Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Uzaya gidiyoruz

A+A-

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Milli Uzay Programı”nın tanıtım toplantısında konuştu ve 2023 yılında “uzaya gidiyoruz” diyerek güzel bir müjde verdi.

Vay sen misin uzaya giden, vay sen misin kendi mekiğini yapan diyerek o kadar karşı çıkan o kadar karalayan oldu ki insanın aklı almıyor.

Sizin derdiniz nedir? Nedir bu yabancı sevdanız? Ülkeniz uzaya gidince neden hepinizin zoruna gidiyor ve gocunuyorsunuz, nedir karın ağrınız? Açık açık söyleyin herkes bilsin. Bu işin özellikle siyasi parti temsilcileri tarafından karalanmaya çalışmasını görünce insan ülkesi adına üzülüyor.

Bence güzel bir müjde buna sevinmek ve destek vermek gerekirsen köstek açıklamaları bir biri ardına gelmeye başladı. Özellikle de HDP’lilerin bizim sayemizde Meclis’in en kuytu köşesinde sayemizde oturuyorsunuz dediği İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener başta olmak üzere neredeyse bütün vekiller buna inanılmaz bir şekilde tepki gösterdi.

Anlaşılır gibi değil gerçekten. Kendi ülkesinin uzaya gitmesinden neden bu kadar rahatsız oldular inanın ben anlayamadım. Yahu gavur dediğiniz bütün ülkeler uzaya gitmek için dünyanın parasını harcıyor ve orada kendi seslerini duyurmak için çaba gösterirken, bizim uzaya gitmemiz size neden bu kadar dert oldu ben anlamadım.

Sayın Meral Akşener diyor ki, “Gördüğüm kadarıyla işin içinde yap-işlet-devret modeli var. 5 müteahhit çok sevinçlidir, acaba hangisi alacak? Müşteri garantisi verilecek mi? Merak ettiğim konular bunlardır" ifadelerini kullanıp bunu bile müteahhitlerin üzerine yıktı ya ne desem boş, gerçekten bir muhalefet partisinin başkanının eleştirisi böyle mi olmalı?

Tabi CHP’liler geri kalır mı onlar da İYİ Partililerden farklı konuşmadılar. Ne işimiz, neden uzaya gidiyoruz. Gideceğiz de ne olacak falan filan daha bir sürü şey varda yazmak istemiyorum. Ülkemizdeki bu çekememezliğin neden nedir acaba?

Yahu senin ülken kendi imkanlarıyla silah, drone yapıyor, İHA ve SİHA yapıyor karşı çıkıyorsun. Yol yapıyor karşı çıkıyorsun, köprü yapıyor karşı çıkıyorsun. Sizin derdiniz nedir? Sizin derdinizin vatan millet olmadığı apaçık ortada.

Haklısınız silahı, İHA’yı, SİHA’yı hatta bütün teknolojiyi yurt dışından alalım. Biz neden bunları üretelim ki onlarda haklı. Kendileri yapamayınca karalamanın ve kulp takmanın en kolay yolu “ne gerek vardı”… Zihniyet değişmeyince insan söyleyecek söz bulamıyor.

Özellikle bütün dünyanın başına bela olan ve hemen hemen bütün ülkelerin ekonomilerin felç eden ve hayatı yaşanmaz hale getiren COVİD-19 belası sanırsın ki sadece bizim ülkemizde var ve hükümet bununla ilgili hiçbir şey yapmıyor.

Yahu el insaf insanın biraz vicdanı sızlar. Asıl yanlış ve üzücü olan tarafı ise ülkeleri birbiriyle kıyaslamak. Yok şu ülke şu kadar yardım yaptı, siz neden yapmıyorsunuz, şu ülke bu kadar esnafına destek verdi, siz neden yardım yapmıyorsunuz diyorlar.

Zamanında hükümet olduğunuz zaman çalışsaydınız da ülkenin ekonomisi iyi durumda olsaydı ve şimdi o kaynaklar sınırsızca bütün esnaf ve vatandaşa dağıtılsaydı. Ama iktidar olmayınca en kolay nasıl karalarız, en kolay nasıl çamur atarız peşinde olanlara söylenecek söz zaten yok.

Destek verin, alkışlayın ve elinizden gelen yardımı yapın ülkemiz uzayda yerini alsın. Hani sürekli erken seçim, erken seçim diyerek gündemi meşgul ediyorsunuz ya vatandaş bunları görmüyor sanmayın. Destek verirseniz bu desteğin karşılığını seçimde görürsünüz, köstek olursanız bu millet size o kösteğin ne olduğunu da gösterir unutmayın…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları