Dursun Erkılıç

Dursun Erkılıç

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Teşekkürler Başkentgaz!

A+A-

Doğalgazın alternatifsiz bir yatık olarak Türkiye açısından ne kadar riskli olduğu tespitini ve alternatif enerji kaynakları bulunmasının gereğini Başkentgaz sayesinde öğrenmiş bulunuyorum!

Hani diyorlar ya “Rusya gazı kesse ne yapacağız” diye, haklılar!

Bu kanaate Başkentgaz gazımızı kesince vardım! Eşim Antalya’daydı. Evde elektrikli ısıtıcı hatta ketıl bile yoktu.

Yanlış anlaşılmasın ortada bir ödenmemiş fatura ya da kurumun bize bir kastı bulunmuyor!

YAZAYIM DA OKUYUN…

Hadise şu:

Kapı koluna iliştirilmiş “Acil Müdahale İhbar Tutanağı”na göre, Başkentgaz ekiplerine binamızla ilgili ihbarda bulunulmuş. İhbarının verildiği gün ve saat 19.12.2019 Perşembe 13.49. Merkezin ekibe bildirimi 2 dakika sonra: 13.51. Takdire şayan bir hız. Tutanakta ekibin ulaştığı saat de 13.51 olarak yazılı. Ekibin işi bitiriş saati ise 13.55 olarak kayıtlı.

Tutanak Açıklaması ise şöyle: Tertnipel dirsekte gaz kaçağı var. Abone evde yok. Sayaç vanasına kilit takılarak kapatıldı.

Saat 16 gibi eve döndüğümde ekipler değişik katlarda ve dairelerde çalışıyordu.

Apartman yöneticimiz ve görevli arkadaşlarla konuşurken “Acil Müdahale İhbar Hattı”nı kimin aradığını öğrenemedim ama doğalgaz sayacım gaz kaçağı sebebiyle mühürlendiği için ne yapmamız gerektiğini sordum. Beklemem söylendi…

Ertesi gün yani 20.12.2019 Cuma günü yine geldiler. Saat 15.53 ile 17.51 arası işlem yapıldığını gösteren tutanağa göre: Mekanik sayaç giriş çıkışında gaz kaçağı var. Yakıcı cihaz bağlantıları uygun. Vetilasyonu var açık. Sayaç vanasına kilit takılarak kapatıldı. MSS sevki yapıldı.

Aynı gün Başkentgaz personeli arkadaşlar çalışmasını sürdürüyordu binada.

Teknik servis elemanı olan bir görevli ise akşamın geç saatlerinde epeyce uğraştı ve en sonunda bir dirseğin değiştirilmesine karar verdi, değiştirdi. Elindeki aletle defalarca ölçüm yaptı, söktü, taktı fakat bardaki düşüş devam ettiği için sonunda pes etti. Başkentgaz elemanı arkadaşlara durumu anlattı. Sonra telefonla birini aradı ne kadar para alayım dedi? 100 TL denmiş, aldı gitti.

Bu arada Başkentgaz elemanı arkadaşlar geldi. Elerindeki daha gelişmiş cihazla kaçak var mı diye kontrol yaparken cihaz çığlık atmaya başladı.

Karar:

-Doğalgaz sayacı değişecek.

Bu kez “Kontrol İşlem Formu” dolduruldu. “Yapılan İşlemler Bölümü”ndeki 32 numaralı “Sayaç Vanasına Kilit Takılarak Kapatıldı” maddesinin karşısına bir çentik atıldıktan sonra, “Ek İşlem Açıklaması” bölümüne, “Sayaç kulağında kaçak” yazıldı.

SÜREÇ İŞLİYOR, KADER AĞLARINI ÖRÜYORDU!

Cihazın o çığlık çığlığa ötüşüyle doğalgaz kullanamaz hale gelmem beni üzmedi aksine sevindirdi. Havaya uçabilirdik maazallah.

Neyse, sonuçta benim için önemli olan doğalgazı ne zaman kullanmaya başlayacağımdı. “Ekipler 24 saat çalışıyor. Siz evde olmasanız bile sayacı değiştirirler” denince rahatladım. Yine de “Yarın (cumartesi) kesin değişir değil mi” dediğimde, “değişir” denince, soğuğun tadını çıkarmaya başladım!

Heyhat!

Gün boyu beklemenin stresi, çağrı merkezinin telefon santralindeki insanı çıldırtan insansız insan sesinin tahribatı ile bozulan moralim, rast gele bastığım yönlendirme talimatları sonunda ulaştığım kişilerin samimi şekilde yardımcı olma hitabı ve çabasıyla düzeldi.

KUŞ DİLİNİ ÇÖZMEYE BAŞLADIM!

Hava kararmaya, soğuk ‘önlem al’ uyarısında bulunmaya başlarken muhabbet kuşumuzun hali geldi aklıma. Keyfi yerinde olunca ‘ben buradayım’ hatırlatması yapan harika ötüşü duyulmuyordu. Nispeten daha sıcak olan bir odadaki kafesinde sessizce duruyordu. Ben kapıyı açtığımda, “Abi bu ne soğuk ya! Doğalgaz mı kesik” anlamına geldiğinden emin olduğum zayıf bir ‘ciyyık’ sesi ile karşıladı beni. “Merak etme en kısa sürede gelip hallederler” meseleyi dedim. Bu sefer sadece ve daha da zayıf şekilde ‘ciyk’ diye öttü. Bu tavır, ‘he he, bekle gelirler’ anlamına geliyormuş meğer!

KONUKLARIM VARDI SOĞUKTAN SICAK

Durumdan haberdar olan oğlum geldi, kendi evine götürmek için teklif ve ısrarda bulundu. Teşekkür ettim, gitti…

Sonra 40 yıllık bir dost geldi, “Bu ne ya, evin içinde resmen ayaz var” diye girince salona, çekip gitmesin diye “Yok ya o kadar da soğuk değil” diyerek koltuğa oturttum. Güzel bir sohbetin sıcaklığı ile ısındık. O da gidince biraz daha soğuk geldi!

Durum vahim ya, bu kadar ‘acil durum tutanağı’ tutanların devrisi gün, yani pazar günü gelebileceği iyimserliğine kapılarak daldım uykuya, Eskimo giysilerimle.

YOK ABİ, BU SOĞUĞA KATLANACAĞIZ

Dün soğuk bir pazar sabahının uyuşukluğu ile muhabbet kuşumuza uçuş talimi yaptırdım. Sonra çağrı merkezini arayayım dedim, aradım. Nazik bir görevli ısrarlı talebim sonunda ulaştığı ilgililerden aldığı “Pazar günleri çalışmıyoruz” cevabını iletti. Teşekkür edip kapattım. Muhabbet kuşu sessizdi ve “Naaaber!” der gibi bakıyordu. Soğuğun tek faydası kuşdili üzerine yoğunlaşmamı sağlaması oldu.

Teşekkürler Başkentgaz!

Ne olur bugün değiştirin şu sayacı da muhabbet de kuş da ev de ısınsın. Lütfen!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.