Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk futbolu gerçek beyefendisini kaybetti

A+A-

Türk futbolu gerçekten bir beyefendiyi kaybetti. Bunu bütün samimiyetimle yazıyorum ve söylüyorum. Tam bir Ankara beyefendisiydi Ahmet Çalık.

Son olarak Süper Lig ekibi Konyaspor'da forma giyen Ahmet Çalık’ın geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetmesi bütün sporseverleri derinden üzdü. Bu acının tarifini edecek kelime ya da sözcükler zaten yok.

Yardımsever, gönül kırmayan, yüzünden tebessüm eksik olmayan ve bütün anne babaların sahip olmak isteyeceği kadar naif ve güzel bir insandı Ahmet Çalık. Kime mikrofon tutulsa, kime soru sorulsa ne kadar yardımsever ne kadar iyiliksever insandı diyor Ahmet Çalık için.

Hayatının en anlamlı imzasını atmak Şubat ayında evlenmeyi planlayan ve nikah günü almak için izin gününde Konya’dan Ankara’ya gelen Ahmet Çalık kardeşimiz Gölbaşı ilçesi Hacılar Mahallesi'nde elim bir kaza sonucu aramızdan ayrıldı. Gerçekten çok zor bir durum Allah ailesine sabır versin. Güzel bir evladı kaybetmenin derin üzüntüsünü kolay kolay unutmak mümkün olmayacak onlar için.

Gençlerbirliği alt yapısında yetişen Yenimahalle doğumlu Ahmet Çalık. İlk resmi maçına Fenerbahçe karşısına çıktığında kendisine uzatılan mikrofonlara söylediği, “Bu akşam benim hayatımın en heyecanlı günü. Çünkü bu akşam Fenerbahçe karşısında ilk onbirde oynayacağım bundan daha güzel bir hatıra olur mu demişti”…

Gençlerbirliği’nde oynarken devre arası kampı için gittikleri Antalya’da, Galatasaray’a transferini duyduğu anı televizyonlardan izleyince gerçekten onun adına mutlu olmuştum. Çünkü başarılı genç adam gerçekten büyük takımlarda oynamayı hak ediyordu.

Gençlerbirliği alt yapısında yetişen Ahmet Çalık, Ocak 2017'de 2.5 milyon Euro'ya Galatasaray'a transfer olmuştu. Burada üçbuçuk yıl geçiren Ahmet Çalık 27 yaşındaki futbolcu Ekim 2020'de ise Konyaspor'a transfer olmuştu.

Galatasaray’da oynarken çok acımasız eleştirilere de maruz kalmıştı. Ne yazık ki bizim Türk seyircisinde insaf çoğu zaman olmuyor. En ufak başarısızlığında seni ıslıklayıp, yuhalıyorlar. Ahmet bu ıslıklamalarda bile ne moralini bozdu ne de mücadelesinden vazgeçti.

Kaderde yazılan ne ise o oluyor. Rabbimin verdiği ömrün nerede biteceğini hiçbirimiz bilemiyoruz. Hocası İlhan Palut, “İzin günüydü özel işleri için Ankara’ya gitti. Bilseydim izin vermezdim” dedi. Hocam ne sen bilebilirsin ne de kendisi bilebilirdi böyle kazada hayatını kaybedeceğini.

27 yaşındaki Ahmet Çalık, futbola 2004 yılında Gençlerbirliği altyapısında başlamıştı. 2011'de profesyonel olup A takıma yükseldi. 2016-17 sezonu ara transfer döneminde Galatasaray'a transfer oldu. Ekim 2020'de ise Konyaspor ile 2 yıllık sözleşme imzaladı.

17 yaş altı milli takımdan itibaren sıklıkla milli takımlara çağrılan Ahmet Çalık, 3 kez Türkiye U-16, 14 kez Türkiye U-17, 6 kez Türkiye U-18 16 kez Türkiye U-19 ve 6 kez de Türkiye U-20 forması olmak üzere toplam 45 kez millî formayı giydi, 3 gol kaydetti.

Buradan bir kez daha Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyorum. Ne desek ne yazsak ailesinin acısını üzüntüsünü anlamamız mümkün değil. Rabbim mekanını cennet-i ali eylesin, sevenlerine bir kez daha başsağlığı diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları