Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk Devletleri Birliği ve Hindistan

A+A-

Eskisi kadar heyecan verici olmasa da yeni katılım ile başladı ve nihayete erdi Türk Devletler Topluluğu. Dişe dokunan bir sonuç bildirgesi de açıklanmadı. Nasıl ki kızınca üyelikten sessizce ayrılıyorlarsa katılımları da öylesine sessiz ve etkisiz oldu. Bu kalabalığın siyasi bir tavır ortaya koyma kabiliyeti yok denecek kadar azdır. Askeri bir tutum da ortaya koyamazlar. Geriye kalan ekonomik durum… Zaten hepsi “Türkiye zengin bize karşılıksız(ilk yıllarda olduğu gibi) yardım yapar düşüncesi hakim. Hiç birisi ortak çalışalım ticaret yapalım herkes fayda görsün” düşüncesinde değildir. Ama yine de faydalıdır. Olmamasından daha iyidir.

Afganistan’ın ekseriyeti Türk asıllıdır. Bu da Özbek Babür imparatorluğunun kurulduğu yer olmasındandır. Hem ilk Müslüman Türk devletleri Karahanlılar ve Gazneliler de burada hüküm sürmüştür. Bu gün ise özellikle Belucistan’da müthiş bir Türk düşmanlığı vardır.

Hindistan, daha doğrusu Hint yarım adası bölünmeseydi bir tarafta Pakistan diğer tarafta Bangladeş olarak parçalanmasaydı bu gün Hint yarımadasında 1 milyar 800 milyonluk devasa bir devlet olacaktı. Bu devlette Müslümanlar çoğunlukta olacaktı. Yeryüzündeki en kalabalık en güçlü Müslüman devlet Hindistan olacaktı. Muhammet Ali Cinnah ve Mahatma Gandi İngiliz oyununa alet olmuşlar ve bu devleti bölmüşlerdir. Her ikisi de onmamış, ikisi de perişan olmuştur. Hindistan’ın içerisinde 400 milyon, Bangladeş’te 300 milyon ve Pakistan’da 250 milyon Müslüman vardır. Hindu, Budist ve diğerleri 800 milyondur. Çin’den daha zengin daha muktedir bir devlettir. Milli kaynakları çoktur. Karbon fosili diyarına daha yakındır. Hem Orta Asya hem de Ortadoğu’ya daha yakındır.

Hindistan’da başta Babür imparatorluğunun bakiyesi olmak üzere çeşitli Türk boylarından insanlar mevcuttur. Bunları toplayıp bir araya getirip güç hâline getirmek gerekir. Yani Hindistan’ı da TDT’na almak güç katar enerji verir. Dünyanın birinci harikası bir Babür Tük harikası olarak Begüm Sultan orada duruyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.