Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Terörist Paşinyan, Ermenistanı felakete sürüklüyor (3. yazı)

A+A-

Reşadetli Azerbaycan Ordusu her gün halkımızı yeni haberlerle sevindiriyor: yıllardır ezeli topraklarından ayrı düşmüş hemşerilerin evlerine sevinç ve mutluluk getiriyor. Doğulduğu ve büyüdükleri ana topraklarının azad edildiğini duyan insanların yüzlerindeki doğal sevinç göz yaşlarını görmek  her birimizi duygulandırır. Onların sevinci bütün Azerbaycan halkının sevincidir.

Cumhurbaşkanı, Sayın İlham Aliyev`in bu günkü açıklamasını büyük coşkuyla dinledik: Cebrayıl reyonunun 13 köy ve kasabaları düşmanın gaddar pencesinden azad edilmiştir. Bunların arasında tarihi Hudaferin Koprüsü de vardır. Bu köprü-Azerbaycan`ın Doğu`ya açılan bir nevi tarihi penceresidir. Koynunda nice-nice maceralar yaşamış bu tarihi köprü uzun yıllardır katil düşmanın esaretinde kalmış, yorulmuş ve daha berbat hale gelmiştir. Evet, katil teröristler arkaya bakmadan şerefli Ordumuzun karşısında topraklarımızdan koşa-koşa çekiliyorlar. Nasıl çekiliyorlar derseniz? Tüm ağır silahlarını, tanklarını, askeri araçlarını, küllü miktarda ağır silahları, mevhumat dolu depoları bırakarak koşarak canlarını kurtarıyorlar. Azerbaycan`ın kahraman, şanlı Ordusu resadet ve kahramanlık sergiliyor, her gün yeni-yeni köy ve kasabalarımızı  bu zalim, terörist, vandal Ermeni zalimlerinden geri alıyordur. Elbette ki zaferin ufukları uzaktan gözükmeye başladı. Halkımızın adaletli savaşı Ermeni vandallarına karşıdır – sivillere karşı değildir...

PAŞİNYANIN KATİL TERÖRİSTLERİ, SİVİLLERİ VURMAYA DEVAM EDİYOR

Ekranda Gence`nin harabeye dönmüş binalarını görüyoruz... 11 yaşlı minicik, masum kızımızın cansız bedenine bakmak çok zordur... Vandallar gece vakti uzun menzilli füzeleri Ermenistan topraklarından Gence`nin sivillerin sık yaşadığı bölgeye atmışlar... Haince, Alman nasistlerin yaptıkları metotla sivil insanlarımızı öldürüyorlar. Tek amaşları-Azerbaycan`ı 3. Dünya savaşına çekmektir. Fakat Cumhurbaşkanı, Sayın İlham Aliyev, yeteneksiz Paşinyan`a çok sert ve keskin cevap vermiş oldu:

“Ordumuz hiş zaman sivilleri değil, askeri noktaları vurmaya devam edecektir...Katil, vandal Ermeni cellatları ise sivilleri öldürüyor...Dünya ve Uluslararası Hukuk susmaya devam ediyor. Biz adaletli savaş veriyoruz ve düşman esaretinde olan vatan topraklarımızı azat edeceğiz”, diyor. Evet, alçak, katil Ermeni hainleri ise sivilleri hedef alıyor, suçsuz insanları hedef alıyor. Böyle vandalizm, böyle şerefsizlik, böyle düşmançılık görmedik. Bu gün Azerbaycan`da on binlerle Ermeni yaşıyor ve her gün pek çoklarıyla karşılaşıyorum... Kimse onlara çıkın, gidin bu topraklardan, demiyor. Çünkü Azerbaycan Türkü şereflidir, adildir, gerçek insandır-hoşğörü ve sevgü gösteriyor, insanlık terennüm ediyor. Ama öte yanda Ermenistan Ordusu ise sivilleri, miniçik yavrularımızı hedef seçiyor ve öldürüyor. Her gün, her saat mermiler, füzeler sivillerin yoğun yaşadığı bölgelere atılıyor...

Azerbaycan Ordusu ise askeri noktaları, düşman Alaylarını hedef alıyor ve mertçe, şerefle savaşıyordur. Moskova`nın ricası üzerine ülkemiz ateşkes ilan etti. Ama gece vaktı Paşinyan Ordusu, masum sivilleri yeniden hedef alıp ateşkesi yine bozdu.  

HOCALI SOYKIRIMINI YAPANLAR YİNE SAHNEDELER...

Bir zaman Hocalı Soykırımını yapan zihniyet yeniden sivilleri hedef alıyor ve dünya devletleri Ermenistan`ın bu vandal, terörist davranışına suskunluğuna devam ediyor. Belli oluyor ki, Batı devletler gerçekleri görmezden geliyor. Sonuçta, Sayın İlham Aliyev`in söylediği gibi – barış bu durumda mümkün olmayacaktır: şartları ben söyleyeceğim, diyor. “Ermenistan Ordusu bütün Garabağ topraklarından çıkmalılar ve ezeli topraklarından kovulan göçkünler ana topraklarına dönecekler. O zaman iki halk sakin, barış ortamında yaşamalarına devam edecekler... Ve o zaman bölgeye barış ve huzur gelecektir...” diyor.

Paşinyan, Ermenistan halkını gerçekten de felakete sürüklüyor. Adam devlet Başkanı sıfatını kesin taşımıyor ve sokaktan gelmiş zavallıya benziyor. Bu şahıs hara – deneyimli, yüksek eğitimli dünya siyaset adamı, İlham Aliyev hara? Aralarında yer – gök kadar fark vardır. Çünkü Paşinyan, kendisi de ifade ettiği gibi sokaktan iktidara gelmiştir. Unutmayalım ki, nasist Hitler de sokaklardan iktidara geldiğini biliyoruz. Fakat Paşinyan`a son şans verilmiştir: savaşı uduzduğunu kabul etmeli ve Ordusunu topraklarımızdan çıkarmalıdır. Fakat davranışlarından belli oluyor ki, o halkını gerçekten de felakete, ölüme götürüyor. Ayrıca mülki uçaklarla dış ülkelerden Ermenistan`a getirilen ağır silahlar ise Azerbaycan`ın sivil insanlarına karşı kullanlmaktadır. Bu aslinde Harbi suştur. Dünya devletleri olayı bildikleri halde susuyorlar. Ermenistan yurt dışından getirilen ağır artileriya ve füzelerden illerimize, sivil halka saldırmaya hala da devm etmektedir...

Azerbaycan Cumhuriyeti, kuruluşundan günümüze dek ilk defa halkla Cumhurbaşkanı arasında sıkı birliktelik olduğunu görmekteyiz. Gerçekten de gençlerden başlayarak yaşlılara dek-tüm halkımız, Sayın İlham Aliyev`in arkasında düğümlenmiştir. Onun akıllı, deneyimli devlet adamı ve Azerbaycan topraklarının azad olunması için büyük cesaret ve gayretler sergilediğini dünya devletleri de görmekteler. Artık ne Minsk Grubuna, ne de başka resmi kurumara güven kalmadığını görmekteyiz. Sayın İlham Aliyev`in tek güvendiği - şerefli Azerbaycan Ordusu ve halkımızın ona olan inamı ve güvenidir. Bu birliktelik sayesindedir ki güçlü Ordumuz topraklarımızın azad olunmasına odaklanmıştır.

AZERBAYCAN ORDUSU TOPRAKLARIMIZI MUTLAKA AZAD EDECEKTİR

Başka bir hususu da vurgulamak isterim – konu kardeş Türkiye`nin kesin ve net tavrıdır. T. C. Cumhurbaşkanı, Sayın Tayyip Erdoğan, özellikle son yıllardakı olumlu konuşmalarında kardeş Azerbaycan`a manevi desteğini verdiğini açıkça ifade etmesidir. Dış İşleri Bakanı, Sayın Mevlüt Çavuşoğlu`nun tavrı da net ve yerindedir. “Kardeş Azerbaycan`ın adaletli ve haklı savaşına devlet desteğimiz tamdır. Bunu her kes böyle anlamalıdır”.

Cumhurbaşkanı, Sayın İlham Aliyev, dünya Basını, özellikle Türkiye ve Rus Basını Temsilçilerine açık ve net söyledi, “Paşinyan, Ermeni haklını felakete götürüyor: gençecik evlatları ölüme gönderiyor. Bu bizim topraklarımızdır ve biz kendi topraklarımızı düşmanın esaterinden kurtarırız. Ve savaş bizim topraklarımızda devam etmektedir. Ordumuz onları kovuyor ve yok ediyor. Yakınlarda kendi topraklarımızı geri alacağız. Bu bizim hakkımızdır.  Şerefli Ordumuz görevini liyakatla yapmaya devam etmektedir. Bunu tüm dünya da takip ediyor...Garabağ – Azerbaycandır. Yaşasın Azerbaycan!”

Devami vardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.