Arzu Candevir

Arzu Candevir

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’de en minik köpek ırkı olan Yorkshire Irk Derneği ve amaçları

A+A-

2003 yılında tanıştığım Yorkshire Terrier ırkı köpeğim beni sevgisiyle ele geçirdi ve birkaç yıl içinde bir baktım etrafımda bir sürü Yorkshire cinsi köpeğim olmuş. Zamanla bu ırka sahip olan geniş bir çevrem oldu. Sahiplendirmeler devreye girince de baktım ki kocaman bir aile olmuşuz. Dostlarımızla yürüdüğümüz bu yolda, bu ırka gerçekten gönül vermiş hemen hemen her yaştan, her şehirden, her meslekten kişiler ile bir olup kocaman bir çatı inşa ederek AVRASYA YORKSHIRE IRK DERNEĞİ'ni (YORKDER) kurduk.

Yorkshire ırklarımızın bize verdiği ilhamla onların korunması, geliştirilmesi ve tanıtılması amaçlı inovasyon tarihimiz boyunca zorlukları, sevinçleri hep beraber yaşayacağımız bu yolculuk için hepimiz çok büyük heyecanla yola çıktık.

Irkın sağlıklı bir geleceği olması açısından kayıt altına alınması temel önceliğimizdir. Böylelikle şeceresiz (pedigresiz), hakem değerlendirmesinden geçmemiş,1.dereceden yakınlarla eşleşmelerin, sene içinde iki-üç defa yaptırılan doğumların önüne geçecek ve uluslararası standartlarda nesiller yetiştireceğiz. Şecerelerimiz(pedigre) AVKIF-ACW onaylı olup tüm dünya da geçerlidir.

arzu-can.png

Irklarımızı geliştirmek ve tanıtmak amacıyla birçok faaliyetler, kurslar, seminerler, sosyal etkinlikler, yarışmalar gerekli kurum ve kuruluşlarla resmi ve ortak olarak yürütmekteyiz.

Genetik ve fizyolojik açıdan üretim ve bakım kalitesini en üst seviyeye taşıyarak, yeni oluşumlarla uluslararası platformlarda yer almak, ülkemizi ırklarımız ve onlarla ilgili çalışmalarımızla temsil etmek için büyük çaba içinde olup başarma yolunda ilerlemekteyiz.

 " Çocuklara hayvan sevgisini aşılayabilmek" en büyük gayelerimizden olup bunu gerçekleştirebilmek üzere otizmli, down sendromlu bireylerle bir araya gelip, sevgi evlerinde buluşma isteği içerisindeyiz. Aynı zamanda sokak hayvanlarının barınma, yeme ihtiyaçlarını gidermekle birlikte tedavilerini elimizden geldiğince üstlenmek de amaçlarımız arasındadır. Bunların yanında sokak hayvanları için şu an gelişme aşamasında olan birçok projemizde var.

Bu bağlamda; ALİANZ CANİNE WORLDWIDE(ACW) ile ortak çalışmalar içinde olan ve yirmi dokuz ülkeye başkanlık yapan, 2013 kurulmuş kırkı aşkın derneği bulunan, Türkiye'deki bütün ırkları ve sokak hayvanlarını koruması altına almış tek Otorite olan AVRASYA ULUSLARARASI KÖPEK IRKLARI VE SOKAK HAYVANLARINI KORUMA FEDERASYONU (AVKIF)'a katılarak çatımızı maviye boyadık. Böylelikle 1977 yılından bu güne beş kıtada profesyonel anlamda köpek ittifakı faaliyetleri ile öncü ve rakipsiz olan ALİANZ CANİNE WORLDWWIDE(ACW) ailesinin de mavi bir parçası olduk. AVRASYA YORKSHİRE IRK DERNEĞİ (YORKDER) olarak bu mavi ailenin üyesi olmaktan onur duyuyoruz.

Bir köpeği sahiplenirken şeceresini mutlaka alınız.

Yorkshire Terrier ırkı hakkında en detaylı ve en doğru bilgiyi edinebilir, aramıza katılabilir, ailemizin bir üyesi olabilirsiniz. Bizlere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.facebook.com/groups/650793962354287/permalink/936563967110617/

Bol patili günlerde sevgiyle kalın, hoşçakalın!

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.