Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye kazandı

A+A-

Günlerdir konuşulan ve sonucu merakla beklenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşme Beyaz Saray’da gerçekleşti. Bu görüşmede ortaya çıkan Türkiye’nin haklılığı ve kararlılığı oldu desek yeridir.

İki liderin baş başa görüşmesi ve yenilen yemekle birlikte tam 3.5 buçuk saat sürdü. Toplantıya her iki ülke gazetecileri büyük ilgi gösterirken diplomatik nezaket kuralları açısından gerçekten olumlu bir görüşme ve toplantı oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'daki görüşme sonrası basın toplantısında basının karşısına geçip birlikte soruları cevapladı. Kimi zaman kahkaların atıldığı, kimi zaman zaman yaşanan kısa zamanlı gerginlikler her iki liderin yüzüne hemen yansıdı. Fakat her iki lider yine de tebessümü elden bırakmadı.

Toplantı sonrası ABD Başkanı Donald Trump “Türkiye, ABD'nin çok önemli müttefikidir, S-400'leri konuşup başaracağız” derken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, “İlişkilerimizde yeni bir sayfa açmaya kararlıyız” dedi. Fakat bu ilişkilerin güven ve karşılıklı anlayışa dayalı olmasını düşündüğümüzde ben o konuda çok iyimser değilim. Çünkü ABD hala terör örgütlerini desteklemeye ve onlara kol kanat germeye devam ediyor.

Uzun zaman tartışılan ve muhalefetin ağzına pelesenk olan şu meşhur “MEKTUP” olayı da gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan mektupla ilgili olarak da “Mektupları iade ettik. Mazlum kod adlı Ferhat Abdi Şahin'in CIA tarafından 'terörist olarak' ilan edildiğine dair belgeyi sayın Trump'ın önüne koydum" dedi. Erdoğan ayrıca, FETÖ örgütü elebaşının ABD'deki 400 dönümlük arazide dünyadaki diğer yerleri idare ettiğini ve konuyla ilgili yeni belgeleri bu ziyaretimizde takdim ettik” diye konuştu.

Cumhurbaşkanımız söylenmesi ve yapılması gerekenleri açık açık ve tek tek anlattı. İnşallah bundan Amerikan yönetimi gerekli dersleri çıkarır ve gerekli adımları atar. Ama ben pek umutlu değilim. Çünkü bizim bir atasözümüz var ya “Huylu Huyundun Vazgeçmez” işte o durum ABD için geçerli pek sözlerini tutacağını da sanmıyorum işin açıkçası.

İki liderin görüşmesinden ABD Başkanı Donald Trump, “Türkiye ile ilişkilere önem verdiklerini vurgulayarak, Türkiye'nin gerek NATO'da gerekse ABD ile çok önemli müttefik olduğunu belirtti. Bugün S-400'lerin gündeme geldiğini, gelecekte de konuşulacağını söyleyerek 'Umuyorum ki çözmeyi başaracağız" diye konuştu.

Çözmek kolay da çözülmemesi için inat eden sizsiniz. Nedir bu inadınız anlamak mümkün değil. Sizden silah istiyoruz, füze sistemi istiyoruz olmaz vermeyiz. Bizden almayın fakat başka ülkelerden de almayın. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diye adama sormazlar mı? Türkiye sana para vermiş F-35 uçak projesi için ortak olmuş. Sen tutmuşsun Türkiye Rusya’dan S-400 füze sistemi aldı diye yaptırım uygulamaya kalk ve tek taraflı olarak anlaşmayı iptal. Fakat unuttukları bir şey var biz bu F-35 uçaklarının bazı parçaları Türkiye’de üretiyoruz.

Fakat şunu sezinledim her iki ülke lideri de yeni bir sayfa açmaktan yana görüş birliğinde gibi görünüyor. Fakat ABD Başkanı Donald Trump’in işi çok zor. Oradaki Yahudi lobisi bunların gerçekleşmesine ve yeni bir sayfanın açılmasına kolay kolay izin vermezler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği bir diğer konu ise ABD Temsilciler Meclisi'nin sözde Ermeni soykırım kararıyla ilgili aldığı kararıydı. Erdoğan, “Temsilciler Meclisi'nde alınan kararların Türk Milletini incittiğini Başkan Trump’a ileterek bu konudaki kararı tarihçilere bırakmanın en doğru çözüm olduğunu belirtmesi.

Yani kısacası olumlu ve verimli bir görüşme oldu demekte fayda var. İnşallah bu kararlar hayata geçer ve Amerikan hükümeti artık Türkiye’nin ne kadar kararlı olduğunu anlamıştır diye umut ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.