Galatasaray'dan UNDP ile işbirliği haberi

Galatasaray, yoksulluğu sona erdirme odaklı küresel hedefler için UNDP ile ortaklık kuruyor.

Galatasaray'dan UNDP ile işbirliği haberi
Yayınlanma:
Güncelleme:

BM Kalkınma Programı (UNDP), bugün Galatasaray Spor Kulübü ile 2030 yılına kadar dünyada yoksulluğa son vermeyi amaçlayan Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne (SKH) ilişkin çabalara katkı sağlayacak bir anlaşmaya imza attı.

İmza töreninde konuşan BM Genel Sekreter Yardımcısı ve UNDP Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Cihan Sultanoğlu, “Spor, büyük gayelerin başarılmasına katkı sağlayacak ciddi bir pozitif enerji oluşturabilir. Galatasaray’ın bu desteği, dünyadaki yoksullukla mücadele çabalarına önemli bir katkı sağlayacak” dedi.

Dünya liderleri geçen yıl yoksulluk ve açlığı sona erdirmeyi, kadınları ve kız çocuklarını güçlendirmeyi, çevresel etkilere karşı dünyayı korumayı ve herkes için refahı odağına alan ve önümüzdeki 15 yıl içinde başarılması istenen 17 hedeften oluşan bir küresel kalkınma gündemini kabul etmişti.

Törende konuşan Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, “Dünya çapında bir futbol takımı, bir eğitim kurumu ve uluslararası bir spor markası olarak kulübümüzün itibarının, yoksulluğu sona erdirmenin bir hayal olmadığını dünyaya anlatmakta aracı olmasından memnuniyet duyuyoruz. İnanıyoruz ki bireyleri bu çabaya dahil ederek, birlikte küresel bir etki oluşturma şansımız bulunuyor” diye konuştu. UNDP ve Galatasaray, futbol maçları ve kampanyalar düzenleyerek, dünya çapında yoksulluk, eşitsizlik ve dışlanma ile mücadele amaçlı çeşitli projelere finansman sağlayacak.

UNDP ve Galatasaray, imza töreninde ayrıca, dört futbolcunun top sektirirken dört dilde “kimseyi geride bırakmama” çağrısında bulundukları bir kamu spotunu da basına tanıttı. Kamu spotunda kaptan Selçuk İnan, kaleci Fernando Muslera (Uruguay), Aurelien Chedjou (Kamerun) ve Wesley Sneijder (Hollanda) rol alıyor.
Galatasaray 2000 yılında UEFA Kupası ve UEFA Süper Kupası’nı alarak bir Avrupa şampiyonasını kazanan ilk ve tek Türk futbol takımı olmuştu. Kulübün logosunda bulunan dört yıldız, Süper Lig’de elde edilen 20 şampiyonluğu temsil ediyor. İstanbul merkezli kulüp, geniş bir okul ve spor tesisleri ağının da odağında yer alıyor.

Kulüp Türkiye’de sosyal amaçlı projeleri sahiplenme geleneğine de sahip. Galatasaray son olarak 2014 Soma maden kazası ve 2015 Hopa sel felaketinden sonra yardım kampanyalarına imza atmıştı.
UNDP önemli küresel konulara dikkat çekebilmek için futbolu etkili bir araç olarak kullanıyor. Bu kapsamda 2003’ten beri düzenlenen yıllık Yoksullukla Mücadele Maçı’nda öncülüğü futbol efsaneleri Zinédine Zidane (Fransa) ve Ronaldo (Brezilya) yapıyor. Her iki futbolcu da UNDP’nin İyi Niyet Elçileri arasında.

UNDP Hakkında
UNDP yaklaşık 170 ülke ve bölgede, yoksulluğun ortadan kaldırılması ve eşitsizlikler ile dışlanmanın azaltılması hedeflerinin başarılmasına katkıda bulunuyor. Ülkelerin kalkınma kazanımlarını sürdürülebilir kılabilmek için politikalar, liderlik becerileri, ortaklık kurma yeteneği, kurumsal kapasite ve dayanıklılık geliştirme çabalarına destek oluyoruz. 2016 yılında UNDP, önümüzdeki 15 yıl boyunca küresel sürdürülebilir kalkınmayı şekillendirmeye katkıda bulunacak olan 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve 17 yeni Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ni (SKH) ya da kısaca Küresel Hedefler’i destekleme amaçlı çalışmalarına devam ediyor. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.