüz ne elimizden tutan olur ne de bizi kurtaran.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.