Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tiyatro sahneleri perdelerini açıyor

A+A-

2017-2018 Yılını rekor seyirciyle kapatan Devlet Tiyatroları yeni sezona bugün merhaba dedid. Şunun şurasında birkaç gün kaldı. Ankara’daki birçok tiyatro sezonda rekor oyun sahneye koyarken seyirci açısından sıkıntı yaşamadı. İnşallah bu sene yine bu istikrar sürer ve bu sene daha çok seyirciye ulaşırız diye umut ediyorum.

Mustafa Kemal Atatürk ne güzel demiş, “Sanatsız Kalan Bir Milletin Hayat Damarlarından Biri Kopmuş Demektir” bu sözün anlam bulması için bu sene de tiyatroları doldurup sanatçılarımızı onore etmemiz lazım. Çünkü Ankara’ya Başkentimize bu yakışır diye düşünüyorum.

Devlet Tiyatroları’nda yeni tiyatro sezonuna ilk turda 4 yeni oyun ile hazırlanan Ankara Devlet Tiyatrosu, 1 Ekim’den itibaren sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Geçen sezondan kapalı gişe oynayan oyunların yanı sıra 4 yeni oyun ve 1 yeni sahne ile sezonu açacak olan Ankara Devlet Tiyatrosu, seyircisine merhaba demek için sabırsızlanıyor.

‘Grönholm Metodu’, ‘Müfettişler’, ‘Son Tango’ ve ‘Kurnaz Aşıklar’ Ankaralı sanatseverlerle ilk defa buluşurken; ‘Neşe Dert Aşk’, ‘Satıcının Ölümü’, ‘Bir İnce Sızı Nisan 1915’, ‘Umut’, ‘Shakespeare Zorda’ ve ‘Teneke’ geçen sezondan devam edenler oyunlar arasında. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü “Türk Tiyatrosu Üç Çınarını Anıyor” projesiyle 2015-2016 tiyatro sezonunda; Türk Edebiyatının ve Türk Tiyatrosunun önde gelen isimlerini; ‘Haldun Taner, Melih Cevdet Anday ve Aziz Nesin‘i seyirciyle buluşturacak. Ankara Devlet Tiyatrosu da bu proje kapsamında Melih Cevdet Anday’ın ‘Müfettişler’ adlı oyununu ilk defa tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Öte yandan Ankara Devlet Tiyatrosu yeni sahne açmaya hazırlanıyor. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğüne bağlı bölge müdürlükleri içerisinde en fazla sahne sayısını sahip olan Ankara Devlet Tiyatrosu yeni bir sahne daha açmanın gururunu yaşıyor. Ankara Devlet Tiyatrosu, 2015-2016 sezonunda Başkentin nostaljik mekanlarından biri olan Ziraat Bankası’nın sinema salonunu tiyatro salonuna dönüştürerek hizmet vermeye başlayacak. 22 Ekim Perşembe günü, Güner Sümer’in yazdığı ve Olcay Poyraz’ın yönettiği ‘Hüzzam’ adlı oyun ile açılışı gerçekleştirilecek olan sahne, sezon boyunca tiyatroseverlerin uğrak mekanlarından biri olacak.

Yani sez on başlıyor bilet fiyatları makul durumda. Tiyatroyu seven, ileride tiyatrocu olmak isteyen genç arkadaşlara da buradan seslenmek istiyorum. Gelin oyunları izleyin, oyuncuların sahnedeki performansları sizlere en güzel ders olur. Burada yılların emeği var, hal böyle olunca oyuncu adayları bu fırsatları kaçırmasın.

Ankara seyircisi zaten her zaman muhteşemdir. Tiyatroya olan ilgisi ve alakası bu sezonda salonların tıklım tıklım olacağına olan inancım tamdır. Yeni sezon bugün başladı. Hayırlı ve uğurlu olsun inşallah güzel bir tiyatro sezonunun geride büyük başarılarla bırakırız diye umut edelim ve umutlu olmaya devam edelim…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları