Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Umutsuzların umudu olmuştun Sayın Bahçeli!

A+A-

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli 24 Eylül 2018 tarihinde TBMM’ye sunduğu kanun teklifiyle kader mahkumların umudu olmuştu. Af ha çıktı ha çıkacak derken bu ceza indirimine düştü, sonra denetimli serbestliği düşte ve sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasıyla gündeme gelen af konusu 10 suçtan 6’sının kapsamayacağını bildirerek kader mahkumlarının bir nebze olsun özgürlüğüne kavuşma heyecanı suya düşmüştü.

Ama en büyük umut tacirliğini ise MHP lideri Sayın Devlet Bahçeli yaptı. Neden mi? Diye soracak olursanız bundan yaklaşık 1.5 yıl önce verdiği kanun  teklifini geri çekti. İçeride yatan mahkumların, dışarıda ailelerinin ise büyük tepkilerini üzerine çekti.

Peki neden Bahçeli MHP Grubu olarak verdikleri kanun teklifini geri çekti? Bana göre Bahçeli Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerden 10 suçtan 6'sına asla indirim yapılmaması talimatını vermesinin ardından Bahçeli de yaptığı açıklamada, ceza indirimi tekliflerini beklemeye aldıklarını belirterek, '24 Eylül 2018'de verdiğimiz ceza indirimi kanunu teklifini beklemeye aldık' dedi. 

Bundaki amaç Bahçeli ya “AF” tamamıyla çıksın yada hiç çıkmasın düşüncesiyle bu kararı verdiğini düşünüyorum.

Ama sonuç her ne olursa olsun. Bence insanların umutlarıyla oynamak çok yanlış. Devlet büyüklerimizin ortaya bir şeyi atıyorsa bunu sonuçlandırması lazım. Çünkü bu durum en çokta vatandaşı incitiyor. Yaklaşık 250 bin kader mahkumu var ülkemizde terör suçlarını saymazsak 130 bin kader mahkumu var.Birde bunların aileleri yakınları sevenleri olduğunu düşünürsek bu sayı 500 bine çıkıyor. Bu kadar yoğun bir nüfus ortamında bir teklif verip geri çekilmesi çok yanlış. Sayın Bahçeli’nin yapacağı verdiği kararın arkasında durup sonuna kadar gitmek olacaktı. Zaten millet onun arkasındaydı. Özellikle 500 bin yakın vatandaş...

Peki şimdi ne olacak? Yaptığım ön araştırmaya göre sosyal medyada aktif olan kader mahkumlarının aileleri örgütlenerek devlet büyüklerine seslerini daha yüksek çıkarmaya çalışacak. Çünkü aileler mahkumlardan daha perişan zorda ve darda. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Sayın MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin de izni olursa af teklifi yakın zamanda bir şekilde meclis gündemine tekrar geleceğini düşünüyorum. Çünkü devletimizde cezaevlerinde ki yoğunluğun farkında.. Oradaki mahkumlar yatacak yer bulamıyor adeta..

Ayrıca bir dipnot daha vermek istiyorum.. 2013 yılında cezaevlerinde ki mahkum sayısı 130 bin küsür olurken 2019 yılında bu sayı 260 bini bulmuş. Yani son 6 yılda 2 kat artmış. Hal böyle olunca da bir nebze olsun cezaevlerinin rahatlaması lazım.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları