Eflatun Neimetzade

Eflatun Neimetzade

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Vatanın şerefli evladı

A+A-

eflatun-cumartesiye2.jpg

Adı, Soyadı: Abdullayev Haqani İmran oğlu

Doğulduğu yıl: 7 Mayıs 1961

Yer: Neftçala bölgesindeki Büyük Oriyat köyü

Baba adı: Abdullayev İmran Jamal oglu

Anne adı: Abdullayeva Leyla Gülhuseyn kızı

Neftçala reyonu Azerbaycan’ın Güney Doğu’sunda, Hazar Denizinin kıyısına yakın bölgede yerleşiyor. Kocaman Kür Nehri de Neftçala’nın yakınından geçiyor. Aslinde bir zamanlar Kara Havyarın vatanı olarak da tanınıyordu. Bir zamanlar diyorum, çünkü Rusya, Hazarın bu nadir nimetini de elimizden alıp götürdü...

Başka bir ayrıcalığı da vardır Neftyçala’nın; çevresinin çoğu kamışlık ve sulaktır. Dünyanın her çeşit bütün kuşları kışı bu kamışlıklarda, sularda misafir oluyorlar ve çoğalıyorlar. Yani Kür Nehrindeki balıklar ve sularda çoğalan kuşların cenneti sayılıyor. Yüce Tanrı Neftçala bölgesine büyük nimetler, bolluklar bahşetmiştir. Bölge insanları bolluk, bereket ve nimetler sayesinde sapasağlam, zengin ruhlarıyla büyük başarılara imza atıyorlar. Neftçala’nın iş adamları, zenginleri ülkemizi aşarak dünya ülkelerinde bile tanınıyorlar. Bu bölge insanları ve komşu Salyan reyonu da dahil olmakla çok büyük yetenek sahipleri, hemen-hemen tümü kendi yetenekleri sayesinde tanınıyorlar. İşte bunlarda birisi de Hakani İmran oğlu Abdullayev’dir.

YETENEĞİ SAYESİNDE YÜKSELEN BİLİM ADAMI

Kendi diliyle tanıyalım: Ortaöğrenimi, yani ilkokulu ve Liseyi 1968-1978 yıllarında 3 sayılı Neftçala ortaokulunda okumuşumdur. Aynı yılda Azerbaycan Teknik Üniversitesi' sınavlarını kazandım (1978) yükseköğrenimimi tamamladım ve bu üniversiteden Radyo Mühendisliği dalında uzman olarak bitirmişimdir.

1984-1994 yıllarında birikimlerimi Uzay Araştırmaları Bilimsel Üretim Birliyinde mühendis olarak geliştirdim: kısa zamanda tasarım mühendisi, daha sonar ise Lider Tasarımcı olarak çalıştım.

İki yıl, yani 1985-1987 yıllarında Sovyet Ordusunda subay olarak zorunlu görevimi yaptım.

1994 ve 99 yıllarında Azerbaycan Teknik Üniversitesi Televizyon ve Radyo Sistemleri Bölümü'nde kıdemli Öğretim Görevlisi olarak çalıştım. 1999 yılından günümüze dek Ulusal Havacılık Akademisi'nde (UHA) çalışıyor, birikimlerimin yükselişine devam etmekteyim. Bu Akademi, Avrupa’da ve dünyada en gelişmiş eğitim Merkezi olarak ün kazanmıştır.

2004 yılından UHA Yüksek Lisans ve Doktora Ana Bilim Dalı Başkanı olarak görev yapmışımdır ve 2010 yılından günümüze dek UHA Bilimsel Sekreteri görevini yürütüyorum.

2005 yılında Yüksek Lisans (teknoloji doktorası) ve 2018 yılında Doktoramı (Teknik Bilimleri Doktoru) Bilim Ünvanını almışımdır. UHA Radyoelektronik Bölümü'nde Profesör olarak çalışmalarıma devam etmekteyim. Prestijli yerli ve Uluslararası Bilim Dergilerinde yayınlanmış 80'den fazla bilimsel nitelikte makalelerim, 15'in üzerinde ders kitaplarının yazarıyım. Eğitim alanında Uluslararası Projelere Koordinatörlük yapmaktayım.

                                eflatun-cumartesiye1.jpg

                                                                                        Netçala’da Milli Kahramanın Heykeli önünde…

ADIM-ADIM BİLİMİN ZİRVELERİNE DOĞRU…

Azerbaycan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'na bağlı Uzay Konseyi Çalışma Grubunun Üyesiyim. Ayrıca "Kur-Hazar" Hayır Kurumu Halk Derneği Yaşlılar Konseyi'nin Başkanı olarak sivil toplum kuruluşlarına yardımlarda bulunuyorum.

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın 31 Mayıs 2018 tarihli Kararnamesi ile Onursal Öğretmen (Emektar Muallim) unvanını almışımdır. Evliyim ve bir çocuğum var.

 Ülkemle, bu güzel vatanımla gurur duyuyorum ve bir Azerbaycan Türkü olarak Dünya Türkleriyle de kıvanç hissi yaşıyorum.

Türk Dünyasının medarı iftiharı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Büyük Atatürk’ün ebedi nutkunda söylediği gibi-Ne Mutlu Türküm Diyene!

Şimdi ise bana oy verecek çok değerli seçmenlerime yüz tutuyor, şunları ifade etmek isterim: Eğer Milletvekili olarak Azerbaycan Parlamentosuna seçilmiş olsam Birlikte tüm hedeflerinize ulaşacağız! Tabii ki, sadece bu platformda verilen ilk taahhütleri yerine getirmekle kalmayıp, aynı zamanda Meclisin yetkilerini kullanarak Bölge insanlarımızın ve tüm halkın diğer sorunlu meselelerini ele alma çabalarımdan en iyi şekilde yararlanacağım.

Milli Meclis tarafından incelenmek üzere sunulan kanun tasarılarının tartışılmasında aktif olacak, ister bölgemizin ve tüm halkımızın refahı namına öncül Projeler gerçekleştirecek, halkımızın manevi yaşamında yardımlarımı esirgemeyeceğim.

Yarının geleceği bugün verilen karara bağlı!

Birlikte güçlüyüz! İçtenlikle güven ve destek için umut!

İnsanlarımızın refahı ve mutlu geleceği için tüm birikimlerimi seferber edecek, halkımızın mutlu yaşamaları için tüm yaşamımı ortaya koyacağım! Telefonlarım ve e-mail adresim ülke insanlarıma açıktır ve daima çağrılarınıza hazırımdır. Şimdi her bir insanımızın sandık başına gelmelerini umutla bekliyorum.

Sevgilerimle!

Tel: (+994 50) 610 64 73; (+994 77) 420 20 48

e-mail: [email protected]

                                     eflatun-cumartesiye3.jpg

Almanya Üniversitesinde Bilim Sempozyumunda. Sağdan yedinci.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
Yazarın Diğer Yazıları

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.