Süleyman Göksu

Süleyman Göksu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Vatandaşın gözü kulağı gazeteciler….

A+A-

Gazetecilik, zor ve meşakkatli yürek isteyen bir meslek. Gazeteci evini barkını çok zaman göremez. Amacı, okuyucusuna bilgileri hızlı bir şekilde aktarmaktır. Okuyucudan alacağı olumlu yorumlar, yorgunluğunu atmasına sebep olur. Gazetecinin mesaisi, yer beğenme şansı yoktur. Çalıştığı gazete nerde, nasıl görev verdiyse yapmak zorundadır. Savaş, yangın, sel ve deprem olur gazeteci ordadır. Soğuk, sıcak demez görevinin başındadır.

Gazeteci tarafsız olmalıdır, olayları gerçekliğiyle okuyucularına yansıtmak zorundadır. Gazeteci, hiç kimsenin adamı değildir. Bazı gazetecilerin, gazete patronlarının istediği şekilde yazmaları, tasvip edilecek bir durum değildir. Gazeteciler, Kanunların ve yönetmeliklerin kendilerine tanıdığı çerçeve içerisinde vazifelerini yerine getirmek mecburiyetindedir. Resmi görevlilerin de, gazetecilerin usule uygun çalışmalarına yardımcı olmaları gerekir. Basının görevini kolaylıkla yapması hususunda, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlarımızın gereken hassasiyeti gösterdiği herkes tarafından bilinmektedir.

Mahalli Gazetelerin, ciddi sıkıntıları var. Bazı gazetelerin zorluklar içerisinde ayakta kalabildiklerini biliyorum. Abonelik sitemi, mahalli gazetelerde yürümemektedir. Gazeteciliğin gelişmesinde, bürokratik engellerin kaldırılmasının faydalı olacağı inancındayım. Mahalli gazetelerin teşvikle desteklenmesi hususunun, gazetelerin çalışma sistemlerinde rahatlama sağlayacağı bir gerçektir.

Birlik ve beraberliğin sağlanmasında, gazeteciliğin önemi hiçbir zaman unutulamaz. Gerçek gazeteci çevrecidir, insan haklarına saygılıdır ve her zaman barıştan yanadır. Gazeteci, aslında çok iyi bir gözlemcidir. Gazeteciler, birbirlerini kıskanmazlar, topluma örnek olmaya çalışırlar. Gazetecilikte ben özgürüm, istediğim gibi hareket ederim tarzı elbette çok yanlıştır. Gazeteci, kulaktan duyma sözlerle yazı yazamaz ve haber yapamaz. Gazeteci eleştiri yapabilir, ancak bunun dozajı belli ölçüleri aşmamalıdır. Yapıcı eleştirilerin faydalı olacağı kanaatindeyim.

Demokrasinin güvencesi olan, tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, ebediyete intikal eden gazetecilere Allah’tan rahmet dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları