Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası'nın Balkan turnesi raporu

A+A-

 

EFLATUN NEİMETZADE

23 Temmuz-03 Ağustos 2017 tarihleri arasında TÜRKSOY Gençlik oda orkestrası Balkan turnesi adı altında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) tarafından organize edilen ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen “TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Konserleri” başarıyla tamamlandı.

23 Temmuz-03 Ağustos 2017 tarihlerinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan Türkiye, Tükrmenistan, Başkurdistan (RF) ve Tataristan'ı (RF) temsil eden başarılı genç müzisyenler eşliğinde 24 Temmuz Üsküp Bushi Resort-Spa, 26 Temmuz Ohri Grigor Prliçev Kültür Merkezi, 28 Temmuz Podgoritsa KİC Budo Tomovic Kültür Merkezi, 30 Temmuz Mostar Halklar Tiyatrosu, 31 Temmuz Saraybosna Ordu Evi ve 02 Ağustos Belgrad Madlenianum Opera ve Tiyatrosunda sundukları performanslarla Balkan coğrafyasında yaşayan soydaş ve akraba topluluklar tarafından büyük beğeni toplamıştır.

06 Temmuz 2017 tarihinde ülkelerinden Ankara'ya gelen ve 20 gün repertuar çalışması yapan orkestra üyeleri 20 Temmuz Ankara ve 22 Temmuz Bursa'da düzenlediği konserlerin ardından İstanbul'dan Üsküp'e havayoluyla ulaştı. TÜRKSOY görevlilerince havaalanından karşılanarak otellerine yerleştirilmiş, akabinde Üsküp'üm en güzel yerlerinde biri olan ecdat yadigarı tarihi eski Üsküp çarşısını görmek üzere Üsküp turuna çıkan ekip öğlen yemeklerini eski çarşıda yedikten sonra dinlenmeye çekildi.

Etkinliklere katılmak üzere Üsküp'te bulunan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen KASEİNOV ve TÜRKSOY Balkan Proje Koordinatörü Fatih Aliyi beraberinde T.C. Üsküp Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Hakan Özçelik'le birlikte Makedonya Kültür Bakan Vekili Vladimir Lazovski, Yunus Emre Entitüsü Üsküp Türk Kültür Merkezi, T.C. Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, Yeni Balkan Gazetesi Genel Müdürlüğü ve Makedonya Dışişleri Bakanlığı İkili İlişkiler Genel Müdürlü'ğünde Genel Müdür Goran Stevcevski ve Kosova'nın Üsküp Büyükelçisi Ülber Sülayla ikili görüşmeler gerçekleştirmiştir. Ayrıca Genel Sekreter Kaseinov T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara hanımefendi tarafından Büyükelçilik kançılaryasında kabul edildi. Kabulde yapılan görüşmeler ve programlar hakkında detaylı bilgi verilmiş ve karşılıklı sohbet edilmiştir. Genel Sekreter Düsen Kaseinov Makedonya'nın siyasi alanında faaliyet gösteren Türk Demokratik Partisi ve Türk Hareket Partisinin Makedonya meclisindeki Milletvekilleriyle görüşme gerçekleştirmiştir.

Makedonya Kültür Bakan Vekili Vladimir Lazovski ile yapılan görüşmede ayrıca Bakanlık Müsteşarı Valmir Aziri ve Bakanlık Dışilişkiler Müşaviri Behicuddin Şehabi hazır bulunmuştur. Anılan toplantıdan Makedonya Kültür Bakanlığı ve TÜRKSOY arasında iyi niyet işbirliği anlaşmasının imzalanmasına dair karar alınmıştır.

Eski Üsküp çarşısında ve Mustafa Paşa Camii'nin hemen dibinde bulunan Bushi Resort-Spa otelinin bahçesinde 400 civarında izleyicinin bulunduğu alanda konser dikkatle dinlenmiş ve izleyiciler tarafından büyük ilgi gördüğü gözlemlenmiştir. Söz konusu konsere T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Azerbaycan'nın Ankara'da mukim Üsküp Büyükelçisi Faig Bagirov, Makedonya Kültür Bakan Vekili Vladimir Lazovski, Milletvekilleri Enes İbrahim ve Dr. Yusuf Hasan yanı sıra Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Gece T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen kokteyl ile son buldu.

