Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Toplumları sallayan kim?

A+A-

Kavanozu sallayan kim?

İşin özü bu…

Belki duymuşsunuzdur, karınca teorisi diye güzel bir tespit vardır.

Yaratılan kargaşa ortamında asıl suçluların göz ardı edilerek, üstünlük kavgası ile karıncaların birbirini yok etmesini anlatır.

Teoriye göre; “Gidin bir çölden elli tane kırmızı ateş karıncası yakalayın. Daha sonra bir başka topraktan elli tane bildiğimiz siyah karıncayı alın ve bunların hepsini bir kavanozun içine koyun. 

İlk başta hiçbir şey olmayacaktır.  Daha sonra kavanozu elinize alın, oldukça şiddetli bir şekilde sallayın ve tekrar yerine koyun. Kavanozun içinde bir anda karıncaların birbirlerini öldürmek için savaştığı bir kargaşa ortamı göreceksiniz.

Kırmızı karınca bunu yapan düşmanın siyah karıncalar olduğunu düşünürken siyah karıncalar bu kargaşanın nedeni olarak kırmızı karıncaları görmektedir.” 

Oysa çok iyi bildiğiniz üzere kargaşanın asıl nedeni kavanozu sallayan el. 

Bu durum bizlere dünya üzerinde iç savaşlarını anımsatıyor sanki.

Kardeş kavgalarını bize gösteriyor. 

Bazen düşünmek lazım, değil mi?

"Kavanozu sallayan kim?"

Kavanozu sallayan el neden gündem olmuyor. 

Çünkü aynı kavanozda yaşarken, birden kargaşa fırtınası ile sizleri birbirinize düşürüyorlarsa, mutlaka çok daha fazla çıkarları olan insanların oyunu olduğunu düşünmüyoruz.

Yaşanan kargaşa ortamının “Asıl sebebi insan eli” değil mi? 

Ne zaman görülmez eler birden bölgeleri salıyor devletler karışıyor iç içe yaşan toplumlar birden düşman oluyor. Sonra kavanozu sallayan çekiliyor bir kenarda başlattıkları kargaşadan nemalanıyor.

Bugün dünya üzerinde oynanan oyun bu aslında. Dünyanın her yerinde aynı oyunlar oynanıyor.

Kavanozu sallayan eller kurumuyor. Daha çok ürüyor. Kavanozu sallayan el konuşulmuyor. Kavanozun içerisindeki canlılar ise bir birini yiyor. Kavanozu sallayan eller neden hiç konuşulmuyor.

Peki, kavanoz sallayıcıları sadece yerel ölçekte mi? Devletler ya da dış güçler de kavanoz sallamazlar mı?

Bu soruların cevabını bulmak için yurdumuzun doğusuna ve Ortadoğu'ya bakmak yeter de artar bile. 

Başta ABD olmak üzere, İngiltere, Almanya, Fransa bunların tasmalı devleti İsrail pek çok devlet ve uluslararası güç, Ortadoğu da ve yurdumuzun güneydoğusunda yıllardır her fırsatta kavanoz sallıyorlar.

Bu sayede Türk’le, Arap’ı, Kürdü, Sünni ile Şii’yi, komşuyla komşuyu birbirine kırdırıp, bölgenin zengin kaynaklarını sömürüyor.

Silah ticareti yaparak zenginliklerine zenginlik katıyor ve ülkelerin yönetimlerini belirliyorlar. 

İç kargaşaları ateşliyor kardeş toplumları kırdırıyor. Kenara çekilip su hortumunu eline alıyor. Sözüm ona yangını söndürüyor.

Bölge halkı ise, ne yazık ki kavanozu sallayanı es geçip, yıllardır birbirini boğazlamakla meşguller...

Son söz;

Bizi birleştiren yüzlerce mesele ortada dururken, kavanoz sallayıcılarının hilelerine aldanıp dost, komşu ve Müslümanlara düşman olmak cehaletten başka bir şey değildir...

Bugün oynana oyunlar ülkemiz içinde geçerli değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları