Sefer Aşır Eraslan

Sefer Aşır Eraslan

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Uzatılan imar affına dair

A+A-

Kaçak yapılan yapıların affına dair kanunun uygulaması altı ay uzatıldı. Normal bir iş. Hatta bu defa altı ay değil bir yıl uzatılsaydı iyi olurdu. Zaten bir altı ay daha uzatılacağı gün gibi görünüyor. Devletin gelirleri azalırken alışık olduğumuz harcamalardan vaz geçmek hem zor hem de sıkıntı veriyor. Öyleyse yeni gelir yolları bulmak lazım. İmar affı güzel bir iş. Elbette İç Anadolu’daki bir kasaba veya köy evi dikkate alınarak yapılmış karar verilmiş bir iş değil. Boğazdaki yapıların rantı yüksek yapıların sahiplerinin isteği ile daha önce yapılmış olanların devamı mahiyetinde bir barıştır. Ne olursa olsun af ve barış güzel sözler. 
Uzatılan imar affına bazı maddeler de ilave edilmeliydi. Bir mühendis-müteahhit TV’de konuşuyordu. “Kaçak olmayan, ruhsat olan ancak borcu bulunan yapıların da borcunu ödemede kolaylık sağlanarak barışa katılmalı” diyordu. Evet çok makul bir teklif pek çok mağduru olan bu husustaki insanları sevindirecek devlete gelir sağlayacak bir teklifti ancak ilave olmadı. 
Kırk daireli bir apartman düşününüz. Bu apartmanın yapı ruhsatı var, halen oturuluyor, lakin adi kooperatif olduğundan en az üç yönetim değişmiş her yönetim kendisine göre çalmış kaçmış. Neticede noter kanalıyla yapılan kura çekilişinde daireler paylaşılmış anacak borcun ödenmesinde arsa sahibi “ben ödemem anlaşmama öyle değildi” demiş. Bir başkası başka bir sebep ileri sürmüş. Zaman geçmiş daire sahiplerinden vefat edenler olmuş. Mirasçılarını bulmak da kalan borcu ödemeleri de imkansızlaşmış. 
Bu kişi yüzünden kalan daire sahipleri mağdurdur. Bir madde ekleyerek he ne sebeple olursa olsun maliye belediye veya SGK’ya borcu olduğu için kat mülkiyeti tapusu alamayanlara var olan borcun kırkta birini ödeme şartıyla kat mülkiyeti tapusu verilebilsin. Anlaşmazlık olan apartman kaç dairelik ise borcun o kadar daireye bölünüp her daire kendi borcunu ödeyerek tapusunu alma hakkı verilmelidir. Zaman geçmiş değildir. Bu şekilde yakın çevremizden işittiğimiz pek çok sıkıntılı yapı vardır. Birkaç hak hukuk tanımaz için bütün apartmanda daire sahibinin cezalandırılmasının önüne geçilmelidir. Üstelik iyi bir başvuru alacak gibi görünmektedir. 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.