Orhan Aksakal

Orhan Aksakal

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vatandaş isyanda ASKİ sessiz

A+A-

Ankara’da son günlerin en çok tartışılan konu su faturaları oldu. Neredeyse tüm Başkentlilerin faturalarında ki ciddi artış tepkilere neden oldu. Hal böyle olunca da Ankaralılar sosyal medyada seslerini Başkan Mansur Yavaş’a ve ASKİ’ye duyurmak için adeta birbirleriyle yarıştı.

Peki bu fazla gelen su faturalarının sebebi neydi? Yetkililere göre sebebi pandemi sürecinde su sayaçları okunmadı. Okunmayan sayaçların faturaları da bu aya yansımış olmasıydı. Peki sayaçlar okunmadıysa her ay gelen su faturaları neyin nesiydi. Pandemi sürecinde su faturası borcunu düzenli ödeyen vatandaşlara gelen bu ağır fatura yükünün sebebi neydi.

Sebebini bende sizinle birlikte bilmemekle beraber ASKİ’nin başlattığı su faturasına itiraz uygulamasına internet üzerinden başvurdum belgeleriyle beraber. Beş gün geçmesine rağmen hiçbir cevabın gelmediği bu durumda sonucun ne olacağını bende sizler gibi merak ediyorum.

İki kişilik bir aile olarak ve pandemi sürecinde her ay gelen su faturasını düzenli olarak ödeyerek gelen 176 TL’lik su faturasına canım sıkılmadı değil. Her duyarlı bir vatandaş gibi sadece bunun sebebini öğrenmek istiyorum.

ASKİ’nin ise bu kadar tepkilere karşı sessiz kalması insanı derinden üzmüyor değil. Çünkü her ay ortalama belirli bir ücret gelen su faturalarının en az 4 katı yüksek gelmesi neyin nesi. Madem böyle yüksek gelecekti. Biz pandemi sürecinde faturalarımız neden ödedik? 

YAVAŞ: KOMİSYON KURDUK

AK Partili meclis üyeleri bu su faturası durumunu Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne taşıdı. Mecliste nisan, mayıs ve haziranda su faturalarının yüksek geldiğine yönelik iddialarda bulunduğunun hatırlatılması üzerine Mansur Yavaş, değerlendirilmesi için bir komisyon kurulduğunu bildirdi. Komisyon raporunun yarın okunacağını aktaran Yavaş, "Kaç kişi itiraz etti, itiraz edenlere verilen cevaplar, bunlar hakkında bilgileri toparlattım. Çünkü gerçekten insanların bu konuda bazı itirazları oldu. Hata binde 5 bile değil. Bunları biliyorsunuz bilgisayar ölçüyor. Bizim zam yapma yetkimiz de bir kuruş fazla para alma yetkimiz de yok. Eğer hata varsa düzeltiyoruz" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları