Gülay Ertunç

Gülay Ertunç

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Unutulmayan darbe

A+A-

Ülkemizde 12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri darbenin üzerinden tam olarak 37 yıl geçti. Dönüp arkamıza baktığımızda o yıllara ait ne kadar da çok acı bıraktık. Milyonlarca insan fişlendi, çok sayıda insan ağır işkenceden hayatını kaybetti, sakat kalanlar, vurularak öldürülenler oldu. Ülke ağır ekonomik bunalımlara sürüklendi.

Peki neydi ülkeyi bu darbeyi yapmaya sürükleyen. Sağcı, solcu davalarının git gide azıştırılması, aradaki şiddetin önlenemez hale gelmesi ve ülkede güvenliğin sağlanamaz hale gelmesi bu darbeye neden olmuştur. Sonuçları da çok ağır olmuştur. Ne gibi sonuçlar denecek olursa.

Tüm halkın özgürlüğü elinden alınmıştır denilebilir. Binlerce insana işkence yapılmış, yüzlerce kişi idam edilmiş, suçsuz yere birçok kişi hapishaneye atılmış, dışarı çıkma yasağı getirilmiş, dergiler ve kitaplar yakılmış, sendikalar, partiler kapatılarak kişilerin mallarına el konmuş. Demokrasiden söz konusu bile edilemezken belediye başkanları görevlerinden alınmış. Bilinçli kesimin de yok edilmesi için yazalar, aydınlar hapishaneye atılmışlardır.

O yıllarda Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek ve en hızlı borçlanmasını yaşamıştır. Halk perişan denecek duruma getirilmiştir. Despot bir yönetimin kurbanı olmuştur da denilebilir.  Çok karmaşık bir dönem olan 12 Eylül dönemi insanımızı çok etkilemiştir. Eğitim öğretim hayatında da duraklamalar olmuş, çok sayıda öğretim görevlisi görevden alınmış. Ülke hem ekonomik, hem sosyal, hem de kültürel açıdan neredeyse durma noktasına gelmiştir.

Her ne kadar yaşım itibariyle ö dönemi çok iyi hatırlayamayıp, yaşananların canlı şahidi olamasam da o dönemi yaşayan insanlardan dinlediklerim kan donduracak kadar, ürkütücü olmuştur. Mutlaka birimizin ailesinde bu dönemde mağdur olmuş, gözaltına alınmış, haksız yere yargılanmış, sokağa çıkma yasağından dolayı, evine ekmek almaya dahi çıkamayıp geceyi aç geçirmiş kişiler vardır. Bu olaylara hiç karışılmamış olsa bile ülkede sıkıyönetim ilan edilmesi, özgürlüğün kısıtlanması, attığınız her adımda korkarak hareket etmeniz bir insanın yaşam kalitesini düşürüp, mutsuz edecek kadar büyük bir nedendir.

Ülkemizde böyle şeyler yaşanmasa, umudum bundan sonra da yaşanmayacağı şeklinde olmasıdır. Neyse ki eğitim, öğretim ve ekonomik açıdan verdiği zararları atlattığımız bu yıllarda ülkemizin aydın, parlak bir gelecek ile her açıdan ilerleyerek gelişerek büyümesidir. Ülkemizi sevelim ve ona sahip çıkalım.

 Herkese iyi hafta sonları. Sevgilerimle…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.