Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vakalar arttı, yeni yasaklar geldi

A+A-

Ne yazık ki bir türlü beceremedik sorumlu vatandaş olmayı. Vurdumduymazlığımız ve aymazlığımız sonucu yeniden bu koronavirüs belasını geri getirdik elbirliği ile. Gözümüz aydın olsun, ne diyelim.

Yasakları seviyoruz. Yasak sevilir mi? Ama biz seviyoruz işte, bir tuhaf milletiz. Güzel güzel laftan nasihatten anlamıyoruz, sonunda yasak gelince veryansın ediyoruz. Yasak gelmeyince eleştiriyor, gelince de feryad-ı figan ediyoruz. Bunu da anlamak mümkün değil.

Bütün dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını ne yazık ki, ülkemizde de etkisini artırarak sürdürüyor. 2019 yılı Mart ayında başlayan bu salgın sonrası ölen vatandaşlarımızın sayısı 12 bine geçmek üzere.

Öyle ki dünyada bu virüsten ölen insanların sayısı birbuçuk milyona dayanmış ve daha da artacak gibi görünüyor. Yani kısacası tek umut aşıda. İnşallah en kısa sürede sürekli umut veren bu aşı çalışmaları sonuç verir ve insanlık bu virüs beladan kurtulur.

Ne acı değil mi? Gerekli tedbirleri almadık, dikkat etmedik sonunda elbirliğiyle bu virüsü bile bile yaydık ve şimdi bu virüs belası en sevdiklerimizi elimizden almaya devam ediyor. Bırakın en yakınlarımızı en sevdiklerimizi kendi canımıza mal oluyor ve hayatımızın baharında bu dünyadan göçüp gidiyoruz.

Pozitif vaka sayısının artması üzerine Bilim Kurulu Üyeleri toplanarak yeniden kısıtlamaların geri gelmesi için tavsiye kararı aldı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde toplanan kabine bir dizi karar aldı.

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan kameralar karşısına geçerek yeni kısıtlamaları tek tek açıkladı. Neydi kısaca bu kararlar?  Alınan kararlara göre, hafta sonları Cumartesi ve Pazar günleri 10.00 ile 20.00 arası dışında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Okullar yılsonuna kadar kapanacak, restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulanacak. AVM'ler, marketler, berberler 10.00 ile 20.00 arası açık kalacak. Kıraathaneler ve sinemalar kapanacak.

Eğitimler online sürdürülecek (kreşler hariç), 65 yaş üstü 10.00 – 13.00 saatlerinde, 20 yaş altı ise 13.00 ila 16.00 saatleri arasında sokacağı çıkabilecek hafta sonları. Bunun dışında bir sürü kısıtlama geldi, bunları uzatmaya gerek yok.

İşin özü şu... Bu kısıtlamalar başta yaşlı vatandaşlarımız ve çocuklarımızı korumak üzere alındı. Bu kısıtlamalara lütfen uyalım. Başta kendi sağlığımız için, sonra diğer insanların hayatını tehlikeye atmamak için... Üzerimize düşen sorumluluğumuzu yerine getirelim.

Sağlıklı günler diliyorum…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları