Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Süleymani daha erken mi gitmeliydi?

A+A-

“ABD başkanı daha önce gitmeliydi” diyor. Bu zamana kadar neden beklediklerini söylemiyor. Daha önce yok etmeye güçleri yetmiyor muydu? “Arap’tan iyi dönekler çıkar” diyor bir batılı. Onu ihbar edecek o kadar çok dönek vardı ki. Kasım Süleymani’nin ölümünü önce biz Türkler açısından değerlendirelim. Sonra Arap alemi açısından ve en önemlisi de İran açısından.

Türkler açısından değerlendirirsek, Kasım Süleymani harp eğitimi almamış sadece İran’daki Türklerin dediği gibi “hain” olan Ali Hamaney’in rahle-i tedrisinde yetişmiş sırtı sıvazlanmış “öl” dese ölecek “öldür” dediğinde öldüren bir robot bir ölüm makinesi olmuş katildir. “Çağdaş bir haşhaşi”de diyebilirsiniz. Yalnız bu haşhaş içmiyor. Süleymani Karabağ’da Ermenilere yardım etmiş hala da yardım edilerek Karabağ’ın işgalini kolaylaştırmış bir katildir. Bunun sebebini de “biz Ermeniye yardım ettik çünkü Turancılar, Türkçüler gelip İran’ı işgal etmesinler” diye diyor. Oysa Güney Azerbaycan Türk toprağıdır inşallah bunlara inat yakında azad olacaktır. Süleymani PKK ve İran’daki kolu PEJAK’a destek vermiş taktik vermiş istihbarat vermiş molladan aldığı yardımı vermiştir. İşte bu sebeple pek çok askerimiz şehit düşmüştür. Irak’taki Türkmen kardeşlerimize de katliam derecesinde ölüm tuzakları kurmuştur. ABD ile beraber avcı köpekleri gibi Felluce’de, Tikrit’te sünni avına çıkmış adres göstermiştir. Suriye’de ise Esat ile beraber Bayır-Bucak Türkmenlerine Rusya’yı da yanlarına alarak ölüm kusmuştur. Oysa İsrail de Suudi’de orada durmaktadır. Onlarla uğraşmamıştır.

Araplar açısından ise sadece Sünni Araplara ölüm kusmuştur. Vahhabi İŞİD sapıkları gibi bunun adamları da Haşdi Şabi cellatları İslam’a leke sürmüşlerdir. ABD’ye “iyi ki Sünni değilsiniz” diyecek kadar alçalan bir anlayışın başındaki isimdir. Şia olan Arapları da baştanbaşa arka bahçe olarak görüp ateş çemberinin içine atan İŞİD-El Kaide azgınlarının bir başka versiyonudur.

İran açısından… Bu adam seçimle gelmiş Ruhani’nin de üstünde doğrudan Hamaney’e bağlı kural makam tanımayan ne yaparsa hesap vermeyen kuvvetler üstü bir insandır. Nitekim Hamaney ile konuşup Esad’ı sessizce İran’a Hamaney’in sarayına getirmiştir. Ruhani bozulduğunu pek belli etmese de Dış İşleri bakanı Cevat Zarif istifa etmiştir. Sonra ikna edilerek göreve devam etmiştir. En değerli siyasetçi de Zarif’tir İran’da. Süleymani’nin yok edilmesi zımnen onaylanmıştır. Hamaney’in gözyaşları da tek adamı yok olmuştur bu sebeptendir.

Bir ara birkaç yıl önce İsrail, “biz Süleymani’yi Şam’da olduğunu tespit ettik, hava saldırısı tertip ettik ama son anda kaçırdık” demişti. Aslında kaçırmazdı ama biraz daha zayiat vermesi için kullanılmış beklenilmiştir. Bakmayın siz İran’ın tepkisine siyasiler için “oh oldu iyi oldu” dedikleri muhtemeldir.

Bir Müslüman Sünni düşmanı, bir Türk düşmanı yok olmuştur. Türkiye devlet olarak olayı kınamamıştır. Bazı yayın organlarında, “cumhurbaşkanı şehittir dedi rahmet diledi” şeklinde yalan haberler çıksa da bizim yönetim de içten içe durumdan memnundur. Hepimizi üzen durum bu olayın bir emperyalist, bir gavur tarafından ABD tarafından işlenmiş olmasıdır. İran başka bir ülke savaşmamış sadece Müslümanlarla Sünnilerle savaşmıştır. Cenazeyi şehir şehir dolaştırmaları da duygu istismarıdır. Onlarca insanın ölümüne sebep olmuştur. Hindistan’da bir şia şeyhi yaşlılıktan vefat etmiş, onun taraftarı yüzbinler evinin önüne toplanmış izdihamda 1500 kişi vefat etmişti. Bütün şia anlayışı bu demek ki.

Not: Dün akşam CNN Türk’teki tartışmada CHP’yi temsilen katılan veya en azından o görüşte olduğunu söyleyen, Azer (ben bu kelimeyi kullanmam)kökenli Bülent adında avukat olan birisi tartışmada yetersizliği bilgisizliği kadar hadsizliği ile de tebarüz etti. “Süleymani şehittir” diyor. Daha pek çok abuk sabuk sözler söylüyor. Acaba CHP’de şehit mi diyor? Bu varlığı bir daha TV deki programlara katılmaması yönünde tedbir almalıdırlar. CHP’ye birazcık yumuşayan kalbim yeniden eski yerine geldi bu şahsı dinleyince.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.