Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarımsal kalkınma için umut olan kooperatif

A+A-

Bazı girişimler ‘maddi olarak küçük’ olabilir ama manevi etkisi, ilham verişi, öncü oluşu bakımından çok büyüktür. Hele bu girişim bir kooperatif ise önemi ve anlamı daha da büyüktür.

Yozgat / Boğazlıyan

S.S. Boğazlıyan Merkez, Uzunlu Kasabası Belören Gövdecili Yeşilhisar ve Yoğunhisar Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi de bu tür girişimlerden, oluşumlardan biridir.

Bu mütevazı fakat tarımsal kalkınma açısından umut verici kooperatifi, Kurucu Başkanı olan başarılı iş insanı Ayfer Ulusoy vasıtasıyla tanımış, bilgilenmiş ve hakkında yazılar kaleme almıştım.

Kooperatifin Genel Kuruluna davet aldığımda iyi ki ‘tamam’ demişim. Gideceğim, göreceğim, yazacağım ama ilk önce şu tespitimi belirtmek isterim: Türkiye her şeyden önce bir tarım ülkesi; Yozgat, kadim bir tarım kenti; Boğazlıyan ise açlığın, kıtlığın konuşulduğu bu günlerde bereketli topraklarıyla göz kamaştıran bir aş / iş merkezi…

Markalaşan ürünler

Böyle bir ülkenin, ihmal edilmiş tarım kenti Yozgat’ta, Boğazlıyan ilçesinin bereketli topraklarını nasırlı elleriyle, teknolojik araç / gereçleriyle işlemeye kararlı çiftçiler, sessiz sedasız mucizevi bir marka oluşturmuş bile: BOZOK! Yakışmış da!

Ayfer Ulusoy’un öncülük ettiği girişimle kurulan S.S. Boğazlıyan Merkez, Uzunlu Kasabası Belören Gövdecili Yeşilhisar ve Yoğunhisar Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, yine Ayfer hanımın başkanlığında öyle işler başarmış ve başarıyor ki; yörede yetişen çok sayıda ürün bu Kooperatif yoluyla organik ürüne dönüştürülüyor. Yozgat yöresinin tarihi ismi olan ‘BOZOK’, üretilen Çörek Otu Yağı, Sarı ve Yeşil Mercimek Unu, Lavanta Yağı, Çavdar Unu, Ketencik Yağı gibi ürünlerin marka adı olmuş.

Bu ürünlere hem doğrudan hem de sosyal medya aracılığıyla ulaşmak mümkün.

Kenevir mücadelesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Kenevir ekin…” çağrısı da Kooperatifin 10 dönüm arazi üzerindeki uygulaması ile karşılık bulmuş ama ekili arazinin ve yetişen ürünlerin başına gelmedik kalmamış…

Yaşananlar bürokrasi ve hukuk alanında verilen mücadelelere de konu olmuş…

Genel Kurul yol açtı

Buna rağmen, Cumhurbaşkanının, partisi için kullandığı bir sloganı mücadele azmine dönüştürerek, “Yılmak yok yola devam” diyen Ayfer Ulusoy ve S.S. Boğazlıyan Merkez, Uzunlu Kasabası Belören Gövdecili Yeşilhisar ve Yoğunhisar Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyeleri, yaptıkları Genel Kurul ile projelerini güçlendirdi, hedeflerini netleştirdi. Yozgat ve dolayısıyla Türkiye, tarımsal kalkınma için örnek bir kooperatifin önemli çalışmalarına tanık olacak.

Ankara’ya dönünce Genel Kurulu ve ayrıntıları kaleme alıp kamuoyuna ulaştıracağım…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.