Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Makedonya topraklarında

A+A-

TÜRKSOY Uluslararası Teşkilatı bütün Türk topraklarını, eski Osmanlı eyaletlerini dolaşıyor, çeşitli etkinliklerle ortak kültürümüzü terennüm ediyor. Bu seferinde Gençlik Oda Orkestrasıyla Makedonya şehirlerinde Türk müziğini başarıyla hafızalarda hatırlatmış oldu. 23 Temmuz 03 Ağustos tarihlerinde bütün Türk devletleri müzisyenlerinden oluşan Oda Orkestrası kadim topraklarımızda soydaşlarımızla buluştu.

OSMANLI TOPRAKLARINI ADIM-ADIM DOLAŞTILAR

Turne iştirakçileri ayrıca Osmanlı şehirleri sayılan Kalkandelen, Gostiyar ve Ohri şehirlerinin tarihi mekânlarıyla tanış oldular.

Prof. Düsen Kaseinov ve ekip, Uluslar arası Vizyon Üniversitesini ziyarette bulundu, gelecek projelerle bağlı ikili görüşmeler yaptı. Ayrıca Üsküp Bushi Resort-Spa, Ohri Grigor Prliçev Kültür Merkezi, Podgoritsa KİC Budo Tomovic Kültür Merkezi, Mostar Halklar Tiyatrosu,  Saraybosna Ordu Evi ve  Belgrad Madlenianum Opera ve Tiyatrosunda, tüm Balkan coğrafyasında yaşayan soydaş ve akraba topluluklar tarafından  alkışlarla karşılandılar. Daha önce Ankara ve Bursa Konserlerinde beğeni toplayan Oda Orkestrası sonra eski Üsküp’ten turneye devam etmiş oldu.

Prof. Düsen Kaseinov,   T.C. Üsküp Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Hakan Özçelik'le birlikte Makedonya Kültür Bakan Vekili Vladimir Lazovski, Yunus Emre Enstitüsü Üsküp Türk Kültür Merkezi, T.C. Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Yeni Balkan Gazetesi Genel Müdürlüğü ve Makedonya Dışişleri Bakanlığı İkili İlişkiler Genel Müdürlüğünde Genel Müdür Goran Stevcevski ve Kosova'nın Üsküp Büyükelçisi Ülber Sülayla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Sayın Kaseinov, T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara hanımefendi tarafından Büyükelçilikte kabul edildi, Türk Hareket Partisinin Makedonya Meclisindeki Milletvekilleriyle görüşme ler yapıldı, ikili çalışmalar gözden geçirildi.

Makedonya Kültür Bakan Vekili Vladimir Lazovski,  Bakanlık Müsteşarı Valmir Aziri ve Bakanlık Dış ilişkiler Müşaviri Behicuddin Şehabi TÜRKSOY’la çalışmalarda bulunacakları ifade ettiler.  Makedonya Kültür Bakanlığı ve TÜRKSOY arasında iyi niyet işbirliği anlaşmasının imzalanmasına dair karar kabul edildi.

GENÇLİK ODA ORKESTRASININ TARİHİ ZAFERİ

Eski Üsküp çarşısında ve Mustafa Paşa Camii'nin hemen dibinde bulunan Bushi Resort-Spa otelinin bahçesinde 400 civarında izleyicinin bulunduğu alanda konser büyük ilgi topladı. Söz konusu konsere T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Azerbaycan'ın Ankara ve Üsküp Büyükelçisi Faig Bagirov, Makedonya Kültür Bakan Vekili Vladimir Lazovski, Milletvekilleri Enes İbrahim ve Dr. Yusuf Hasan yanı sıra Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldılar. 

Orta Asya Türk devletlerinden gelen misafir sanatçılar Makedonya'nın tarihi doğasına ve Osmanlı mimarisi yapıtlara hayran kaldılar, Osmanlı'nın ne kadar muhteşem bir İmparatorluk olduğunu idrak ettiler.

26 Temmuz günü TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Makedonya'nın en büyük etkinliği sayılan ve 57 yıldır devam eden Ohri Yazı Festivalinde konser verdi.  

