Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tebrikler Ankara

A+A-

Artık Türkiye’nin Başkenti olarak güzel haberler almaya başladık. Ankaralıların sağduyusu, azmi ve başarısıyla son iki haftada vaka sayıları yarı yarıya düştü. Demek ki tedbir ve kurallara uyunca oluyormuş.

Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca önceki gün yaptığı açıklamada “Bir haftayı İstanbul’a ayırdık. Toplam 23 ilimizin sağlık altyapısını, yürütülen faaliyetleri masaya yatırma fırsatı bulduk. 2 hafta önceki toplantımızda Ankara’yı değerlendirmiş, sayılardaki artışın yüksek olduğunu ifade etmiştim. Bu artış Anadolu’nun birçok bölgesini etkileyen bir durumdu. En fazla dikkat çeken yer Ankara’daydı. Ankara’da hasta sayısı son 2 hafta içinde yarı yarıya azaldı. Testlerin erken sonuçlanması, tedaviye erken başlanması, filyasyon ekiplerinin arttırılması, temaslı takibi ve izolasyon, semptomlulardan numune alınması bilinen hususlardır. Ankara özelinde kurulan çağrı sisteminde 110 görevli evleri arayıp takip yapıyor. 120 kişiden oluşan doktor ekipleri evlere giderek hasta takibi yapıyor. 780 filyasyon ekibimiz sahada. Bu tedbirlerle son 10 gün içinde günlük hasta sayısı yüzde 60’a yakın oranda azaldı. Vaka sayısı İstanbul’un da altına indi. Yoğun bakımda yatan hasta sayımız da ağır hasta sayımız da azalmış oldu” ifadelerine yer verdi.

Bana göre Ankaralılar bundan 3-4 hafta önce TMM kuralına tam anlamıyla uymaya başladı. Çünkü Ankara’da vaka sayıları artmıştı ve neredeyse durdurulamaz bir hale gelmişti. Ankaralı vatandaşlarımızın duyarlı davranışı sağlık çalışanlarımızın üstün performansıyla Ankara bu virüsün üstesinden gelmeye başladı.

Bu sonuçları tabi ki bizi havaya sokmamalı. TMM kuralına uyarak bu kışı da atlatmamız lazım. Şahsi fikrimi soracak olursanız dikkatli olmaz isek ve kışın bu vaka sayıları artarsa virüs salgınını durdurmak gerçekten çok zor olacak ya da çok uzun zaman alacak. Bilim adamları bu virüsün soğuğu çok sevdiğini söylemişti. O yüzden tedbiri elden bırakmamamız gerekir. Ankara halkı artık tedbirlere tam uyacağı bilincindeyim. Allah’ın izniyle inşallah bu virüs belasını atlatırız.

Yani üstesinden gelmememiz için hiçbir neden yok. Yeter ki kurallara uyalım ve tedbiri elden bırakmayalım. Evet yoğun bakımlar neredeyse dolmak üzere, özellikle kronik hastalar büyük sıkıntı içinde fakat bu işin sonu ama öyle ama böyle illaki gelecek.

Devletimizin koyduğu kurallar hayatımızı kolaylaştırmak için bunu lütfen unutmayalım. Yani illa kendimizi ve yakınlarımızı hasta etmek için büyük bir gayret içinde olmayalım ve bu bilinç olalım gerisi kendiliğinden gelecektir. Kalın sağlıcakla...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları