Orhun Yıldız

Orhun Yıldız

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sporcu neden yetişmiyor?

A+A-

Nüfusumuzun genç olması övünen bir milletiz. Fakat genç nüfusun spor alanındaki başarıları parmakla sayılacak kadar az. Birçok branşta başarılı sporcularımızı ya devşiriyoruz ya da ülkemize adına bayrağımızı dalgalandırsın diye transfer yapıyoruz.

Yaptığımız birbirinden değerli ve güzel tesislerimizi acaba ne kadar koruyabiliyoruz? Asıl sorun burada yatıyor. Yaptığımız tesislerde gençlerimize ne kadar şans veriyoruz ve onlara ne kadar spor yapma imkanı sağlıyoruz.

Üstelik devletimiz sporcuları teşvik etmek için ödül üstüne ödül verirken bu manzaralar Türkiye’nin Başkentine yakışmıyor. İşte Ankara’da karşımıza çıkan iki örnek. Birisi gençlerin spor yapsın ve boş vakitlerini geçirmeleri için yapılmış basketbol sahası gençlerin spor yapmaları için değil de otopark olarak kullanılıyor.

Hal böyle olunca genç nüfusu ile övünen ve üst düzey branşlarda ileri seviyelerde sporcu çıkaramamızın sebeplerinden birisi.  Çocukların basketbol sahasını otopark olarak kullanmak. Bu örnek sadece gözümüze çarpanlardan bir tanesi. Bunun gibi örnekleri sadece Anakra’da değil Türkiye’nin birçok ilinde görmek mümkün.

Aslında buna bir anlamda okul yönetimleri de izin veriyor. Çünkü buradan gelen paralarla okullarının eksiklerini tamamlayıp, tadilatlarının yapıyorlar. Hal böyle olunca okul yönetimine de kızamıyor insan. Fakat bu manzaraları görünce üzülmemek elde değil. İşte resimde görüldüğü gibi okulların spor alanları otopark olarak kullanılıyor.

Düşünün 3 tarafı denizlerle çevrili ülkede yüzmede Avrupa ve dünya derecemiz var fakat onu da Ukrayna’dan devşirdiğimiz Viktoriya Zeynep Güneş yapmış. Zeynep’i bile biz yetiştirmemişiz. Şimdi bu başarı mı, başarısızlık mı onun yorumunu size bırakıyorum.

Okullarımızda beden eğitimi dersi veriyoruz fakat bu ders yeterince dikkate alınmıyor. Sadee top oynamak ve vakit öldürmek için müfredata konulmuş gibi duruyor ve yeterince önem verilmiyor. Birçok Avrupa ülkesinde ölçme değerlendirme ilkokul seviyesinde yapılıyor.

Çocukların yeteneklerine göre ilkokulda branş seçmelerine yardımcı oluyorlar ve başarılı sporcular yetiştirip spor kültürünü küçük yaşlarda veriyorlar. Bu çocuklar hem başarıdan başarıya koşuyor hem de eğitimlerinde çok başarılı oluyorlar. Ülkemizde futbol neredeyse tek spor branşı olarak karşımıza çıkıyor.

Evet sektör olarak en çok para kazanalan sektör futbol olunca. Çocuklar futbola yönelip kısa yoldan çok para kazanmak derdine düşünce ve anne babaları da onları bu yönde teşvik edince bazen elden bir şey gelmiyor. Artık futbol tek spor olmaktan çıkarılmalı. Amatör branşlarda genç ve çocuk olan nüfusumuz taranmalı ve kıymetli sporcular bulunmalı.

Eğer çocuklarımızın geleceğinin başarılarla taçlanmasını istiyorsak onlara yeterince spor alanları açmalıyız ve sağlıklı bireyler olarak yetişmesi için önce biz aileler sonra devletimiz gerekli desteği vermeli. Unutmayalım ki sporla iştigal vücutta uyuşturucu sigara ve alkol olmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.