Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye’de yeni bir dönem başlıyor

A+A-

Türkiye 24 Haziran 2018 tarihin de yapılacak olan yeni bir seçime hazırlanıyor. Seçim maratonuna giren liderler de harıl harıl seçim hazırlıklarını devam ediyor. Adaylar her gün başka bir ilde hatta iki veya üç ile giderek seçim propagandalarını devam ettiriyor.

Türkiye de yeni bir dönemi başlatacak olan bu seçimin sonuçları merakla bekleniyor. Türkiye’nin yeni dönemde kaderini belirleyecek olan seçim, birçok açıdan da önem taşıyor. Bu seçimle birlikte daha önce ki referandumla anayasa değişikliğiyle getirilen Cumhurbaşkanlığı Sistemine geçiş tamamlanmış olacak.

Bu sistemin özeti ise şu şekilde Başbakanlık makamı yürürlükten kalkarken, Cumhurbaşkanı yürütmenin başına geçerek ülke partili Cumhurbaşkanlığı şeklinde yürütülecek. Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenecek olan aday 5 yıllığına görevde bulunacak beş yıl sonrasında tekrar seçilme hakkı olacak tekrar seçilmesi durumunda da on yıl için bu görevi yapabilecek. Cumhurbaşkanın yetkileri geniş ölçüde artacak bakanları atayabilecek ve yürütme konusunda kararname çıkarma yetkisine de sahip olacak. Bakanlar kurulunu denetlemek te yine Cumhurbaşkanlığı makamının görevleri arasında olacak.

Böyle bir döneme geçiş için yapılan seçimde iki ittifak bulunmaktadır. Millet ittifakı ve Cumhur ittifakı.

Millet ittifakı Cumhuriyet Halk Partisi-İyi Parti ve Saadet Partisinden oluşurken, Cumhur ittifakı AK Parti ve MHP den oluşmaktadır.

AK Parti Genel Başkanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip ERDOĞAN ve diğer adaylar Muharrem İNCE (CHP), Meral AKŞENER (İYİ Parti Genel Başkanı) Temel KARAMOLLAOĞLU (Saadet Partisi Genel Başkanı) arasında kıyasıya bir rekabet devam etmektedir.

Her akşam ana haber bültenlerinde liderlerin birbirleri ile olan söz düellolarını izlemekteyiz. Vaatler ardı ardına sıralanmakta. Millet Parkı-Millet Kıraathanesi, Erdoğan’nın baş vaatleri olurken diğer adaylar da ekonomiyi düzelteme, işsiz gençlere 500 TL işsizlik maaşı, öğretmenlere öğretmenler gününde bir maaş ikramiye, asgari ücretin 2200 TL olması, çiftçiye mazotun 3 TL olması gibi vaatlerini sıralamaktadırlar.

Biz millet olarak her seçim döneminde duyduğumuz ve genelde seçimden sonra unutularak yerine getirilmeyen bu vaatlerin, yerine getirilmesi, yaşam standartlarımızın ve refah seviyemizin arttırılması, ülkede güvenliğin sağlanması, kadın-erkek cinayetlerinin azaltılması, kadına-çocuğa- hayvana şiddettin toplumumuzdan tamamen çıkartılması, bunu yapanların hak ettiği cezalara çarptırılması konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması, çalışanın, emeklinin, çiftçinin mağduriyetinin giderilmesini, okullarda verilen eğitim düzeyinin iyileştirilmesini vb. toplumumuzda sorun haline gelmiş çözümlenmemiş sorunların çözümlenmesini istiyoruz.

Seçimi kim kazanırsa kazansın, ülkemize faydalı çalışmalar yapsın, artık vatandaşın ne istediği dikkate alınsın. Oylarını alarak devleti yönetmeye hak kazanan liderin seçimden sonra da halkını unutmamasını, sorunlara çare bulmasını, dövizin, altın fiyatlarının faizin düşmesini istiyoruz.

24 Haziranda vatandaşlık görevimizi yaparak sandığın başına gidelim, oyumuzu mutlaka kullanalım. Umarım bu yıl ki seçim daha öncekilere benzemeyerek, farklı bir başlangıç olur. Seçim kimin olursa olsun ama kazanan halk olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.