Çocuğum obez olabilir mi?

Dr. Fevzi Özgönül, çocuklarda obezite problemi olup olmadığını sadece kilosuna ve boyuna bakarak değil 3 ayrı bakış açısı ile değerlendirmek gerektiğini...

Çocuğum obez olabilir mi?
Yayınlanma:
Güncelleme:

Dr. Fevzi Özgönül, çocuklarda obezite problemi olup olmadığını sadece kilosuna ve boyuna bakarak değil 3 ayrı bakış açısı ile değerlendirmek gerektiğini belirtti.

Görüntü, davranış ve beslenme alışkanlığına dikkat çeken Dr. Fevzi Özgönül, şu bilgileri verdi; Şimdi bu 3 bölümün her birinde 10 ar soru soracağız. Her bir bölümde en az 5 evet cevabınız varsa, dikkat çocuğunuzda obezite problemi başlamış olabilir. 1. Görüntü 1- Erkek çocuklarda göğüs bölgesinde belirgin bir şişlik var mı? 2- Her iki cins göbek bölgesinde halka şeklinde bir şişlik ( yağlanma )var mı? 3- Ayak bileklerine bakın, dış kısmındaki çıkıntı var mı yoksa şişlikten bu çıkıntı kaybolmuş mu? 4- Bacaklarını bitiştirdiğinde apış arasından dizlere kadar olan bölüm tamamen bitişik mi? 5- Yürüme veya koşma esnasında bacaklar birbirine sürtüyor mu? Veya bacaklarını dışa doğru açarak mı hareket ediyor? 6- Hazır ol vaziyetinde dururken kollar yere dik değil de hafif yanlara doğru açık mı duruyor? 7- Ayakkabısını veya çorabını giyerken kolları yetişebiliyor mu, yoksa çok mu zorlanıyor? 8- Havaya sıçradığında bedeninde çok aşırı sallanma oluyor mu? Bunu mayo giydiğinde gözlemenizi tavsiye ederiz. 9- Yüz ovali bozulmuş ve yuvarlak bir görünüm almış mı? Çene çizgisinde kaybolma var mı? 10- El bileklerinde şişlik gözlemliyor musunuz? 2. Davranış 1- Tatil günlerinde zamanını daha çok evde mi geçirmek istiyor? 2- Çarşıda dolaşırken veya açık alanda birlikte yürürken sizden önce yorulduğu oluyor mu? 3- Arkadaşları ile birlikte olduğunda onlarla birlikte bedensel hareketi gerektiren oyunlara katılmıyor mu? 4- Yaşıtları ile oyun oynarken özellikle yakalama veya yarış türü oyunlarda hep geride mi kalıyor? 5- Okulda spor derslerinde bedensel hareketlerde arkadaşları arasında başarısı düşük mü? 6- Parkta oynarken boyundan yüksek bir yere tutunduğunda 30 saniyeden fazla tutunamıyor mu? 7- Evde ders çalışırken veya dinlenirken suyunu veya istediği bir yiyeceği mutfaktan kendisi almayıp sizden veya bir başkasından istiyor mu? 8- Uyurken horlaması var mı? 9- Günde 8 saatten fazla mı uyumak istiyor?Sabah yataktan sizin zorunuzla mı kalkıyor? 10- Günde 2 den çok tuvalete çıkıyor mu veya gün aşırıdan daha az mı tuvalete çıkıyor? 3. Beslenme alışkanlığı 1- Sabah kahvaltı etmek istemiyor mu? 2- Kahvaltı yaptığında reçel gibi tatlılara düşkün mü? Veya mısır gevreği,süt , poğaça gibi pratik kahvaltıları mı seviyor? 3- Kahvaltı ile öğlen yemeği arasında sık sık acıkıyor mu, aralarda çok abur cubur tabir ettiğimiz yiyecekleri yiyor mu? 4- Öğlen yemeğinde daha çok tost, hamburger veya fastfood yiyecekleri mi tercih ediyor? 5- Yemeklerde makarna ve pilav vazgeçilmezi mi? 6- Sebze emekleri veya zeytinyağlı yemeklerden yemek istemiyor mu? 7- Okuldan eve çok aç geldiğinde hemen abur cubur türü yiyeceklere mi yönleniyor? 8- Her akşam tatlı isteği duyuyor mu? 9- Gece yatmadan önce mutlaka buz dolabını açıp bir şeyler yiyor mu? 10- Birlikte markete gittiğinizde mutlaka bisküvi, çikolata veya cips gibi bir atıştırmalık almak istiyor mu?

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.