'Biraz aç kalmak kalbe faydalı'

Türkiye'de 2 milyondan fazla kalp hastası olduğunu belirten Isparta Devlet Hastanesi Kardiyoloji...

'Biraz aç kalmak kalbe faydalı'
Yayınlanma:
Güncelleme:

Her yıl nisan ayının ikinci haftasının Kalp Haftası olarak kutlandığını belirten Isparta Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Serkan Kavaklı, "Tüm dünyada ve ülkemizde kalp damar hastalıkları en sık ölüm nedeni olarak gözlemlenmekte. Son yıllarda kalp hastalığı görülme sıklığının giderek arttığını gözlüyoruz. Nedeni ise beslenme tarzı olarak hazır gıdalar, besinlerin içeriğindeki yağ miktarının artması, egzersizin azalması, daha fazla taşıt kullanılmaya başlanması, sigara ve alkol tüketiminin artması, kişilerde fiziksel aktivite miktarının azalmasına bağlı olarak obezitenin artması nedeniyle son yıllarda koroner arter hastalığı ve kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin giderek arttığını görüyoruz. Ülkemizde yaklaşık 2-2,5 milyon civarında kalp hastası olduğu düşülüyor. Bunun ilerleyen yıllarda 3 milyona doğru tırmanacağı yönünde öngörüler de var" dedi.

KALP HASTALIKLARININ BELİRTİLERİ

Kalp hastalıklarının birçok hastalıktan kaynaklı ortaya çıkabileceğini söyleyen Uzm. Dr. Kavaklı, "Koroner arter hastalığı ve kalp hastalıkları ile ilgili dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Bu noktada en başta sigara kullanımı geliyor. Sigara kullanımının kontrol altına alınması ve bırakılması için vatandaşlara göğüs hastalıkları polikliniklerinden destek alması tavsiye edilmekte. Yine hipertansiyonun da kalp sağlığı açısından kontrol altında tutulması lazım. Son yıllarda beslenme alışkanlığı ve tırmanan obezite rahatsızlığından dolayı halkımız da diyabet görülme riski giderek artıyor. Diyabet sıklığı da kalp hastalığı açısından sıkı takip edilmesi gerekiyor. Obezite yine kalp sağlığı açısından çok fazla risk taşıyor. Bu noktada da vatandaşlar diyetisyenlerden tavsiyeler alabilir ileri ki durumlarda ise obezite cerrahisine başvurabilir. Aynı şekilde hareketsiz yaşamda koroner arter hastalıkların da risk faktörleri arasında yer alıyor" şeklinde konuştu.

'KALP SAĞLIĞI İÇİN BİRAZ AÇ KALIN'

Toplumda yaygın olarak dile getirilen 'Kalbe giden yol mideden geçer' anlayışının doğru olmadığını söyleyen Uzm. Dr. Kavaklı, "Kalbe giden yol mideden geçer ama sağlıklı yaşamak için biraz aç kalmamız gerekiyor. Yani sağlıklı yaşamanın yolu mideden geçmiyor. Bu söz günümüzde geçerliliğini yitirmiştir. Eskiden kadınların mutfaktaki becerisinin yüksek olmasına değinilirken bugün için Akdeniz diyeti ile beslenmek, günlük yaşama dikkat etmek daha fazla tercih edilir olmuş" dedi.

İHA

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.