Erol Tosun

Erol Tosun

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TANIMADIĞIMIZI TANIDIK, BİLMEDİKLERİMİZİ ÖĞRENDİK

A+A-

İçeriye kapandığımız bu süreçte ihtiyaç sahibi olanların farkında mıydık? Onları düşünen kaç kişiydik, bir deneme fırsatım oldu. Oldu iyi de oldu. Rehberimizde kayıtlı 5000’lere yaklaşan sayıdaki isimden hangisi etrafındakilerin farkındaydı da bir nevi sağlamasını yapma fırsatı buldum.

Evde kalmayı değişim dönüşüme, insanları daha iyi tanıma şansına dönüştürdüm. Bir felaket anında insanlar ne yapıyor. Yakın tanıdığımız zenginler, maddi gücü olanlar neler yapıyorlar. Koşuyorlarmı ihtiyacı olan insanlara çare olmaya, yoksa sadece ha ha hi mi yapıyorlar, bunu gözlemleme fırsatım oldu. Ne gördüm? İnanın sevgili dostlar, meğer herkes ne kadar bencil ve yalnızca kendini düşünüyormuş, bunu fark ettim. Halbuki ben inanıyordum ki, –veya tahmin ediyordum ki veya bekliyordum ki– etrafımızdaki imkanı olanlar, kime yardımcı oluruz telaşına düşerler, insanların yardımına koşarlar.Veren elide hiç göstermezler. İnanın hayal kırıklığı oldu. Bu çok parası olanların vatandaşın sıkıntısını görmemek için başlarını kuma gömdüklerini gördüm.

Sadece zengin bir dostumuzun oğlu bana şunu söyledi. “Başkanım zengin olduysak bunda ihtiyaç sahiplerinin de hakkı var. Tabi ki şimdi de görev yapma zamanı Devletimiz dahil isteyene el uzatacağız. Sahip çıkacağız” dedi. Sadece bir kişi, oysa rehberimde olan çoğu kişinin en az 1000'i varlıklı idi, en azından bir fakiri doyuracak olanağı olduğunu bildiğim insanlarla doluydu. Bindebir lafı tam buna uygun 1000 kişide 1 kişi...

İnsan düşünmeden edemiyor. Muhasebe yapıyor ister istemez. Bizim yüce dinimizde de başka dinlerde de böyle bir şey yok. “İNŞİKAK” Suresinde  “Dünyada zengin olup etrafına yardım etmeyen, egoist olarak yaşayan, zenginliği kendisi için imtiyaz sanarak fakirleri yoksulları hiç düşünmeyen kimselerin ahretteki acıklı halini sergilemektedir.” denilmektedir. Yine aynı surede “Onlar zenginlik ve refah halinin devam edeceğine yeniden dirildiklerinde şu anki durumlarına göre dirileceklerini sanıyorlarsa sonuç umdukları gibi olmayacaktır.” denilmektedir.

Gelelim konumuza; Sivil Toplum Kuruluşlarında ve partideki sosyal çalışmalarımızı bilen arkadaş, dost, hemşehri gruplarından “çocuk ders çalışacak internet yok” diyen, “evde kuru ekmek yok diyen, elektiriği kestiler, doğalgaz kapandı, suyun 4. faturası oldu ev sahibi 3.defa kapıya geldi” diyerek arayanlar oldu. Buradan hareketle 2 emekli memur, olarak ben ve bir Yozgatlı arkadaşım ve 1 devlet memuru Kırşehirli hemşehrimle beraber kendimize bir elin parmağı kadar olmayan “Burada insaf var gurubu” diyerek yola çıktık. Veren elin alan eli görmediği bir iyilik hareketi başlattık.

Bu süreç içerisinde 67 aileye gıda destek paketi temin ettik, 12 ailenin su borcunu, 9 ailenin doğalgaz borcunu, 1 ailenin telefon borcunu, 26 ailenin elektrik borcunu, 2 ailenin internet borcunu, 4 ailenin kira borcunun ödenmesine vesile olduk. Destek verenleri de, vermeyenleri de not ettik. Bir salgın anında Allah vermesin herhangi bir felakette kocaman zengin olmaya gerek olmadan gönül zengini dost arkadaş ve hemşehrilerimizle birlikte başardık. Bu ihtiyaç sahiplerine el uzatmayı, onları sevindirmeyi. Yalnız olmadıklarını hissettirmeyi, morallarini düzeltmeyi bir nebze olsun yaralarına merhem olmayı başardık.

Buradan katkılarını esirgemeyen; Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Sn.Hilmi GÖKÇINAR'a, Kırşehirliler Vakfı Genel Başkanı Sn.Oğuz ALTIN'a, Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Sn.Ali ÇETİN'e, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Kadın Kollan Başkanı Sn.Nermin HENDEK'e, Kırşehir ve İlçeleri Day. Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Sn.Gül KOYUNCU’ya, Kırşehirliler Derneği Genel Başkan Vekili Sn. Ömer YILMAZ'a, Kırşehirliler Derneği Genel Başkan Yardımcıları; Sn.Ahmet HAYKIR ve Savaş ÖZDEMİR'e ve Av. Ertuğrul Cem CİHAN’a, Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut EMİRDOĞAN’a, Çankaya Belediyesi bürokratlarından Sn.Ali SELVİ ve Mustafa YAVUZ'a, Mali Müşavir Sn.Sahir OLTULU'ya, Mali Müşavir Sn.Serdar TIRAŞ'a, İş Kadını Sn. Merve ÖZER'e, Yeminli Mali Müşavir Ahmet ERDAL'a, Sn.Hikmet ERDAL'a, Keçiören TELEKOM Müdürü Sn.Alper ERDURAN'a, Ankara Noter Odası Eski Başkanı Sn. Alev TİRİTOĞLU’na, İşinsanı Sn. Ahmet YEŞİL’e, Mali Müşavir Sn. Hilmi KOÇAK’a, Keçiören Belediye Meclis Üyesi Sn. Okan ÇAĞAN’a, Büyükşehir Belediye Meclis Üyeleri Sn. Haydar DEMİR’e, Sn. Serdar KENDİR’e,  Sn. Ömer KOÇAK’a, Av. İsmail ÖZOĞUL’a, İşinsanı Sn. Ekrem KAYA’ya, CHP Mamak İlçe Başkanı Sn. Uğur AÇIKALIN’a, Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Sn. Lütfü ŞEVRAN’a, Av. Sn. Ertuğrul Cem CİHAN’a,

Yardımlarını esirgemeyen, talebimize el uzatan bütün dostlarımıza, arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler ediyorum. Dilerim gelecekte gelir dağılımının eşit olduğu, ülkemiz insanlarının aç ve açıkta olmadığı, herkesin iş ve aş bulduğu kimsenin kimselere muhtaç olmadığı, insanlarımızın yoksulluktan kurtulduğu, bu tür yardım kampanyalarına gerek kalmadan herkesin insanca yaşadığı bir Türkiye hayali, inancı ve dualarıyla....

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.