Eyüp Kara

Eyüp Kara

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

'Türk' kelimesinden rahatsız mısınız?

A+A-

Türk siyaset arenasında hareketli günler yaşıyoruz. Her parti kendi adına bir adım öne çıkabilmek için, kendini gösterebilmek için bayağı bir mücadele ediyor. Bunun sonu nereye varır bilemiyorum ancak bence pek umut vaat etmiyor.

Ortak bir aday çıkarmak ve Türkiye’yi yönetmeye talip olan altı muhalefet partisi lideri önceki gün Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın daveti üzerine parti genel merkezinde çalışma yemeğinde ikinci kez bir araya geldi.

İçeriği merak edilen toplantı yaklaşık beş saat sürdü. İçeride neler konuşuldu bilemiyorum ama toplantının ardından yapılan ortak açıklamada, seçim kanunu teklifi üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu belirtilerek, “Demokratik ilkelere dayanan birlikteliğimiz bu gibi siyasi mühendislik çabalarından etkilenmeyecektir. İş birliğimizi uyum içinde sürdürmeye kararlıyız” denildi.

Ama toplantının ardından bu altı parti liderine tepki geldi. Çünkü ikinci buluşmadaki söylemlere bakılırsa kendi aralarında bile bir mutabakata varamadıklarını söylemek mümkün. Bu altı partinin tepki çeken açıklaması gerçekten daha çok konuşulacak.

Altı parti bir açıklama yayınlamış, yemin etmişler gibi, yine, “Türk”, “Türk Milleti” yerine “Türkiye” diyorlar! İşte tanıyın derim bu “Türk” kelimesinden rahatsız olanları. Bunlar, AK Parti’ye değil Türk Milletine, Cumhuriyet'e muhalif! 'Türk' demeye korkuyorlar.

Adeta vatan haini bölücüler var ya ülkeyi kan götürsün diyen teröristleri savununlar var ya aynen onların diliyle konuşuyorlar, açıklama yapıyorlar. Yahu “Türk” kelimesinden neden bu kadar rahatsız oldunuz.

Hayırdır “Türk” kelimesini kullanırsanız ne gibi sıkıntı yaşarsınız, ne gibi zorluklarla karşılaşırsınız. Ben biliyorum “Türk” kelimesinden rahatsız olduğunuzu. Millette biliyor inanın.

Altılı masanın en büyük ayağı olan fakat masanın altından çıkarmaya korktuğunuz HDP ne der diye korkunuzdan “Türk” kelimesini kullanamıyorsunuz. Peki siz bu milletten oy isterken ne diyeceksiniz?

Ey aziz “Türk Milleti” sizden oy istiyoruz iktidar olmak için dediğinizde size verilecek cevabı sanırım biliyorsunuz. “Türk” kelimesinden korkanlar oy istemeye hangi yüzle gideceksiniz.  İnsanın canını yakıyor gerçekten “Türk” demek. Neden zorunuza gidiyor.

Seçim kazanmak için ortaklık yaptığınız altı partinin içinde hiç mi yahu biz ne yapıyoruz? Neden “Türk” kelimesinden rahatsızız diyen çıkmadı mı? İYİ Parti biz “Türk” milliyetçisiyiz diyor ya onların da gıkı çıkmadı mı?

Çıktıkları her televizyon programında “Milliyetçilikten” dem vuran ve vatansever olduklarını ifade eden vekiller sesiniz mi kısıldı, yoksa tırstınız mı? Yazık siz “Türk” milliyetçisi iseniz ben böyle bir milliyetçilik kabul etmiyorum.

Altı liderin bir araya gelmesi altı bilinmez bir denklemden öteye gitmeyecek. Benim hissiyatım bu yönde. Çünkü yakın zamanda çatlaklar ortaya çıkacaktır kuşkunuz olmasın. Çünkü hepsi ayrı telden çalıyor, her ne kadar biz biriz, biz beraberiz demelerine karşın buna inanmayın. Hepsi ayrı telden çalıyor….

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.