25 Temmuz 2017 tarihinde ise orkestra ve Genel Sekreter Kaseinov Kalkandelen, Gostivar ve Ohri şehir turuna katılmışlardır. Orta Asya Türk devletlerinden gelen misafir sanatçılar Makedonya'nın doğasına ve Osmanlı mimarisi tarihi yapıtlara hayran kaldıkları bu vesile ile Osmanlı'nın ne kadar büyük bir imparatorluk olduğunu yerinde görmüş oldukları ve hayranlıklarının bir kat daha artığı görüldü.

Genel Sekreter Kaseinov Uluslararası Vizyon Üniversitesini ziyaret etmiş ve Mütevelli Heyet başkanıyla görüşme gerçekleştirmiş ve ileriye dönük faaliyetler konusunda anlaşmalara varmışlardır.

26 Temmuz 2017 günü TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Makedonya'nın en büyük ve tanınmış müzik sahne organizasyonu olan, 57 sene hiç ara verilmeden devam eden Ohri Yazı Festivali kapsamında düzenledi. Konser 350-400 kişilk bir izleyici kitlesi ile Ohri Grigor Prliçev Kültür Merkezinde büyük bir beğeni ile izlenmiş katılan dinleyiciler konser sonrasında sanatçılar ile fotoğraf çekinebilmek için sıra beklemişlerdir. Konsere Azerbaycan'nın Ankara'da mukim Üsküp Büyükelçisi Faig Bagirov Makedonya Eski Devlet Bakanı Furkan Çako, Makedonya Devlet Su İşleri Genel Müdürü Kadır Salih, Ohri şehir konseyi başkanı ve gazeteciler katılmışlardır.

27 Temmuz günü heyet Arnavutluk üzerinden yaklaşık 9 saat bir yolculuktan sonra Karadağ'ın başkenti Podgoritsa'ya vardı. Aynı gece T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Serhat Galip Genel Sekreter Düsen Kaseinov onuruna akşam yemeği verdi.

Karadağ ziyareti kapsamında Başbakan Yardımcısı Rafet Husovic ve Kültür Bakanı Janko Ljumovic makamlarında ziyaret edilmiş TÜRKSOY ve Karadağ arasındaki ilişkiler hakkında bilgi verilmiştir.

Konser başkent Podgoritsa Belediyesinin kültür merkezi olan Budo Tomovic salonunda düzenlendi. Konsere Podgoritsa'da mukim yabancı diplomatların yanı sıra çok sayıda izleyici katıldı. Konser sonrasında T.C. Podgoritsa Büyükelçisi Sayın Serhat Galip TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'a teşekkür mektubunu izleyiciler önünde takdim ederken Türk dünyasının 7 farklı ülkesinden gelen sanatçıların Podgoritsa'da bulunmasından duyduğu memnuniyetini ifade etti.

Podgoritsa'da gerçekleşen konserin organize edilmesinde Yunus Emre Enstitüsü Podgoritsa Türk Kültür Merkezi ve Azerbaycan Kültür merkezinin destekleri olmuştur.

29 Temmuz 2017 günü Karadağ'dan karayoluyla Mostar'a hareket eden heyetimiz Mostar'a varışta Bosna Hersek Federasyon Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Elvira Dilberovic tarafından karşıladı. Genel Sekreter Mostar'a varmasının akabinde eski dostu olan Srecko Mustagrudic ile evinde öğlen yemeği yemiş ve Mostar bölgesinin ünlü koleksiyoneri olan sayın Mustagrudic'in galerisini gezmiştir. Aynı akşam T.C. Mostar Başkonsolosu Ayşe Selcan Şanlı Genel Sekreter Kaseinov onuruna Mostar köprüsüne nazır eski çarşıda akşam yemeği vermiştir.

Mostar Yaz Festivali dahilinde düzenlenen TÜRKSOY Gençlik oda orkestrası konseri Mostar'lı sanat severler tarafından yoğun ilgiyle takip edildi. Ayrıca söz konusu konsere Mostar ve Hersek bölgesinden çok sayıda gazeteci gelmiş, orkestra şefleriyle röpörtajlar gerçekleştirmişlerdir. Konser sonrasında TÜRKSOY Genel Sekreteri Bosna Hersek Federasyonu Eğitim ve Bilim Bakanı, T.C. Mostar Başkonsolosu ve Mostar'lı ünlü koleksiyonerci Srecko Mustagrudic'i Yusuf Has Hacip Madalyasıyla taltif etti.

