Aleyna Erzurumlu

Aleyna Erzurumlu

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tahammülümüzü kaybettik

A+A-

Ankara’da geçtiğimiz günlerde akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Ben görüntüleri televizyondan izledim inanın kanım dondu ne diyeceğimi bilemedim. İnsanlar bu hale ne ara geldi diye düşünmeden edemedim.

İddiayı göre Çankaya’da kırmızı ışıkta geçen sürücü, bir başka araç sahibi tarafından korna çalınarak uyarıldı. Vay efendim sen bana nasıl korna çalarsın, bana korna çalmayı sana gösteririm diyen bir magandanın yaptıkları insanın kanını dondurdu.

Kornaya sinirlenen o maganda sürücü otomobilinin bagajından çıkardığı çekiçle kendisini uyaran arabaya saldırdı. Saldırmak ne kelime bunu saldırı değil resmen cinayete teşebbüs denir. Bu maganda çekiçle otomobilin camlarını tuzla buz etti, yetmedi çekiç ile otomobil sürücüsüne fırlatıp onu darp etmeye çalıştı.

Aslında çok sık karşılaştığımız durumlardan birisidir. Sabah işe veya okula gitmek için herkes acele etme derdinde. Birbirlerinin hakkını gasp etme derdinde. Işıklar anında yeşile döndüğünde hemen arka taraflardan uyarı anlamında korna sesleri yükselir. Kimse kimseye tahammül edemez duruma gelmiş. Herkes bir araba öne geçsem kar diyor.

Kurallarına uyarak keyifli sürüş gerçekleştirilse trafik olduğu gibi akıp gidecek. İlla ki sabahları ve akşam saatlerinde bir yoğunluğu yaşanıyor. Bu durum çok normal. Bizim insanlarımız ambulans sesini duyduğu dakika yolu açmak yerine daha da çok karmaşa haline getirir. Bazı uyanıklar ambulansın peşine takılarak açılan yolda hızlıca gitmek ister.

Trafikte kadın sürücü varsa daha da çok baskı uygulanır. Ne kadar kötüler ki insanları panik ettirmek için çaba sarf ediyorlar. Ne olursa olsun her konuda olduğu gibi trafikte de birbirimize saygılı olmayız…

İşin özü tahammülümüzü kaybetmiş durumdayız. Birbirimize sabrımız kalmamış, sevgimiz kalmamış. Buna belki hayat şartları, belki iş stresi ve belki de aile içinde yaşadığımız sıkıntılar sebep oluyor bilemiyorum. Fakat ne olursan hoşgörüden yana olmak insani değerlerimizin başında gelmez mi?

Hepinize sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları