Selami Mutlu

Selami Mutlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TEOG,  kaldırılacak kaldır!..

A+A-

Yıl 2013 Dönemin Milli Eğitim Bakanı açıklama yapıyor. “Getirdiğimiz TEOG sistemini yere-göğe sığdıramayan açıklamalar yapıyordu.” Öğrenci okulda öğrenecek dershanelere bile gerek kalmayacak. Öğrenci ezberci ve yarış atı gibi olmayacak. Çok değil aradan dört yıl bile geçmeden başarısız sonuçlar görülmeye, şikayetler gelmeye başlayınca bir sabah erkenden bir taksi durağında günün Eğitim Bakanı açıklayıverdi. “TEOG kaldırılacak” öğle de oldu. Bir taksi durağında eğitim dünyasının beklediği bombayı,  patlatıverdi.

Daha yerine ne konduğu ya da konacağı belli bile olmayan, ilgili bir çalışmanın bilimsel ve eğitim kurumlarında bir hazırlığı ve çalışması netlik kazanmadan, dört yıl öncesi yine kendi devri iktidarlarınca hazırlanıp getirilen TEOG kaldırılıyordu. Eğitim sistemimiz yaz-boz tahtasına dönmüştü. TEOG sistemi ve onun getirdiği sonuçlar evlatlarımıza kıyıyordu. Beklenen sonuç alınamamıştı. Sistemi getiren dönemin Eğitim Bakanı Nabi Avcıydı. Onaylayan da o günün Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dı.

TEOG sistemi kaldırıldığına ve yerine de merkezi bir seçme sınavı getirilmeyeceğine göre, amaç ne olabilirdi. Bu belirsiz ortamda, son zamanlarda öğrenci bulmakta zorlanan, hatta Irak ve Suriye savaş ortamından gelen çocuklarla takviye ettikleri İmam Hatip Okullarına çocuklarımızla beraber kaydetmek. Böylece arka bahçeleri olarak gördükleri okulun gelişmesi için ortam hazırlamak. Zaten medya da son zamanlarda artış gösteren ve tekbir getirerek derse başlayan görüntüler yer almıyor muydu?  FETÖ den boşalan yerler hemen başka İslami Tarikatlarca işgal edilmiyor muydu?

Devri iktidarlarında Atatürk devrimlerinin büyük ölçüde kaldırıldığı Fen-Matematik-Fizik-Biyoloji gibi derslerin kulak arkası edildiğini hep beraber gördük ve yaşadık. Yaz-Kış saati uygulamasının kaldırılarak karanlıkta çocukların okula gidip geldiklerini, ailelerinde çocuklarıyla birlikte perişan olduğunu unutmadık. Bütün bunlar ne içindi? Daha Ortaçağ da kalmış düşüncelerin körü körüne inat edilerek uygulanmasının çabaları değimliydi? Sözüm ona enerji tasarrufu sağlanacaktı. Ancak ilgili kurum ve kuruluşların bilimsel verileri bunu doğrulamıyordu. Bütün bunlar bilimden uzaklaşan bir toplum yaratmanın, araştırmadan-bilime odaklı görüşler alınmadan yapılan ‘’Yaptım oldu’’ anlayışının sonuçları değil miydi?

Bu belirsizlik ve kaos ortamında hedef şablonlaştırılmış beyinlerin önünü açarak arzu ettikleri bahçeye ekmekten başka ne olabilirdi?  TEOG kaldırdık diyenler, öğle bir havayla açıklama yapıyorlar ki sanırsınız ABD yeniden keşfediliyor. TEOG yine kendilerince değil de sanki muhalif olanlar tarafından getirilmiş gibi. Sayın Başbakan ‘’İsteyen istediği okula gidecek ‘’ diyor. Temennimiz de odur. Ancak koşullar ve ailelerin ekonomileri buna ne derece izin verir. Bütün mesele burada düğümlenir durumda. Yoksul ailelerin çocukları hangi varlıkla çocuklarını istediği okula gönderecek?

Milli Eğitim de Medrese eğitimine benzer, Ortaçağda kalmış eğitim sistemi gibi Teknik ve bilimsellikten yoksun, ülkenin kurucu değerlerini hiçe sayan bir sistemi yaratma çabaları, çocuklarını bilimden yoksun ve cahil bırakan Ulusların asla iyi bir geleceği olmaz. Liselere girişte sınav sistemi kaldırılacaksa her şeyden önce okullarımızın eğitim-öğretmen ve program niteliğini Uluslararası çağdaş dünyanın koşullarına göre oluşturmalıyız. Yeniden Genel lise algısına dönülmeli. Teknik-Teknolojik ve Meslek liselerine ağırlık verilmelidir.

Türkiye’yi Ortaçağ karanlığına sürükleyecek, sersem baba türbesine muhtaç edecek bir eğitim sistemine izin vererek çocuklarımız heba edilmemelidir. Daha eğitim sistemini çözerek rayına oturtamamış, belirsizlik ortamına hangi yabancı gelerek yatırım yapmak isteyecektir. Hak-Hukuk-Özgürlük ve Adalet duygusu sarsılmış bir toplumun eğitim sistemi de bozulursa o toplumun geleceği olmaz. Şeffaflık desen yok. Sayıştay denetimi desen şeklen. İstikrar desen yerlerde sürünüyor. “Benden değilsen bütün iş kapıları kapalı, insanlar haksız yere gözaltında-tutuklu. Her şeyi tek adam biliyor ve yönlendiriyor.”

Deveye sormuşlar Neren eğri diye nerem doğru ki misali şimdi de TEOG kaldırıldı diye eğrilen kamburu düzeltme peşindeyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.