Zafer ÇAM

Zafer ÇAM

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ukrayna bataklığı

A+A-

Dünyanın gözleri önünde Ukrayna direnişi devam ediyor… Çatışmalar Ukrayna topraklarında, şehirlerinde sürerken dünya seyrediyor.

Televizyon kanları canlı yayınlar yapıyor. Dünya ne yapıyor, Rus ayısına alkış tutuyor. Statları doldurmuş bir dünya tempo tutup haydi Rusya diyor.

Bunun içinde dünyanın zalimi, şeytanı, katili ABD göstermelik kararlar alıyor. Onun yamakları, sallabaş batılı devletleri silah satıyor. ABD’ye emret komutanım diyen ülkeler alkış tutuyor.

Rus savaşına kartondan devler seyirci oldu. Hepsi şimdi ne diyor savaşın galibi Rusya. Ne kadar savaşın galibi Rusya gibi görülse de, savaş meydanı hiçte öyle gözükmüyor.

Rus ordusu benimsemediği, önemsemediği bir direnişle karşı karşıya... Çok küçük gördüğü Ukrayna’da ömrünün dersini alacak gibi gözüküyor… Evet, ey kâfir kendini büyük görme Allah bir sineği sana hüküm kılar.

Bak ne durumdasın. Burnunu havada tutsan da bu işin sonu senin gidişin olacak gibi. Bir günde Ukrayna’ya girecektin. Dünyanın yamuklarını yanına alıp hava basacaktın. Bir saatte alacaktın bir hafta oldu. Asker kayıpların, silah kayıpların daha yansımıyor.

Ey Kendini büyük görenler küçük gördüğünüz lokma bazen boğazınıza çakılıyor. Çarlık hayalcisi bir zamanlar senin ağabeylerin vardı, soğuk savaş yıllarında, sosyalist Rusya’yı genişletip sıcak denizlere gidecekti. 

Gidemedi yarı yolda Afgan bataklığına saplanmıştı. Rus liderinin hayalleri vardı hayalleri yarıda kaldı Afganistan’ı alacağım derken büyük sosyalist devletten olmuştu.

Beğenmediği Afgan direnişinin karşısında sosyalist Rus Birleşik Ordusu kaçacak yer aramıştı. Geçmiş yıllarda Afganistan Rusların bataklığı olmuştu. 

Afganistan bataklığında çıkamayan Rusya sonunda masa altı dostu ABD’ye bırakmıştı.  Güçlü Rus ordusu Afgan mücahitleri karşısında darmaduman olmuştu. O günler unutuldu. Yeni bir çarlık Rus hayalicisi yeninden büyüme hayallerine soyundu. 

Düşman gibi durup masa altında el sıkıştığın şeytan ABD bundan yıllar öncesi. Küçük gördüğü Vietnam da dersini almıştı ne çabuk unutuldu. Altmışlı yıllarda Vietnam ABD’nin bataklığı olmuş.

ABD ordusu modern silahlarıyla yüreksiz korkak askerleriyle Vietnam bataklığında boğulmuştu.  Sadece Vietnam değil dünyanın birçok yerinde aynı sonuçla kaçmıştı.

Yanı başımızda Irak ABD’nin bataklığı oldu.  Bakalım Ukrayna, Rusya’nın bataklığı olacak mı? Bu direnişin karşısında olacak gibi gözüküyor….

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları