Dursun Özbek: TFF seçim tarihini değiştirmeyecek

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Kulüpler Birliği Vakfı'nın 19 Nisan Cuma günü yaptığı açıklamanın, seçimin erkene alınması için yapılan istişareleri engellediğini iddia ederek Türkiye Futbol Federasyonu'nun seçim tarihini değiştirmediğini belirtti.

Dursun Özbek: TFF seçim tarihini değiştirmeyecek
Yayınlanma:

Riva Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri'nde, Kulüpler Birliği Vakfını temsil eden heyet ile Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi arasında seçimin erkene alınması amacıyla bir görüşme yapıldı.

Yapılan görüşmenin ardından basına açıklamalarda bulunan Galatasaray Başkanı Dursun Özbek yaşananları özetledi.

'Kulüpler Birliği Vakfı olarak erken seçim yapılmasını ve federasyonun değişmesini talep ettik. İmza toplamak gibi bir düşüncemiz oldu ve bunu deklare ettik. Akabinde TFF, 18 Temmuz'da seçim yapılacağını duyurdu. Dolayısıyla imza toplama açıklaması amacına ulaştı. Kulüpler Birliği'nde 'İmza toplamaktansa görüşerek, insanları ikna ederek seçimi erkene alabilirsek daha şık olur' dedim. Ancak, bu süreçte Kulüpler Birliği Vakfı bölünmeye başladı. Bu durumun hem Kulüpler Birliği Vakfı hem de Türk futbolu için iyi olmayacağını söyledim. Son toplantıda müzakere edilmesi kararı alındı. Bana 'Bir heyet kuralım, bu heyete başkanlık et, TFF'den randevu isteyelim' denildi. Randevu bugün için verildi ancak istenmeyen bir durum oldu.'

Kulüpler Birliği Vakfı'nın açıklamasına değinen Özbek, "Cuma akşamı saat 22.00 gibi sadece 3 kulübün onayladığı bir açıklama yayımlandı. Bu kulüplerden birisi İstanbulspor'du, diğerleri aklıma gelmiyor. Vakfın yazdığı yazıda görüşlerinizi bildirin denildi. Galatasaray'ın okumasına dahi fırsat verilmeden kamuoyu duyurusu yapıldı. Neticede ok yaydan çıktı ve kamuoyu açıklaması gündeme geldi. Bugün ben, Yüksel Yıldırım ve Fatih Saraç toplantıya geldik. Amaca ulaşmak için yapılan bir hareket, bu bildiriyle amaçsız ve sabote edilebilir hale geldi. İçeride çok net ifade edildi, 'Uzlaşma konusunda aynı noktada düşünürken, siz Kulüpler Birliği Vakfı olarak zehir zemberek bir bildiri yayınlıyorsunuz.' dediler. Kısa bir görüşme oldu. Ben de bu bildirinin amaca uygun olmadığını söylüyorum. Bugün de neticesini gördük. Kulüpleri birleştirmek için yapılan bu hareket bu şekilde amaçsız kaldı. Türkiye Futbol Federasyonu, 18 Temmuz'da yapılacağını açıkladığı seçim tarihini değiştirme niyetinde değildi ve toplantı sona erdi."

'İmza vermeyi düşünmüyoruz' diyen Özbek, "Şu anda imza vermeyi düşünmüyoruz. İmza versek ne oluyor? Gereken imzalar toplandığında bile erken seçim, prosedür gereği haziran sonunda ya da temmuz başında yapılacak. Arada 1 hafta olacağı belliyken, imza toplayarak gideceğimiz hedeften daha iyi bir hedef koyacağımız ortadayken, neden bu duruma geldiğini sorgulamak lazım. Neticede imza toplansa da toplanmasa da bir şey fark etmiyor. 18 Temmuz'da ya da haziran ayının sonunda yapılacak seçimin bir farkı yok. Haziran ayı başında yapılması mümkün olan bir seçimin, hiç hesapta olmayan bir davranış biçimiyle ortadan kaybolduğunu görüyoruz."

'Bugünkü toplantı amacına ulaşamamıştır' diyen Özbek, "TFF'de 18 Temmuz'da yapılması planlanan seçimde çok adaylı bir genel kurul olması gerektiğini belirtiyor. Adaylar ortaya çıksın, kulüpler Türk futbolunu en iyi yönetecek aday için kendi iradesini ortaya koyar. Seçim tarihi 18 Temmuz olduğuna göre, aşağı yukarı 3 aylık bir süre var. Bu önemli bir süre. Dolayısıyla yeni adaylar çıkması lazım, çok adaylı bir seçim olması lazım. Çok fazla acele etmemek gerekiyor. Önümüzde uzun bir süreç var" şeklinde konuştu.

Toplantıdan yeni çıktığını ve Kulüpler Birliği Vakfı'ndan kimseyle temas kurmadığını da aktaran

Kaynak:Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.