Selami Mutlu

Selami Mutlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Striptiz ekonomisi!

A+A-

Hiçbir toplum sonsuza kadar aldatılamaz. Aldanan toplum ya kördür ya da sağır. Bir ülkenin ekonomisi bu kadar kötü yönetilemez. Geldiği günden beri durmadan paket açıklayanların toplum tarafından artık inandırıcılığı kalmamıştır. TÜİK markalı verilere göre makyajlanıp açıklanan rakamlar yaşamımızda ki rakamlarla uyuşmamaktadır. Talimatla enflasyon düşmez. Son yapılan zamlarla doğalgaz-elektrik-akaryakıt fiyatları can yakıcı olmuştur. Çarşı ve pazardaki fiyatlar dudak uçuklatmaktadır. Bunu görmezden gelmek hem kendini hem de toplumu ve ülkeyi aldatmaktan başka bir şey olamaz.

Elektrik ve doğalgaz-akaryakıt sadece bu yıl içersinde toplamda %50’den fazla zam almıştır. Temel gıda maddeleri-şeker-çay-süt ve ulaşımda ki fahiş artışlar halkın belini bükmüş durumdadır. Her şeye enflasyon rakamlarının üzerinde zam gelmesine rağmen açıklanan enflasyon rakamı gülsem mi ağlasam mı? Dedirtmektedir. Toplumun temel hakkı olan yaşam hakkı dibe vurmuşken, siyasi baskıyla söylenen verilere rağmen gerçek yinede gizlenememektedir.

Kamuda açık var. Bütçede açık var. Şirketler ardı ardına batıyor. İşyerleri kapanıyor. Durumu kurtarma peşinde olan siyasi muktedir durmadan zam yapıyor. Öte yandan ücretlerin artışı baskılanarak tercihler belirleniyor. Ücretler gerçek yaşamda ki değerlere göre değil, hedefledikleri enflasyon rakamlarına göre yapılıyor. Sonuçta bundan zarar gören yine halkımız oluyor. TÜİK açıkladığı enflasyon rakamıyla hayat pahalılığı arasında ki makas iyice açılmış durumda. Zam yapıldıkça soyulan vatandaş sistemin adını koymuş durumda. “Striptiz ekonomisi.”

Madem enflasyon iddia edildiği gibi tek haneye düştüyse yatırımcı kuruluşlar yapacakları ihaleleri neden döviz üzerinden yapmaktadırlar. Madem TL değerleniyor enflasyon düşüyor döviz üzerinden neden ihale oluşturuluyor? Açıklanan enflasyon rakamının üzerinde endişe ve güvensizlik mi var? Açıklanan enflasyon rakamı umut vericidir diye topluma pompalanmaktadır. Peki, ekonominin başarısını kim nasıl belirliyor nasıl ölçüyor? Ekonomideki başarıyı büyüme-enflasyon-işsizlik gibi verilere bakarak yapmak gerekmiyor mu? Ekonomiyi yöneten siyasi muktedir rakamları belirleyen siyasi muktedirin tokmakçısı olursa verilen enflasyon rakamı ne derece güvenilir olur?

Ne acıdır ki ülkede artık hiç kimse siyasi muktedirin gölgesine sığınmış kurumlara da kişilerine de güveni kalmamıştır. Siz istediğiniz kadar enflasyon düştü, Türkiye uçuşa geçti deyin inandırıcı gelmiyor toplumumuza. Bakın TÜSİAD Başkanı SİMONE KASLOWSKİ açıklamasında “Ekonomiye güven henüz oluşmadı yatırım iştahı zayıf ve son derece düşük. Bu yılı bile sıfıra yakın bir büyüme ile kapatacağız” diyor. Vardığımız noktada ki ülkenin durumu budur.

Bir ülkede yargı bağımsızlığı güçlü değilse, siyasi muktedirin ağzına bakıyorsa insan hak ve hürriyetlerinde olmazlar yaşanıyorsa, toplumda güven oluşmamışsa o ülkenin ekonomisi de gelişmez. Her gün vatandaşa striptiz yaptıran zamlar açıklanır durur. Artık vatandaşın soyunacak bir şeyi kalmamıştır. Sıra ayağındaki donuna geldiyse o ülkenin ekonomisi felç olmuş demektir.

Bu yılın bütçe rakamlarına bir bakın 9 aylık dönemde 12 ay için belirlenen hedefi aşarak 85.8 milyar dolar rekorla bir açık seviyesine ulaşılmış durumda. Oysa 12 aylık hedef 80.6 milyar dolar olarak belirlenmişti. Geçen yılın ilk 9 ayına göre de 29 milyar dolarlık bir artış var. İsraf ekonomisinden geri adım atmıyoruz. Lüks adeta bir tutkunuz olmuş. Cumhurbaşkanının yetkisinde olan örtülü ödenek bile 9 ayda bir milyar 551 TL olmuş durumda. Üç adet kazı bile güdemeyecek liyakatten yoksun kişilere bu bendedir diye yetki verilirse, İngilizcesi dahi olmayan diplomasi yoksunu kişileri benim partilimdir bendendir diye yurt dışına temsilci yaparsanız olacağı budur.

Ekonominin varacağı nokta da bu olur. Vatandaşa da yapılan zamlar karşısında striptiz yaptırmak durumunda olursunuz. Ha gayret vatandaşın oynatmasına az kaldı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.