Dünyaca ünlü bilim insanları Türkiye'de bir araya geliyor

Dünyaca ünlü bilim insanları Türkiye'de bir araya geliyor

Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi'nde araştırmalarını sürdüren Sabri Ülker Merkezi, bilim camiasının önemli isimlerini Sabri Ülker Vakfı'nın ev sahipliğinde

A+A-

Metabolizma yaşamda merkezi bir role sahip. Beslenmenin metabolizma ve bağışıklık sistemi ile ilişkisinin incelenmesi özellikle kronik hastalıklar ile yaşlanmanın engellenmesi ve tedavisinde çok önemli fırsatlar sunuyor. Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in liderliğinde bu alanda araştırmalarını sürdüren Harvard Sabri Ülker Merkezi son dönemde gerçekleşen araştırma ve sonuçlarını bilim dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirerek İstanbul’da paylaşıma açıyor.

6 Mayıs 2016 tarihinde Sabri Ülker Vakfı’nın ev sahipliğinde düzenlenecek “Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu”, Sabri Ülker Merkezi’nin 2015 yılı etkinliklerini ve yürütülmekte olan çalışmaları da mercek altına alıyor.

Sabri Ülker Merkezi’nin çalışmalarında moleküler besinler, metabolizma ve hastalıkları birbirine bağlayan mekanizmalara ışık tutan yeni araştırmaların yanı sıra; şişmanlık, diyabet ve beraberinde ortaya çıkan hastalıkların önlenme ve tedavisine yönelik uygulamalardaki gelişmelere yer veriliyor.

Nobel ödüllü Prof. Dr. Brian Kobilka İstanbul’da

2012 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Brian Kobilka, Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Moleküler ve Hücresel Fizyoloji bölümlerinde çalışmalarına devam ediyor. Kobilka, İstanbul’da d  diyabet ve obezite gibi metabolik hastalıklara dair son dönem çalışmaları ve yapısal biyolojinin ilaç geliştirme çalışmalarındaki potansiyel etkilerini gözler önüne serecek.

Sabri Ülker Uluslararası Bilim Ödülü sahibini buluyor

Sempozyumda ayrıca Sabri Ülker Vakfı’nın “beslenme, metabolizma ve toplum sağlığına ilişkin araştırma, eğitim programları dahil diğer girişimleri desteklemek, genç bilim insanlarını teşvik etmek” hedefi doğrultusunda düzenlediği Sabri Ülker Uluslararası Bilim Ödülü, bu sene 3. kez evrensel bilime önemli katkılarda bulunan, özgün çalışmalar yürüten genç bir bilim insanına verilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.