Türk dünyası sanatçıları Arnavutluk üzerinden Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'ya vardı.  Karadağ ziyareti kapsamında Başbakan Yardımcısı Rafet Husovic ve Kültür Bakanı Janko Ljumovic ve Prof. Düsen Kaseinov TÜRKSOY ile Karadağ arasında kültürel ilişkilerin pekişmesinden söz ettiler.

Başkent Podgoritsa kentinde muhteşem konser oldu. Konserde Podgoritsa'da görev yapan yabancı diplomatlar ve kalabalık seyirci kitlesi vardı.   Konser sonrasında T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Sayın Serhat Galip TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'a teşekkür mektubunu verdi ve Türk dünyasının 7 farklı ülkesinden gelen sanatçıların Podgoritsa'da bulunmasından duyduğu memnuniyetini ifade etti. Konser,  Yunus Emre Enstitüsü Podgoritsa Türk Kültür Merkezi ile Azerbaycan Kültür merkezi ortaklaşa organize edilmiştir.

Karadağ'dan karayoluyla Mostar'a hareket eden sanatçılarımız, Mostar'a varışta Bosna Hersek Federasyon Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Elvira Dilberovic tarafından sevinçle karşılandı

Mostar Yaz Festivali dahilinde düzenlenen TÜRKSOY Gençlik oda orkestrası konseri Mostar'lı sanat severler tarafından yoğun ilgiyle alkışlandı.

MOSTAR VE SARAYBOSNA’DA ANLAMLI KONSER

Konser sonrası TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov, Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanı, T. C. Mostar Başkonsolosu ve Mostar'lı ünlü koleksiyonerci Srecko Mustagrudic'i Yusuf Has Hacip Madalyasıyla taltif edildiler.

Ayrıca Mostar'da 451 senedir devam eden Mostar köprüsü atlayışları gerçekleşti, atlayışları Mostar Yunus Emre Enstitüsü bahçesinden izleyen heyet aynı gün Bosna Hersek Federasyon Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Elvira Dilberoviç ile bir araya geldi.

Saraybosna Ordu Evinde gerçekleşen konser Türk Dünyası ülkelerin diplomatik görevlilerini bir araya toplamış oldu: BM Yüksek Temsilcisi Valentin İnsko, T. C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Azerbaycan Saraybosna Diplomatik Misyon Şefi Elnur Guliyev ve BM Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi ve Saraybosna'da görev yapan çok sayıda yabancı diplomatlar ve temsilciler katıldılar. Son Konser T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen resepsiyonla son buldu. TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası,  Balkan turnesi kapsamında başkent Belgrad'a yola düştü.

Balkanlar turnesi kapsamında TÜRKSOY Genle Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov Sırbistan Kültür Bakan Yardımcısı Asya Drača Muntean ile görüşmede TÜRKSOY ile Sırbistan Kültür Bakanlığı ile işbirliği konusunu ele aldı, işbirliklerinin devam edeceyi kararı alındı.  Balkanlar diplomasi görüşmeleri kapsamında Kazakistan’ın Belgrad Büyükelçiliği ve ayrıca Azerbaycan'ın Sırbistan Büyükelçi Eldar Hasanov!u ziyarette bulundu. Görüşmelerin ardından Gençlik Oda Orkestrası üyeleri ve Büyükelçi Eldar Hasanov, Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından onarılan Belgrad Taşmeydan parkını ziyaret ettiler. Azerbaycan Devletinin yaratıcısı Haydar Aliyev anıtına ve Kazak Halk Edebiyatının ünlü ismi Jambıl Jabayev'in heykeline de çelenk bıraktılar.

TÜRKSOY, tarihi görevlerinden en önemli sayılanı, Osmanlı İmparatorluğunun göz bebeği,  ezeli Balkan Türk topraklarını adım-adım dolaştı ve Türk Halklarının ortaklaşa müziği ile Türk soydaşlarımızın kalbini okşadı, ruhunu afsunlamış oldu. T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği sayesinde gerçekleşen TÜRKSOY Oda Orkestrasının Balkan Türk topraklarına turnesi yeni zafer olarak tarihe yazıldı…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.