Garip Kırşehir'e Bakan Olur mu?

Garip Kırşehir'e Bakan Olur mu?

Garip; kimsesiz, dokunaklı, hüzün veren gurbette yaşayan anlamına gelir sözlüklerde. Mesela garip denilince benimde aklıma çocukluğundan bu yana sahiplenen...

A+A-

Garip; kimsesiz, dokunaklı, hüzün veren gurbette yaşayan anlamına gelir sözlüklerde. Mesela garip denilince benimde aklıma çocukluğundan bu yana sahiplenen olmamış; kendini yalnız hisseden; bazı şeyleri kendi çabasıyla yapan kişi gelirdi.
Sözlük ve benim düşündüklerim hemen hemen birbirlerine yakın. Ama tek insan garip olmuyormuş… Garip nerden çıktı? Neden böyle başlık attığımı düşünüyorsunuz şimdi... Yazımı okuyunca, "Garip Kırşehir'e Bakan Olur mu?" Çok iyi anlayacaksınız ve bana hak vereceksiniz. Önümüzdeki günlerde 65. Hükümet açıklanacak. Kimlerin ismi geçiyor, kimler lobi oluşturmaya çalışıyor veya kimler Binali Yıldırım'ın yakınında duruyor diye, heyecanla hemen internet sitesine girdim.
Kafamda acaba Kırşehir’den bir bakan olur mu düşüncesi yer almıştı. Bakanlık için adı geçenlerin isimlerine şöyle bir baktım. Hatta, Kırşehir'den iki isimden biri var mı diye düşündüm, tıkladım ve Kırşehirli vekillerin isimlerini göremedim.
Benim kadar acaba Kırşehir’i düşünen var mı sorusu da kafamda… Vardır benim gibi memleket sevdalısı ‘Mikail Arslan’ bir yanda ‘Salih Çetinkaya’ bir tarafta acaba biz olur muyuz diye düşünmüşler midir?
 Bence düşündüler.
 İnşallah olurlar. Milletvekili olmuş olabilirler ama bakan olmaları beni ve birçok Kırşehirliyi mutlu eder… Diğer illere göre çok geride Kırşehir… Hizmet yavaş yavaş geliyor. "Mikail Bey" ve "Salih Bey" gece gündüz demeden hizmet için çabalıyor. Bakan olurlarsa, hizmet fışkırır anlayacağınız.
 Bakan yok, selam veren çok. Garip başına kalmış bir il var. İnsanın kendi toprağı ana vatanı sahip çıkılmayınca kimsesiz bir başına kalıyormuş garip Kırşehir… Bozkırın orta yerinde, sessizliğin ortasında yıllarca kendini "Gine boranlı dağlar bozulmuş viran bağlar orda bir garip ölse garip olanlar ağlar anca" diyen ozanımız Neşet Ertaş duyurabilmiş bir nebze olsa da hep yalnızlığa bırakılmış. Birkaç bürokrat ve iş adamı dışında sahiplenen olmamış. En son 13 yıl önce Kırşehir’i temsil eden devlet bakanı görmüş mecliste… O da koalisyon hükümetinde var baktığımızda. O dönem tam tamına 25 adet devlet bakanı var gerisini siz düşünün artık… Yozgat, Kayseri, Sivas, Bingöl, Artvin, Denizli gibi yurdumun güzel şehirlerinden bakan çıkarken, "ana vatanımsın baba yurdumsun, ozanlar diyarı şirin Kırşehir’imden neden bakan çıkmıyor?" Ankara vekillerinin arasında Kırşehirli neden yer almaz? Yıllarca bu soruları biz birbirimize sorarken gelişmeyen Kırşehir kaderine küstürülecek akıllarda ise medeniyetin ortası ama yalnız ve garip olarak akıllarda kalacaktır. Bizim bakan sevdamızda başka yaza. -Bir garip dünyada derdin elinden -Derdim zehrini içmiş gidiyor -Ah ne çare ki gidememiş yolundan -Kaybetmiş yolunu şaşmış gidiyor. -Kim anlar ki gariplerin halinden -Kim dutar ki düşenlerin elinden -Ah o zalım feleğin acı acı zulmünden -Diyardan diyara geçmiş gidiyor. -Derdin zehrini içirdi felek -Diyardan diyara geçirdi felek -Hangi dala konsa uçurdu felek -Garip bir kuş gibi uçmuş gidiyor. (Neşet ERTAŞ) Sizleri bu dertli parça ile hüzünlendirdik ise af ola… Selametle kalın… Sevgili okuyucularım…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.