30 Temmuz 2017 günü ayrıca Mostar'da 451 senedir devam eden Mostar köprüsü atlayışları gerçekleşti, atlayışları Mostar Yunus Emre Enstitüsü bahçesinden izleyen heyet aynı gün Bosna Hersek Federasyon Eğitim ve Bilim Bakanı Sayın Elvira Dilberoviç ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Mostar Yaz Festivali sanatçıları en güzel bir şekilde ağırlıyarak iki gün boyunca Bosna Hersek mutfağının lezzetli yemeklerini tattırma fırsatı verdi.

31 Temmuz günü Saray Bosna'ya geçen heyet öğlen yemeğini T.C. Saray Bosna Büyükelçisi Haldun Koç'la yedikten sonra tarihi Baş Çarşı, Kovaçi mezarlığı ve Latin köprüsünü ziyaret ettikten sonra otellerine geçti. Aynı gün Genel Sekreter Bosna Hersek Milli Tiyatrosu Müdüresi Marijela Hasimbegicle ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Saraybosna Ordu Evinde gerçekleşen konsere Saraybosna'lı müzik severler yoğun ilgi göstererek 400 kişilik bir izleyici kitlesinin yanında B.M. Yüksek Temsilcisi Valentin İnsko, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Azerbaycan Saraybosna Diplomatik Misyon Şefi Elnur Guliyev ve BM Bosna Hersek Yüksek Temsilcisini yanı sıra Saraybosna'da mukim çok sayıda yabancı misyon şefi ve temsilcisi katıldı. Konserin organize edilmesinde TÜRKSOY'un iki senedir Nevruz etkinliklerine davet ettiği Utikus Başlija ve KUD Gajret dernekleri yoğun çaba gösterdiler.

Konser T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından organize edilen resepsiyonla son buldu.

01 Ağustos 2017 günü Türk Dünyası genç yeteneklerinden oluşan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası ile birlikte Balkan turnesi kapsamında başkent Belgrad'a gelen Kaseinov, Türkiye Belgrad Geçici Maslahatgüzarı Anıl Kayalar ile görüştü. Samimi ortamda geçen görüşmede, Türkiye ve Sırbistan arasındaki ilişkiler ve TÜRKSOY'un faaliyetleri ele alındı.

Kaseinov, Balkanlar turnesinin son durağı olan Sırbistan'daki görüşmelerine Sırbistan Kültür Bakan Yardımcısı Asya Drača Muntean ile yaptığı ikili görüşmeyle devam etti.

Görüşmede, TÜRKSOY ile işbirliği kapsamında, Sırbistan Kültür Bakanlığının girişimlerde bulunması ve TÜRKSOY'un Belgrad Kitap Fuarı'na katılımının sağlanılması ve geleceğe yönelik işbirliklerinin sürdürülmesi konusunda karar alındı.

Kazakistan'ın Sırbistan'daki Diplomatik Misyon Şefliğini de ziyaret eden Prof. Kaseinov, temsilci Yerzhan Zharılkanov ile biraraya geldi. Kaseinov ayrıca, Kazakistan'la iyi düzeyde ilişkilere sahip ve Karic Vakfı'nın Başkanlığını yapan Sırbistan Ulusal Meclisi Milletvekili Dragomir Karic'i makamında ziyaret etti.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov Balkanlar diplomasi görüşmeleri kapsamında son olarak, Azerbaycan'ın Sırbistan Büyükelçiliğini ziyaret ederek, Büyükelçi Eldar Hasanov ile makamında görüştü.

Görüşmenin ardından,  Balkan turnesi kapsamında son konserini Belgrad'da verecek TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası üyeleri ve Büyükelçi Eldar Hasanov ile birlikte, Azerbaycan Cumhuriyeti tarafından onarılan Belgrad Taşmeydan parkını ziyaret eden Düsen Kaseinov, parktaki Azerbaycan'ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev anıtına çelenk bıraktı. Ayrıca heyet Kazak Halk Edebiyatının ünlü ismi Jambıl Jabayev'in heykeline de çelenk braktı.

Gece Azerbaycan Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçiliği tarafından verilen gala yemeği ile son bulmuştur.

Proje esnasında yüklenici firma görevlerini layıkıyla gerçekleştirdiğini belirtmek isteriz.

Türk dünyasının balkanlarda tanıtılması konusunda T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenerek Orta Asya ile balkanlar arsında kurulmuş kültür köprülerinin tarihe geçeceğine inandığımız bu projede bizlere sunmuş oldukları misafirperverlik ve yakın işbirlikleri bütün ortaklarımıza teşekkür ederiz.

Fatih ALİYİ

TÜRKSOY Proje Koordinatörü

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.