Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ukrayna-Azerbaycan dostluğu ebedi olacaktır (2)

A+A-

Azerbaycan Diaspora Komitesi Başkanı, Sayın Fuad Muradov Gürcistan’a uğurlu seferinden sonra yola koyuldu ve yakın dost ülke Ukrayna’ya resmi seferde bulundu. Amaç-Ukrayna’da yaşayan soydaşlarımızla buluşmak, onların sıkıntılarını dinlemek, devletimizin yurt dışında yaşayan Azerbaycanlılara olan büyük ilgisini anlatmak, bu ülkede Azerbaycan devletinin dünyadaki nüfuzunu tebliğ etmek, onların sıkıntılarını gidermek namına ilişkilerimizi daha da pekiştirmektir. Ukrayna ile Azerbaycan arasında sıkı işbirliğimizin olduğunu biliyoruz. Devletlerimiz arasında her alanda sıkı dostluğa dayalı işbirliğimiz vardır. Bu dostluğun temelini Ulu Önder Haydar Aliyev çok-çok önceleri pekiştirmiştir. Tarım, eğitim ve savunma alanlarında ülkelerimiz arasında uzun vadeli anlaşmalar imzalanmıştır. Bu dostluğun temelinin sağlam olmasında başka bir etkenin de mevcut olduğu bir gerçektir.

Hala, XII.-XIII. Yüzyıllarda kadim Putivl topraklarında Türk devleti kurulmuştur ve uzun zaman kardeş Türk devletleriyle işbirliği içinde kardeşlik bağlarımız pekişmiştir, daha sağlam temele oturtulmuştur.

KADİM PUTİVL’DE TÜRK DEVLETİ KURULMUŞTUR

Ben, 2009 yılında rektörümüze teklif götürdüm ve Ukrayna halkının büyük bilim adamı, Omelyan Pritsak’ın 90 yıllık anısına Gazi Üniversitesi ile Ukrayna Pritsak Akademisinin ortaklaşa Panelini, Prof. Dr. Ferhad Turanlı arkadaşımla birlikte Kiyev’de başarıyla gerçekleştirdik (Bu yıl Pritsak’ın doğumunun 100. Yılının etkinliklerini. Organizasyonunu yine aziz dostum Prof. Dr. Ferhat Turanla yapmaktadır). Panelde tanınmış isimler vardı: Türkiye Ombudsmanı, Prof. Dr. Zehra Odyakmaz, Prof. Dr. Hasan Ünal, Türk Tarih Kurumu eski Başkanı, Prof. Dr. Yusuf Halacoğlu, Ankara Üniversitesinden Prof. Dr. Turan Aküzüm, Prof. Dr. Refik Samet, Estetik Cerrah, Dr. Tale Neimetzade ve pek çok bilim adamlarıyla Kiyev’e geldik. İlk günü Kiyev Mohila Akademisi Milli Üniversiteci Rektörü bizleri kabul etti ve sevinerek her birimizi tek-tek kucakladı ve aynen şöyle dedi: “Sizleri çok seviyoruz, çünkü bizler de bir az Türkleriz…” Bu sözlerden hepimiz etkilendik. Bizleri çok onurlandırdı, sevincimizi gizletmedik ona teşekkür ettik. Evet, tarihin derinliklerinden gelen ve eskilere dayalı kardeşlik bağlarımızın olduğu bir gerçektir. Bu topraklarda XI.-XII. Yüzyıllarda Kıpçak Türk devletinin kurulduğu da tarihi bir gerçektir.

Bugün Ukrayna’da Azerbaycanlıların sayı beş yüz binin üzerindedir. Ona göre Azerbaycan Diaspora Komitesi Başkanı, Sayın Fuad Muradov’un Ukrayna’ya seferi büyük anlam ifade ediyor.

Ukrayna’nın Başkenti Kiyev’de Azerbaycanlıların Radasının (UAK) tesis qurultayı keçirilib. Qurultaydan evvel Diasporla İş üzre Dövlet Komitesinin (DİDK) sedri, Sayın Fuad Muradov ve qurultay iştirakçıları Ümumilli lider Haydar Aliyev adına Parkda Ulu Önderin abidesini ziyaret ettiler, abidenin önüne gül desteleri bıraktılar, dualar okundu.

Ukrayna ve Azerbaycanın dövlet himnlerinin seslenmesi ile başlayan tesis kurultayında Ukrayna Ali Radasının Milletvekilleri, Medeniyyet Nazirliyinin mesul şexsleri, Azerbaycanın Ukraynadakı sefiri Azer Xudiyev ve ölkenin ictimai-siyasi xadimleri iştirak ettiler.

Azerbaycan Diaspora Başkanı, Sayın Fuad Muradov Kurultay iştirakçilerine hitaben şunları ifade etti: “Dünyanın pek çok ülkelerinde biz tesis Kurultaylarını yapmışız. Soydaşlarımızın teşebbüsü sayesinde Almanya, Fransa, İsviçre, Finlandiya, Hollanda ve Belçika ülkelerinde soydaşlarımız koordinasyon şeklinde birlikte hareket ediyorlar. Aslinde çok da doğru olanı yapmış oldular. Yani istişare etmekle, çalışmalarını birlikte, koordine ederek yeni-yeni Projeleri hep birlikte yürütüyorlar. Bu Diaspora tarihinde bir ilktir ve bizler de her türlü yardımlarda bulunacağız. Ben şahsen buna çok sevindim ve tüm Diaspora teşkilatlarına teşekkür ediyorum.

UKRAYNA’DA GÜÇLÜ DİASPORA VARDIR

Ukraynada gerçekten çok güçlü Diasporamızın olduğunu vurgulamak isterim. Ukrayna’da yaşayan soydaşlarımızın bu birlikteliği pek çok ülkeler için bir örnek teşkil ediyor. Ve iftihar hissi ile diyorum ki, Ukrayna Radasında faaliyet gösteren her bir soydaşımız, ülkelerimiz arasuında mevcut olan ebedi dostluk ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirecekler ve hep birliklte devletlerimizin tarihi kardeşlik bağlarını daha da pekiştireceğiz. Ukrayna Rarasının etrafında düğümlenen soydaşlarımızın sayesinde gerçekleşecek çalışmalar ileride dünyadaki başka ülkeler de istişareler sayesinde diğer ülkeler ile de ortak Projeler gerçekleştirecekler. Diaspora Komitesi olarak daima sizlerin yanınızda olacak, sizlere güzel Projeler gerçekleştirmeniz için gereken desteklerimizi esirgemeyeceğiz. Burada bildiğim kadarı yüksek makamlara dek uzanan ilişkileriniz vardır, yüksek nüfuz sahibi soydaşlarımız vardır, onlar Radanın çalışmalarında önemli rol oynamalarını umuyorum. Unutmayın ki, devletimizin gücü daima sizlerin yanındadır. Bu Kurultayın önemi de bakın bundadır – önemli kademelerde görev yapan soydaşlarımızla birlikte tek el olacağız, vahit ekip olarak bu ülkenin kalkınmasında müstesna rol oynayacağız.” Diaspora Başkanının konuşmalarını takdirle karşılıyorum. Ek olarak bir hatırlama yapmakta fayda vardır. 1980 yıllarından günümüze dek Ukrayna Azerbaycanlıları ve aydınlaıyla diaspopra çalışmaları yapan Prof. Dr. Ferhat Turnalı arkadaşımın ismi nedense az kala unutulacaktır. Çok kıymetli bilim adamı ve Türk tarihinin araştırıcısı olarak kıymetli makalelerin ve kitapların yazarı aziz dostumun isminin öne çıkmaması belki de tesadüfi ola bilir. Fakat Ukrayna-Azerbaycan kardeşliğinin pekişmesinde, Azerbaycanlı ve Ukrayna Ziyalıları (Aydınları) Ansambleyasının tesisçisi ve Rehberi olarak müstesna hizmetleri olduğunu da unutmamalıyız.  

Ukrayna Ali Radasının Milletvekili Borislav Bereza konuşmasında  ülkesinde pek çok millşetlerin yaşadığını ve ülkemizde bu milletlerin evlatları için tüm olanaklar sağlanmış bulunuyor. “Ukraynada yaşayan Azerbayfcanlı soydaşlarımız için de her türlü ortam ve olanaklar sağlanmış bulunuyor. Ve kururla söylemeliyim ki, Azerbaycanlı dostlarımız ülkemizin kalkınmasında her türlü imkanları seferber ediyorlar. Onlar ülkemizin asil vatandaşları, onurlu simalarıdırlar. Onlar bizlerin onur kaynağı sayılıyorlar. Zan ediyorum ki Diaspora Komitesi de bu vatandaşlarımızın çalışmalarında ve ülkelerimiz arasındaki manevi bağların daha da ebedileşmesinde önemli rol oynayacaktır. Elbette, biz Ukrayna devleti olarak Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan toprakları er ya geç mutlaka geri verecektir, çünkü BM Genel Kurulunun almış olduğu kararların gerçekleşeceğinden kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu Azerbaycan’ın haklı savaşıdır.

Bir başka Milletvekili, Georgiy Meparaşvili konuşmasında yeni tesis olmuş Teşkilatın ileride büyük başarılara imza atacağından söz etti: “Ben Azerbaycan dostlarımızın güğcüne ve çalışkanlığına şüphe edemem, çünkü çok çalışıyorlar”.

Ukrayna Kültü Bakanlığı Dinler ve Milletlerle İş Departamenti milli azınlıklarla çalışmalar Şübesi Müdürü, Volodimir Hodakovskiy ve diğer konuşmacılar yeni tesis olunmuş Diaspora teşkilatının çalışmalarında başarılar dilediler.       

Ukrayna Diasporasının yeni Yönetimi seçilmiştir. Ukrayna Azerbaycanlıları Kongresi Başkanı Rövşan Tagıyev oybirliğiyle seçilmiş bulunuyor. Ayrıca Ukrayna Birleşmiş Diasporası Başkanı, Hikmet Cavadov ve Kiyev Azerbaycanlıları Kongresinin Başkanı Oleg Krapivin Başkan Yardımcıları seçildiler. Ukrayna Azerbaycanlıları Genel Sekreteri Seyyit Gadimaliyev olmuştur. Bu üç önemli Teşkilattan beş kişi İdare Heyeti üyeleri seçildiler. Böylece Ukrayna Azerbaycanlıları Kongresi çalışmalarını bitirmiş oldu. UAK’i adından Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Sayın İlham Aliyev’e müracaat mektubu kabul olundu.

Tesis Kurultayından sonra ünlü şairimiz Nesimi’nin doğumunun 650 yılı anısına büyük konser programı sunuldu.

eflatun-neimetzade-020.jpg

Diaspora Başkanı, Sayın Fuat Muradov Başkanlığındaki Heyet ve Ukrayna’da yeni seçilen Rada (UAK) Üyeleri Kiyev’de Haydar Aliyev’in Heykeli önüne çiçek bıraktılar ve resim çektiler.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.