Aleyna Erzurumlu

Aleyna Erzurumlu

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Televizyon tükeniyor

A+A-

Çocukluk yıllarımıza döndüğümüzde hatırlıyorum da televizyonun paha biçilemez bir değeri vardı. Günün her saatini değerlendireceğin bir program illaki buluyordun. İnsanlar sıkılmazdı çünkü televizyon en yakın arkadaşı olmuştu. Şimdilerde ise internet dünyasının gelişmesi ve televizyonlar iyice geriledi.

Akşam saatlerine kadar herkes işini gücünü halledip saat 20:00’da tutkunu olduğunu dizisinin başına geçer pür dikkat seyrederdi. Zaman o an dururdu reytingler tavan yapardı. Bir sonraki hafta iple çekilirdi. Şimdilerde ise bakıyorum televizyon izlenmesini bırakın insanlar açmaya bile tenezzül etmiyor. Bir haber kanalı bile olsa televizyon yerine anlık olarak telefondan internet siteleri üzerinden takip ediyorlar. Dizilere baktığımızda ise hep aynı konular. Aşk, dram, yasak ilişkiler, zengin fakir ayrımı, gerçek dünyada neredeyse imkansız dediğimiz bir sürü olayların dizilmesi. İnsanlar sıkıldı artık zengin oğlan fakir kızın bir anda çarpışarak tanışması sonrasında hayatının aşkı olarak devam etmesinden. İzleyici farklılık arıyor ve yapımcılar ısrarla televizyon kanallarında buna devam ediyor. Gündüz kuşağına baktığımızda ise bir kanalda hayatın acı gerçekleri, diğer kanalda hayattaki olumsuzlukları bir kenara atılmış insanları günlük sıkıntılarınından uzaklaştırma amaçlı programlar.. Yetmiyor artık izleyiciye, biz izleyiciler eskisi kadar kaliteli yayınlar programlar görmek istiyoruz televizyonda.

Bu sürkilasyon böyle devam ederken biryandan da çığ gibi büyüyen adeta çığır açmış “paralı kanal”olarak nitelendirilen uygulamalardan bahsetmek istiyorum. İnsanlar istediği gibi 1 haftalık, 1 aylık,3 aylık, 6 ay ve 1 yıllık olmak şartıyla üyeliklerle kaliteli içeriğe ulaşabiliyorlar. Bunları herkes biliyordur EXXEN, NETFLİX ve yeni kullanıma açılan DİSNEY PLUS+ kanalları. Artık ünlü oyuncularımızda projelerini bu kanallardan yürütmeye doğru yol alıyor. Yaz aylarının gelmesiyle beraber insanlar yeni soluklara yeni heyecanlara atılıyor. Sürekli yeni içeriklerin üretilmesi ve sürükleyici hikayelerin olması ve insanları bıktırmadan sonlandırılması.. Gerçekten önemli bir olgudur bu olayı çevirmek ve izleyiciyi sıkmadan usandırmadan “yeter artık beee” dedirtmeden bitirmek. Aslında bakılırsa kalıplaşmış kanallarımız, adı geçince bile eski dizileri aklımıza gelip heyecanlandığımız yapımcılarımız bu işe bir el atmalı. Paralı olarak izlenen kanallarada içerik üreten yapımcılar televizyonlara da bu ilgiyi göstermeli. Kanallarda çok tartışmalı olan konulardan biriside herşeyin açık olması ve herhangi bir sansüre uğramamasıdır. Zaten yabancı ülkere baktığımızda da bu durum böyledir. Sen izlemek istersen parayı verirsin ve o ücreti ödediğin sürece o kanalların bütün içeriklerinden faydalanabilirsin. Bu böyledir ve böyle kabul edilmelidir. Talk Showlar, gerçek hayat hikayelerinden alıntılanmış hayatlar, polisiye dizileri, aşk ve tutku anlamında herşeyi barındırıyorlar. Geleneklerimizden gün geçtikçe bir nebze olsun uzaklaşmaktayız. Çağ değişiyor, herşey güncelleniyor ve artık insanlar daha fazlasını bekliyor ve ısrarla bekliyor...

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları