Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sözler yarım kaldı!

A+A-

Yaklaşan yerel seçimler öncesi Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında partilerin seçim çalışmaları son sürat devam ediyor.

Bende hem bir yazar gözüyle hem de bir vatandaş gözüyle Ankara sokaklarını karış karış gezerek bir takım bilgiler elde ettim. Elde ettiğim bilgiler ışında seçim propagandasının bir amacı olan parti bayrak ve flamalarının Ankara’nın her bölgesinde aşırı yoğunlukta olduğunu gördüm.

Bundan yaklaşık 6-7 ay önce hem hükümet kanadından hem de muhalefet kanadından seçim çalışmalarını yürütürken görüntü ve gürültü kirliliği yapılmayacağına dair önemli açıklamalar yapılırken vatandaştan bu duruma tam destek gelmişti.

Ama bu duruma hiçbir parti uymadı. Neden mi diye soracak olursanız? Ankara’nın her köşesinde her partinin bayrak ve flamalarını görmek mümkün. Gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan kampanya yönetimini tamamen terk ediyoruz derken halen bayrak ve flamaların asılmasında bir tezatlık söz konusu.

Hatta hatırlatmak isterim ki 6 Aralık 2018 tarihinde AK Parti Ankara İl Başkanları toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama “Çok eskilerden beri yerleşmiş seçim kampanyası anlayışı vardır. Şehirlerimizin caddeleri, sokakları her yeri parti bayraklarıyla, afişlerle donatılır. Biz bununla ilgili bir düzenleme yaptık. Kimse buna riayet etmiyor. Partilerin ve adayların görünürlüğünü sağlamaya yönelik bu kampanya tarzı güç gösterisi olarak devam ettik. Günümüzde artık buna ihtiyaç yok. Bunu artık çok ilkel buluyoruz. Eski tarz kampanya yöntemleri şehirlerimiz kirleten, tepkiye yol açan bir hale geldi. Gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan kampanya yöntemini tamamen terk ediyoruz" demişti.

Ülkenin Cumhurbaşkanının yaptığı bu açıklamanın ardından hala bayrak ve flamaların Ankara’nın her yerinde asılması, durumun içler acısı halini gözler önüne seriyor. Bir vatandaş olarak partiler bu kadar sermayeyi bu propaganda araçlarına neden yatırıyor anlamış değilim. Zaten vatandaş sizi gerek televizyonda, gerek gazetede, gerek sosyal medyada takip ediyor görüyor. Vatandaş sanki sokakta ki bayrağa bakıp ta oy verecekmiş gibi davranılıyor. Gerçekten yanlış çok yanlış...

Peki Ankara halkına bu duruma bakış açısı nasıl? Bu soruyu vatandaşa sorduğumuzda vatandaş çok dertli. Seçimlere 6-7 aylık bir süre kala televizyonlarda devlet erkanı hep söyledi. Bu sene seçimde bayrak ve flamaları asmayacağız ama hala asıyorlar diye içten içe söylenmeye başlamışlar bile. Bu konuyla ilgili benim fikrimi soracak olursanız partilerin yaptığı bu hareket çok yanlış. Zaten ülkemiz seçime seçim propagandasına doymuş bir ülke. Böyle bayraklarla flamalarla seçim propagandası yapmaya gerek yok. Bu araçlara harcanan parayla yetim çocuklara, öksüzlere, engellilere bir yardım yapılsa halk tarafından daha çok takdir toplanır diye düşünüyorum. Ama maalesef bizim ülkemizde böyle değil söylenenler unutuluyor, konuşulanlar unutuluyor. Anlayacağınız alıştık artık.... Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.